شما اینجا هستید | 

ویلا ساوا

3250
0
0
ویلا ساوا

ویلا ساوا (به انگلیسی: Villa Savoye) واقع در پواسی در حومه شهر پاریس، فرانسه ویلایی مدرن است که توسط معماران سوئیسی، لکوربوزیه و پیر ژانره طراحی گردیده و بین سال‌های ۱۹۲۸ تا ۱۹۳۱ ساخته شده است. ویلا ساوا آخرین و بهترین ویلای سبک پیوریست، برای جلوه دادن اختراعاتی که لوکوربوزیه قبلا در موضوعات متعدد آزموده و تصحیح کرده بود طراحی شد.

با کارفرمایی روشنفکر و متمول و یک سایت بدون محدودیت، تمامی شرایط برای خلق یک شاهکار آماده بود. این اولین فرصت لوکوربوزیه برای طراحی ویلایی آزاد و بی‌پیرایه در مقیاسی بزرگ بود که از تمامی وجوه دید داشت. چیدمان اصلی فرم‌ها و فضاها بسیار ساده است: یک مکعب کم ارتفاع و تقریبا مربعی شکا در پلان، که دارای پنجره‌های طولانی در چهار سمت خود بوده و توسط دو پیلوت از روی زمین بالا آمده است. اندازه این مکعب توسط دو عامل ثابت تعیین می‌شود: حداکثر شیب رمپ پیاده و حداقل شعاع گردش اتومبیل.

 

ویلا ساوا

 

لوکوربوزیه بین سالهای ۱۹۲۸ تا ۱۹۳۰ در پوآسی ویلایی ساخت به نام ویلا ساوا . این ویلا با وجود اینکه ۵ اصل مهم لوکوربوزیه را دارا بود اما برخلاف خانه های قبلی وی در محوطه وسیعی ساخته شد که از خانه های دیگر مستقل باشد . مکان این خانه در دره رود سن در خارج پاریس بود که باوجود اینکه در میان طبیعت بود اما خارج از طبیعت ساخته شده بود و این خواسته کارفرما بود که دوست داشت خانه اش چشم انداز و دورنمایی وسیع داشته باشد و هیچ درخت یا پستی و بلندی زمین این دورنما را احاطه نکند . ویلا به شکل مکعبی است که روی چند ستون قرار گرفته اما مکعب کامل نیست بلکه در جانب جنوب شرقی و جنوب غربی قسمتی از آن برداشته شده تا نور آفتاب به داخل نفوذ یابد . درب اصلی خانه در قسمت شمال غربی است .

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    ویلا ساوا                                                                                                                                                                                                                                                    اتاق نشیمن ۱۴*۵ متر است که در ۲ جانب پنجره های کشویی دارد که در جهت افقی می توان آن ها را حرکت داد و باز و بسته کرد و جانب سوم رو به تراس است و درهای شیشه ای دارد که نیمی از آنها با اهرمک ساده ای باز و بسته می شوند. یک نوار در دیوار تراس به شکلی تعبیه شده که مناظر بیرون به صورت قاب شده به چشم می خورند .در این ساختمان لوکوربوزیه از رمپ هم استفاده کرده و در ۲ قسمت ساخته شده اند . یکی در داخل بنا و دیگری در امتداد دیوار خارجی تا تراس ادامه می یابد . از یک پلکان مارپیچی هم برای ارتباط طبقات استفاره کرده است .

 

ویلا ساوا                                               

   ویلا ساوا در معنای واقعی نشان دهنده فضا – زمان است و مکعب کامل نیست بلکه از بیرون و درون آن قسمتی را برداشته اند و مقاطع آن بیانگر این مساله است که هر جزئی از آن در فضا نفوذ می کند .در این ویلا ایده دوگانه لوکوربوزیه (منطقی بودن و شاعرانه بودن ) به چشم می خورد . گرایش تندیس گرانه لوکوربوزیه در این ساختمان به صورت پله متجلی می شود .

ویلا ساوا

 

archdaily