شما اینجا هستید | 

لوکوربوزیه در دوره معماری مدن متعالی

142
0
0
شارل ادوارد ژانره

 

 

لوکوربوزیه که نام اصلی وی شارل ادوارد ژانره است، در دفتر دو تن از معروفترین معاران آن دوره در اروپا یعنی اگوست پره و پیتر بهرنز به مدت چند سال کار کرد. وی سپس به بالکان، آسیای صغیر، یونان و رم سفر نمود و نقاشی های بسیاری از این سفر با خود به همراه آورد. کوربوزیه در طی فعالیت حرفه ای خود، استفاده از یکی از شاخص ترین مصالح مدرن یعنی بتن را به نهایت زیبایی رساند و کارهای وی مورد تقلید جهانی قرار گرفت.


کوربوزیه در دهه بیست میلادی دو کتاب بسیار مهم به رشته تحریر در آورد که اولی را می توان منشور بینش مدرن در معماری و دومی را منشور بینش مدرن در شهرسازی محسوب نمود.

 

لوکوربوزیه

بلوک های بزرگ شهری،عقب نشینی از لبه خیابان ها و آسمان خراش های عظیم با استفاده از فناوری و مصالح مدرن ،تبلوری از اندیشه لوکوربوزیه برای شهرهای آینده بود.

 


کتاب اول وی به نام به سوی یک معماری نوین در سال 1923 در پاریس منتشر شد. در این کتاب، مولف توجه معماران را به فن آوری مدرن جلب می کند. او کار معماران را با حرفه مهندسین مکانیک مقایسه کرده و بیان می دارد که صنعت ساخت وسایل حمل و نقل مانند هواپیما، اتومبیل، قطار و کشتی در اثر تحولات سریع تکنولوژی به کلی دگرگون شده، ولی ساختمان سازی هنوز در چارچوب فنون گذشته باقی مانده و نظریه پردازان معماری به دنبال تقلید از سبک های گذشته هستند. در این کتاب کوربوزیه استفاده از تیرآهن و بتن و پیش ساختگی را مسیر آینده معماری تلقی می نماید. وی عنوان می کند که برای پرهیز از انقلاب اجتماعی، باید با استفاده از تکنولوژی جدید به صورت گسترده برای اقشار مختلف جامعه خانه سازی کرد.

لوکوربوزیه از ایده های شهرسازی و معماری تونی گارنیر برای شهر صنعتی بسیار تمجید می کند و آنها را الگوی مناسبی برای شهرهای آینده عنوان می نماید.لوکوربوزیه برج های مرتفع 60 طبقه چند عملکردی با فضاهای وسیع بین 230 تا 270 متر بین آن ها را پیشنهاد می کند.

 

لوکوربوزیه

کتاب به سوی یک معماری نوین

 

کتاب دوم کوربوزیه به نام شهر آینده در سال 1924 در پاریس انتشار یافت. وی در این کتاب نیز سعی نمود که توجه معماران و شهرسازان را از گذشته به سمت آینده معطوف کند. لوکوربوزیه نظم ،هندسه و خیابان های عریض و مستقیم ،سرعت در جابجایی ،بلوک های بزرگ شهری و بکارگیری فناوری مدرن را برای شهر های آینده پیشنهاد می کند.او شهرهای امریکا،بالاخص نیویورک و شیکاگو ،با آسمان خراش های مرتفع و خیابان چند طبقه را بسیار تحسین و آن ها را به عنوان الگوی آینده شهر های اروپا و سایر نقاط جهان معرفی کرد.وی رشد سریع جمعیت در شهر های بزرگ اروپا مانند پاریس ،لندن و برلین را در کنار نیویورک از سال 1800 تا 1910 مطرح می کند.براساس آمار،جمعیت در این شهرها بین 5 تا 20 برابر افزایش یافته است.او تنها راه حل شهرهای آینده را بلند مرتبه سازی و پیش ساختگی می داند.

 

لوکوربوزیه

کتاب شهر آینده

 

لکوربوزیه شهرهای آینده را شهرهایی تجسم نموده که از آسمانخراش های عظیم و مرتفع تشکیل شده است. در هر یک از این آسمانخراش های چند عملکردی حدود صد هزار نفر زندگی و کار خواهند کرد. در این ساختمان ها، آپارتمان های مسکونی، ادارات، فروشگاه ها، مدارس، مراکز تجمع و کلیه احتیاجات یک محله بسیار بزرگ فراهم آمده است. ساکنان این مجتمع ها از دود و سر و صدای ترافیک اتومبیل ها به دور هستند و به جای آن از افتاب و دید و منظر زیبا استفاده می کند.

 

لوکوربوزیه

طرح لوکوربوزیه برای مرکز شهرهای آینده

 

ساختمان طراحی شده توسط نورمن فاستر، معمار این سبک های-تک، به نام برج هزاره توکیو (1989) در ساحل شهر توکیو را می توان نمونه کاملی از برج های چند منظوره کوربوزیه تلقی کرد.

در زمینه معاری، کوربوزیه خانه را به عنوان ماشینی برای زندگی عنوان کرد، همانگونه که اتومبیل ماشینی برای حرکت است. وی پنج اصل را در ساختمانهای مدرن معرفی کرد که عبارتند از:

1-ستون ها ساختمان را از روی زمین بلند می کنند

2-بام مسطح و باغ روی بام

3-پلان آزاد

4-پنجره های طویل و سرتاسری

5-نمای آزاد، کف ها و دیوارها به صورت کنسول

 

لوکوربوزیه

طرح لوکوربوزیه برای قاب دومینو (1914-1915) شامل 6 ستون بتنی وبا دال های کنسول شده از لبه ستون ها است.این طرح در نفی سازه های سنتی و به کارگیری سازه های جدید در طرح های معماری است.

 

لکوربوزیه عقاید مطرح شده در معماری مدرن را در طرح ویلا ساوا در پوآسی در شمال پاریس (1930-1928) به نمایش گذارد. وی تکنولوژی به عنوان منبع الهام معماری مدرن و پنج اصل ساختمان مدرن را به صورتی هنرمندانه و شاعرانه در این ماشین زیستی پیاده کرد. عملکرد این ساختمان همچون ماشینی بی آلایش در وسط و مسلط بر محیط اطراف قرار گرفته، فراهم نمودن شرایط آسایش برای انسان است.

 

لوکوربوزیه

خانه ماشینی است برای زندگی،ایده لوکوربوزیه برای طراحی ویلا ساوا بوده است.

 

 

به نقل از آرک سپید