شما اینجا هستید | 

المان در فضای شهری 1

187
1
0
المان

_ المان(یادواره،یادمان)به عنوان یک بنا در بستر فضای شهری از گذشته تا به امروز دارای ارزش بالایی بوده و همواره به عنوان یکی از فضاهای اصلی و اجتناب ناپذیر شهری به حساب میامده.این فضا از انجایی از اهمیت چشمگیر برخوردار است که همواره بخشی از یک تاریخ مهم ،یک فرد تاثیر گذار یا یک مفهوم اخلاقی و یا ارزشی را در یک جامعه متذکر میشود.در واقع ما در این بخش به انواع المان های موجود در یک جامعه و سیر تحول آنها در طول تاریخ بشری میپردازیم.

_ اگر بخواهیم به صورت عمیق به بحث المان شناسی و تاریخ ساخت ان پی ببریم احتمالا باید به دوران اولیه زندگی بشری یعنی همان دوران انسان های اولیه برگردیم.انسان ها از همان زمان ابتدایی به خلق یادواره ها روی آوردند و در ابتدا آنها را برروی سطح صاف سنگ های غار ها ایجاد کرده و سپس در روزگاران بعدی تبدیل به سنگ ترتشی،مجسمه سازی و در اخر به حالت امروزی در امده.

المان

 

_ در واقع شور و اشتیاق عجیب انسانها برای به ثبت رساندن تاریخ در ادوار گذشته موجب شکل گیری چنین اشکالی تحت عنوان المان شده است؛علاوه بر این انسان ها در طول تاریخ علاقه زیادی به نشان دادن قدرت،شکوه و جلال خود به دیگران بوده اند و همین امر سبب میشود تا چهره ی اولیه المان ها در قالب مجسمه افراد معروف نظیر پادشاهان،جنگ جویان به نام و افراد سیاسی مهم هردوره به وجود بیاید.برای اینکه این تندیس ها کامل نمایان باشد و به گونه ای نشان دهنده اعتبار و ارزش ان فرد باشد معمولا آنها را در میدان های اصلی شهر نصب کرده به گونه ای که مردم اجتماع هرروز،در راه خود گرد آنها چرخیده و با این المان ها مواجه شوند.

 

المان

 

_ آنچه درباره ی همه این تندیس ها میتوان گفت،مفهوم ارزشی اصلی آنها است که در خطوطشان مخفی کرده اند و به صورت نا خوداگاه به افرادی که با آنها مواجه میشوند انتقال میدهند.از این گونه تندیس ها میتوان ابلیسک ها را نام برد که در سراسر دنیا در میادین . میعادگاه های مختلف شهری رخ نمایی میکنند.

_ به هرحال در جامعه شهری ما نیز چنین المان هایی وجود دارد و در جامعه فعلی ما آنچه که میتوان از مفاهیم انتقال دهنده توسط المان ها نام برد ،مفهوم ارزشی آنهاست چراکه دوره به رخ کشیدن قدرت و اعتبار توسط پادشاهان و سیاسیون به سر رسیده.

_ تندیس ها در برخی از ادوار گذشته از جایگاه خواصی برخوردار بوده اند و نزد مردم آ« جامعه بسیار ارزشمند و محترم بوده اند.از جمله این مردمان میتوان به مردمان مصری و بابلی اشاره کرد که در بسیاری از محل های مهم شهری از آنها استفاده کرده و به عنوان یک المان دینی و مذهبی انرا به جامعه  القا کرده اند.

_ نکته ای که درباره ی طراحی تندیس ها باید توجه داشت،استفاده از نمادها و ارزش و هویت یک ملت در ساختن آن است؛چراکه در صورت عدم استفاده از موارد یا شده،المان بوجود امده هر چه قدر از لحاظ مفهوم و معنی در جایگاه عالی باشد،با مردم ان اجتماع در تضاد بوده و صرقا در شرایط ایده ال بتوان انرا به عنوان یک نشانه و یا یک بستر زیبا و هنری در شهر قبول کرد.

 

تمامی مطالب بالا براساس مطالعه تاریخ ادوار گذشته درباره موضوع المان ها( یادواره ها)بوده که منجر به تحلیل شخصی اینجانب از این موضوع و نگارش مقاله بالا گردیده.

 

نگارنده:علی اکبر گلناری