شما اینجا هستید | 

مدل های نمای ساختمان

215
0
0
مدل های نمای ساختمان

 

در این مقاله به معرفی و بررسی انواع نمای ساختمان می پردازیم. در طراحی ساختمان، نما مهم‌ ترین بخش به شمار می‌رود زیرا نما چارچوب کار برای بقیه اجزای ساختمان را مشخص می‌کند.

 

 

مدل های نمای ساختمان

 

نمای ساختمان چیست

          نمای ساختمان به عنوان خارجی ترین پوشش ساختمان استفاده می شود. طیف گسترده ای از نمای ساختمان که مورد استفاده هستند، وجود دارد. صاحبان ساختمان ها نیز باید مواردی را قبل از انتخاب نوع نمای ساختمان ، مد نظر قرار دهند. مواردی همچون نوع ساختمان، نوع مواد برای جنس نما و هرگونه مقررات خاص مانند عایق گذاری دیوار.

          نمای ساختمان ممکن است از بیش از یک لایه تشکیل شده باشد. برای مثال قبل از نصب جنس روکش اصلی، ممکن است از یک ورق نازک از ماده ای که به محافظت سازه در برابر رطوبت کمک می کند، استفاده شده باشد. انتخاب نوع مناسب نمای ساختمان ممکن است آسان نباشد زیرا گزینه های زیادی وجود دارند، با این حال دانستن مزایا و معایب هر یک از گزینه ها، انتخاب مواد مناسب را آسان می کند.

 

 

نمای کامپورزیت ساختمان

 

نمای ساختمان از جنس فلز یا نمای کامپوزیت

          نمای کامپوزیت یکی از محبوب ترین گزینه ها برای نمای ساختمان است زیرا نمای کامپوزیت دوام زیادی دارد و نیاز به تعمیر و نگهداری آن کم بوده یا اصلا نیازی ندارد. سطح صاف آن برای سالها به ساختمان نمای نو و درخشانی میدهد. تمیز کردن آن نیز آسان است. به طور کلی آلومینیوم یا فولاد کامپوزیت برای این منظور استفاده می شوند.

 

 

نمای ساختمان آجری

 

نمای ساختمان از جنس آجر

          برای ایجاد انواع گوناگونی از ظواهر و الگوها، نمای آجری گزینه خوبی است. این مواد سبک وزن هستند، نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند، نصب آنها آسان است و همچنین نمای ساختمان از آجر عایق خوبی محسوب می شود.

 

نمای وینیل

مدل های نمای ساختمان

 

نمای ساختمان از جنس وینیل

          نمای ساختمان از جنس وینیل تقریبا به هیچ گونه تعمیر و نگهداری نیاز ندارد و می تواند برای همه انواع خانه ها و ساختمان ها استفاده شود. این گزینه مقرون به صرفه را می توان در طیف گسترده ای از رنگ ها پیدا کرد. اضافه کردن لایه عایق به روکش وینیل ساده است.همچنین این روکش به عنوان روکش UPVC شناخته شده است.

 

 

نمای سنگی

 

نمای سنگی ساختمان

          یکی از گران ترین نوع نمای ساختمان است، نصب نمای سنگی بر روی ساختمان کار پر زحمتی است. با این حال خانه ای که نمای آن سنگی باشد به نظر گران است و ارزش بالاتری دارد. سنگ یک نمای طبیعی به خانه می دهد و بخوبی با هر نوع طبیعت اطراف ساختمان ترکیب می شود.

 

 

نمای چوبی دیوار در کنار پنجره

 

نمای چوبی ساختمان

          الوارهای چوبی در تخته کوبی و توفال کوبی سقف ها و دیوارها به عنوان نمای چوبی ساختمان قابل استفاده هستند. چوب مورد استفاده برای نمای چوبی ساختمان  از درخت های سدر و کاج و بلوط بدست می آید. چوب عایق خوبی است و گزینه ای دوستدار محیط زیست است. در عین حال جنس آن بادوام است و در برابر آب و هوا مقاوم است. همچنین نمای چوبی نیاز بیشتری به تعمیر و نگهداری دارد. چوب ممکن است سالانه نیاز به سمپاشی شیمیایی در مقابل موریانه داشته باشد. البته با تکنولوژی اصلاح حرارتی و ساخت نمای چوبی از جنس ترمووود دیگر نیاز به تعمیر و نگهداری و سمپاشی سالیانه از بین می رود.

 

 

نماسازی ساختمان با بتن

 

نمای ساختمان از جنس بتن و سیمان سفید

در مکان های صنعتی که ساختار قوی مورد نیاز است، برای نمای ساختمان از بتن استفاده می شود. با توجه به نیاز ساختمان، از بتن روان یا بلوک های بتنی پیش ساخته یا پنل های بتنی استفاده می شود. نمای بتنی انواع گوناگونی دارد هرچند گزینه های محدودی برای استفاده از این مواد وجود دارد. سیمان سفید یک از انواع خیلی جذاب آن است، ماده ای بادوام و مقاوم در برابر آب و هوا برای نمای ساختمان است. این ماده سبک وزن اما بسیار سخت است.

 

دیگر انواع نمای ساختمان شامل کاشی و سرامیک، سنگ ورقه ای و توفال کوبی آسفالت هستند.

 

 

عایقکاری دیوار خارجی با نمای ساختمان

 

انتخاب نمای مناسب برای ساختمان

برای انتخاب بهترین نوع نمای مورد نیاز برای ساختمان باید موارد زیر را در نظر گرفت:

نمای ساختمان باید از ساختمان در برابر ناملایمات عناصر طبیعی بیرونی بخوبی محافظت کند
نمای ساختمان باید به سادگی نصب شود
نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری داشته باشد
جنس نمای طوری انتخاب شود که با توجه به شرایط جوی رطوبت را به خود راه ندهد
جنس نمای باید خود عایق حرارتی خوبی باشد یا اینکه بتواند در انجام عایقکاری ساختمان تسهیل کند

 

          صاحبخانه ها قبل از خرید نوع خاصی از نما بنا نیاز به برآورد بودجه دارند. بعضی گزینه های گران قیمت بیشتر برای افزایش ارزش ساختمان استفاده می شوند. فواید استفاده از چنین موادی را می توان به خوبی از دیگر انواع نمای ارزان قیمت نیز بدست آورد. شرایط آب و هوای محلی و سلیقه افرادی که می خواهند از ساختمان استفاده کنند، نقش مهمی را در انتخاب نوع خاصی از نمای ساختمان بازی می کند.