شما اینجا هستید | 

انواع دستگیره های درب های ساختمان

402
0
0
انواع دستگیره های درب های ساختمان

اهمیت وجود دستگیره با هر کاربردی علاوه بر مبحث ظاهر و زیبایی در بحث امنیت و ایمنی نیز کاملا روشن است. از این رو در این مطلب میخواهیم انواع و اقسام دستگیره های مناسب برای درب های ساختمانی را با کاربرد های مختلف مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید. با انواع دستگیره های درب های ساختمانی بیشتر آشنا شوید
 

ممکن است شما هم با همچین موردی روبرو شده باشید که یک وسیله ای را ساخته اید و یا خریداری کرده اید و حس میکنید یک کم و کاستی دارد و آنطور که باید جلوه داشته باشد، دیده نمیشود.اولین راه حلی که برای رفع این مساله به ذهنمان میرسد بررسی آن کمبودی است که در آن وسیله به چشم می آید. اما بعضی اوقات هم کاملا میدانیم که این کمبود ریشه در کجا دارد. به طور مثال ضعف خودروی بدون چرخ، پنجره بدون شیشه، درب بدون دستگیره همگی کاملا محسوس است. نتیجه میگیریم وجود بعضی اقلام حتی با ابعاد کوچک هم میتواند زیبایی، جلوه و البته کاربری آن محصول را هم به طور مستقیم تحت تاثیر قرار دهد.

همانطور که در مثال های بالا نیز گفتیم یکی از این اقلام تاثیر گذار در زمینه یراق آلات، دستگیره درب است. اهمیت وجود دستگیره با هر کاربردی علاوه بر مبحث ظاهر و زیبایی در بحث امنیت و ایمنی نیز کاملا روشن است. از این رو در این مطلب میخواهیم انواع و اقسام دستگیره های مناسب برای درب های ساختمانی را با کاربرد های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

قطعا کاربری دستگیره در مرحله اول باید مشخص گردد. درواقع باید مشخص کنیم که دستگیره مورد نظر دقیقا برای نصب روی درب ورودی ، درب های داخلی، درب سرویس بهداشتی، انواع پنجره ها، انواع کمدها، انواع کابینت ها و کشوها و... است که ما در این مطلب راجع به دستگیره های درب های ورودی، داخلی، سرویس بهداشتی و دیگر درب های ساختمانی صحبت میکنیم.

تنوع دستگیره برای درب های ساختمانی از درب ورودی گرفته تا درب اتاق خواب، درب سرویس بهداشتی، درب ورودی ساختمان و درب هاب خروج اضطراری به انواع دستگیره های پلاکی، رزت، توپی، ضربه ای و البته ثابت تقسیم میشوند.

 
دستگیره پلاک
درمورد دستگیره های طرح پلاک، معمولا شناسه این مدل از دستگیره ها یکپارچه بودن آن از دستگیره تا محل قراردادن مغزی قفل است. این مدل را میتون از پرمصرف ترین، قدیمی ترین و البته مناسب ترین نوع دستگیره معرفی کرد. دستگیره های طرح پلاک هم برای درب های ورودی ساختمان مورد استفاده هستند و هم برای درب های داخلی ساختمان. البته از لحاظ جلوه و زیبایی، دستگیره های زیباتری برای ورودی ساختمان وجود دارد که در ادامه با آن مدل هم آشنا خواهیم شد.

 

انواع دستگیره های درب های ساختمان

 

دستگیره روزت

دستگیره های طرح روزت، این نوع دستگیره هم قابلیت استفاده در درب های ورودی را دارد و هم درب های داخلی ساختمان. از مشخصات کلی این نوع دستگیره میتوان به دو تیکه بودن دستگیره اشاره کرد به طوری که یک قسمت خود دستگیره است و دیگری محل قرار گرفتن قفل و مغزی است مشخصه دیگر این مدل ثابت بودن یک طرف از دستگیره است. معمولا سمت بیرون دستگیره ثابت بوده و فقط توسط کلید قابل باز شدن است و فقط از سمت داخل، دستگیره با زبانه قفل در ارتباط است. البته ناگفته نماند در طرح روزت باتوجه به کاربرد تغییراتی نیز اتفاق میافتد. توضیحاتی که شرح دادیم درمورد روزت درب ورودی بود و اگر بخواهید از این دستگیره برای نصب روی درب سرویس بهداشتی استفاده کنید، طرف ثابت دستگیره به شاسی باز و بسته کردن درب از آن سمت مجهز میشود.

