شما اینجا هستید | 

7 المان طراحی داخلی

162
0
0
7 المان طراحی داخلی

 

         مشکلی که برای اغلب مردم در ارتباط با طراحی داخلی پیش می آید، این است که آن را با دکوراسیون داخلی اشتباه میگیرند. در واقع طراحی داخلی یک علم است که بر پایه ی عناصر و اصول خود بنا شده است و بله آنطور که شما تصور میکنید ساده نیست! به طور کلی طراحان داخلی طبق استانداردی عمل می کنند که می گوید: "7 عنصر و 7 اصل در طراحی داخلی وجود دارد".

ما در این مقاله قصد داریم به معرفی 7 عنصر طراحی داخلی بپردازیم:


1 .فضا

          فضا یکی از مهمترین عناصر در طراحی داخلی است. فضا به عنوان شالوده و زیربنای طرح داخلی عمل می کند. از این رو ضروری است که طراح به خوبی از فضای در دسترس، ابعاد آن و کاربردپذیری آن آگاه باشد. فضا به دو نوع تقسیم می شود: فضای دو بعدی که کف را پوشش می دهد (دارای طول و عرض) و فضای سه بعدی که فضای زندگی را تشکیل می دهد (دارای طول، عرض و ارتفاع). آن قسمت از فضا که پر می شود (با انواع فرنیچر) فضای مثبت و قسمتهای خالی فضای منفی میباشد که باید تعادل بین فضای مثبت و منفی حفظ گردد لذا هرگونه افزایش یا کاهش در فضای مثبت بر روی فضای منفی نیز تأثیر خواهد گذاشت و برعکس.

 

فضا

 

2 .خط 

          خطوط باعث پیدایش شکل ها و فرم ها می شوند و مسئول ایجاد حس هارمونی، کنتراست و وحدت (3 اصل از 7 اصل) در فضای زندگی می باشند. آنها شکل ها را تعریف می کنند و به عنوان راهنمای بصری برای فضای داخلی عمل می کنند. خطوط، عمدتاً به سه دسته ی افقی، عمودی و پویا تقسیم می شوند. در حالی که خطوط افقی احساس آرامش و امنیت را انتقال می دهند؛ خطوط عمودی یادآور طبیعت آزاد بوده و احساس استقامت و پایداری را منتقل می کنند. خطوط مایل یا زاویه دار هم پویایی را به انسان القا می کنند. یک طراح داخلی باید بداند که چگونه این خطوط را برای تعریف فرم ها و دیگر المان های طراحی استفاده کند.

 

خط

 

3 .فرمها (اشکال)

         فرم ها عموماً همان شکل ها هستند؛ در واقع یک طرح کلی از هر آبجکت سه بعدی در فضا می باشند. فرم ها می توانند به وسیله ی ترکیب دو یا تعداد بیشتری شکل به دست آیند و می توانند به کمک عناصر دیگر مانند بافت، الگو و رنگ تشدید شوند. یک فرم تعریف شده ی مناسب، هارمونی و فرم های اضافی دیگری را برای تعادل در فضا ایجاد می کند. دو نوع فرم یعنی هندسی (خالق این فرمها انسان است) و طبیعی (ارگانیک) وجود دارد. همچنین فرم ها می توانند باز یا بسته باشند. فرم های باز فرم هایی هستند که داخل آنها دیده می شود اما فرم های بسته فقط سطح روی آنها دیده می شود. درک درستی از موارد قبلی شامل خط و فضا برای دستیابی به یک فرم خوب و مناسب الزامی است.

 

فرمها (اشکال)

 

4 .نور 

          نور یکی از مهمترین المان ها و عناصر در طراحی داخلی است. خواه این نور طبیعی باشد یا ساخته ی دست انسان (مصنوعی)؛ بدون وجود رنگ، بافت و الگو هیچ اهمیتی ندارد. نور حالت محیط و فضای زندگی را تنظیم می کند و دیگر عناصر شامل خط، فرم و ... را برجسته می کند. در حالی که قرارگیری در و پنجره باید به گونه ای باشد که فضا از نور طبیعی برخوردار شود، اما نور پردازی مصنوعی نیز گاهی لازم می شود. نور مصنوعی به سه دسته عمده تقسیم می شود که عبارت است از: نور کار (یا موضعی)، نور متمرکز یا تأکیدی، نور عمومی. نور کار همانطور که از اسمش پیداست شامل منابع نوری برای میز مطالعه و یا مکانی با هدفی تعریف شده، می باشد. نور تأکیدی نیز برای برجسته و هایلایت کردن قطعه ای خاص یا نشان دادن آیتم های مانند مجسمه، سازه ها و دیگر آثار هنری استفاده می شود. نور موضعی نیز برای تنظیم نور محیط و فضای زندگی و نشان دادن کل فضا به کار می رود.

 

نور

 

5 .رنگ 

          رنگ ها نیاز به معرفی خاصی ندارند. رنگ ارتباط زیبایی بین آبجکت ها و مود و حالت آنها ایجاد می کنند. رنگها باید بر مبنای لحظات روانشناسی و ذهنیت افراد انتخاب شوند. به عنوان مثال رنگ قرمز رنگ مناسبی برای اتاق ناهار خوری است زیرا باعث تحریک اشتها می شود و رنگ سبز رنگ مناسبی برای اتاق خواب است چرا که سبز، رنگ آرامش و سلامتی است. هر رنگ دارای سه ویژگی است: فرم، خلوص، درخشندگی؛ که طراح داخلی باید به خوبی برای ترکیب بندی هایش دربارهی این ویژگی ها آگاهی داشته باشد. رنگ به چند دسته ی اصلی تقسیم می شوند: اصلی، فرعی، ترکیبی، مکمل، آنالوگ، مونوکروماتیک.

 

رنگ

 

6 .بافت

          بافت عمدتاً با سطوح و تعیین اینکه یک سطح چگونه به نظر برسد و چه احساسی منتقل کند، سر و کار دارد. بافت به فضای زندگی عمق می دهد و حس (ظاهر) سطح را تعریف می کند. بافت عمدتاً به دو نوع بافت بصری و بافت واقعی تقسیم می شود. در نوع اول، بافت از طریق نگاه به آن و تجربه ی قبلی ما از آن نوع بافت، احساس و منتقل می شود؛ اما در نوع دوم، بافت علاوه بر نگاه کردن از طریق لمس آن نیز به راحتی احساس می شود. در حالی که باید یک بافت اصلی برای تعریف مود و حالت فضا تعریف شود، نباید فراموش کرد که کنتراست بین بافت ها هم برای اجتناب از یکنواختی الزامی است.

 

بافت

 

7 .الگو

          الگوها به فضا زندگی می بخشند و با رنگ ها سر و کار دارند. الگوها می توانند هر شکلی باشند که البته عمدتاً شامل طرح های جذاب تکرار شونده هستند.

 

الگو