شما اینجا هستید | 

انواع رنگرزی موکت ها

150
0
0
رنگ رزی موکت ها

یکی از مباحث مربوط به موکت، نحوه­ ی رنگرزی الیاف آن بوده که در حفظ ظاهر و جلوه موکت در زمان­ های طولانی مورد توجه است. الیاف موکت­ها به چهار روش رنگرزی می­شوند:

 


 

Solution Dyed


در این روش رنگرزی در اصل گرانول های رنگی بعد از ذوب شدن به الیاف مورد نظر تبدیل و بافته می شوند. بنابراین تمامی الیاف دارای بهترین پایداری رنگ می باشند و این روش رنگرزی حتی برای الیافی که رنگرزیشان دشوار است نیز به دیگر روش ها برتری دارد.الیاف پلی پروپیلن از این نوع هستند و غالب الیاف پلی آمید به این روش رنگ میشوند.این روش رنگرزی غالباً برای کفپوش های با مقاومت رنگ بالا مورد استفاده قرار می گیرند که کاملاً مناسب رستوران ها، مراکز تجاری و همین طور هتل ها می باشند.به این دلیل که قابل شستشو  با محلول های سفیدکننده ملایم هستند معمولاً غیر ممکن است که رنگشان را از دست بدهند. الیاف بسیاری از موکت هایی که برای مصرف در قسمت های بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند به این روش رنگ می شوند. الیاف رنگرزی شده با این روش پایداری عالی در برابر نور، ساییدگی و شستشوی دارند، همچنین در برابر روشن شدن رنگ ها و سایه افتادن ها بسیار مقاوم هستند. بنابراین الیاف رنگرزی شده با این روش رنگ هایی یکنواخت و متحدالشکل دارند و می توانند به سادگی بازیافت شوند و مجدداً به چرخه ی تولید بازگردند. معمولاً برای این روش مثال هویج و ترب را می زنند.تمامی قسمت های یک هویج دارای رنگ می باشد ولی ترب تنها قسمت بیرونی آن رنگ دارد؛ این مثال تفاوت بین روش رنگرزی Soloution Dyed و Yarn Dyed را به خوبی نشان می دهد.

 


 

Yarn Dyed


در این روش، الیاف ابتدا تولید، سپس رنگرزی شده و در آخر بافته می شوند. مقاومت در برابر تغییر رنگ در این روش بسیار بالاست و در طول سال­ های متوالی رنگ موکت تغییر نمی­ کند.

 


 

Piece Dyed


در این روش الیاف موکت پس از اینکه تولید شد، به صورت یکنواخت و یک رنگ بافته شده و بعد از تولید موکت، قسمت هایی از آن با دستگاه های مخصوص رنگ می شود.

 


 

Print


در این روش پس از تولید موکت روی الیاف طرح و رنگ چاپ می­ شود و در این حالت امکان ایجاد طرح­ های مختلفی بر روی موکت وجود دارد ولی در هنگام تمیز کردن و نگهداری از موکت بایستی از موادتمیز کننده مشخص شده توسط کمپانی تولید کننده استفاده گردد. در صورت عدم آگاهی از شرایط نگهداری، تغییر رنگ در این روش نسبت به روش­ های دیگر بیشتر خواهد بود.