 

انواع دستگیره های درب های ساختمان

 
دستگیره توپی

دستگیره های توپی یکی دیگر از انواع دستگیره ها است. این نوع از دستگیره معمولا برای درب های ورودی و آپارتمانی استفاده میشود. علت این امر هم نیاز استفاده از دستگیره های بدون عملکرد برای درب های ورودی ساختمان است. چرا که از لحاظ امنیتی درب ساختمان بدون کلید نباید از سمت بیرون خانه باز شود. از لحاظ کاربردی هم لنگه درب های ورودی ساختمان برای باز بسته شدن نیاز به یک دستگیره بدون عملکرد دارند. البته در مورد دستگیره های توپی هم مشابه دستگیره های طرح روزت که برای استفاده در درب های داخلی تغییراتی کوچک داشتند این قابلیت وجود دارد و این طرح حالتی را هم دارد که طرف داخلی دستگیره با چرخش به یک سمت و فشار دادن دکمه وسط آن قفل شده و با یکبار چرخش دیگر به همان سمت باز میشود.

 

انواع دستگیره های درب های ساختمان

در سال های نه چندان دور از این مدل دستگیره بیشتر از امروزه استفاده میشد. یکی از برتری های دستگیره های توپی نسبت به باقی مدل ها، تنوع در جنس و ظاهر متنوع این محصول است. درحال حاضر دستگیره های توپی فلزی، شیشه ای،سرامیکی، پلاستیک های محکم درحال تولید هستند.دستگیره های توپی به طور معمول  اگر یک طرفه باشد که از سمت داخل توسط یک پیچ بزرگ و مهره مخصوص به خود محکم میشود و اگر دوطرفه باشد با پیچ های دوطرفه هر دو قسمت به طرف یکدیگر محکم میشوند.

 

انواع دستگیره های درب های ساختمان

 
دستگیره ضربه ای

دستگیره های ضربه ای یکی از مهم ترین نوع دستگیره از لحاظ کاربردی و ایمنی است. به جرات میتوان گفت که زیبایی این محصول اصلا ملاک انتخاب نیست و عملکرد درست این نوع دستگیره بیشترین اهمیت را داراست. اگر نگاهی به دستگیره های ضربه ای بیندازید مشاهده میکنید که از دوبازو در دوطرف و یک اهرم که معمولا طولی به اندازه طول یک لنگه درب را داشته و قابلیت حرکت رفت وبرگشت به سمت پایین و بالا را دارد تشکیل شده است. این نوع دستگیره را به عنوان دستگیره پانیک بار نیز میشناسند. عملکرد این دستگیره برای باز کردن درب دقیقا به همان حرکت رفت و برگشت اهرم برمیگردد. حال علت این سبک عملکرد چیست؟ این نوع دستگیره به روی درب های ضدحریق و خروج اضطراری نصب میشود پس باید در شرایط حساس و بحرانی که افراد با عجله میخواهند از محل حادثه متواری شوند راحت ترین عملکرد را داشته باشد. به همین علت این دستگیره ضربه ای بوده و طول بزرگی دارد تا در صورت داغ شدن و دیگر موارد این چنینی با ضربه پا و یا هر ضربه دیگری باز شود. معمولا در سمت خارج درب های ضد حریق دستگیره ای قرار داده نمیشود تا در شرایط خاص کسی وارد ساختمان نشود. فقط سیلندر قفل و کلید را برای شرایط متفاوت و کسانی که باید آن کلید را داشته باشند قرار میدهند تا بتوانند در صورت لزوم از پشت  درب هم وارد ساختمان شوند.

 

انواع دستگیره های درب های ساختمان

 
دستگیره ثابت

دستگیره های ثابت هم نوع دیگری از انواع دستگیره های ساختمانی است. این نوع از دستگیره ها بیشتر برای درب اصلی ورودی و درب ورودی واحد آپارتمان استفاده میشود.البته قابلیت نصب این دستگیره روی درب های ضد سرقت باعث شده بیشتر از گذشته مورد استفاده قرار بگیرد. نوع نصب این دستگیره ها به طور معمول با دو عدد پیچ از سمت بیرون درب و دو عدد مهره که از سمت داخل روی لنگه درب ثابت شده است میباشد. این مدل از دستگیره ها از تنوع طرح و رنگ بسیار بالایی برخوردار است. طرح های کلاسیک، سنتی، فانتزی، تاریخی و دکوراتیو باعث شده این نوع از دستگیره ها، برای ست شدن با انواع درب ها و ورودی ها مناسب باشند.

 

انواع دستگیره های درب های ساختمان

 
دستگیره الکترونیکی - هوشمند

درمورد دستگیره درب الکترونیکی هم به طور اختصاصی مطلبی را ارائه خواهیم کرد.

 

انواع دستگیره های درب های ساختمان