شما اینجا هستید | 

پرده شید

279
0
0
پرده شید

پرده شید یک نوع پرده بالاروی مدرن است که این روزها توانسته محبوبیت خوبی در بازار پیدا کند. این پرده در انواع شید رول و شید رومی، تولید شده و برای طیف گسترده ای از کاربرهای مسکونی، اداری، فروشگاهی، تجاری و اقامتی قابلیت استفاده دارد. لذا در این مطلب به ارائه بررسی این محصول و نکات کاربردی بهنگام خرید آن پرداخته ایم آنچه که باید در مورد پرده شید دانست.

پرده در طراحی داخلی ساختمان نقش اساسی داشته و علاوه بر کارکرد پوششی و حفاظت از حریم خصوصی، یک المان جدی در دکوراسیون ساختمان نیز بشمار می رود. از منظر عملکردی، پرده مناسب قادر خواهد بود تا میزان نورپذیری، شدت و رسانایی نور به داخل ساختمان را محدود کرده و بعنوان منانعی برای جلوگیری از نفوذ گرما و سرما به محیط داخلی نیز عمل کند. همچنین با استفاده از این المان، نحوه دید به بیرون و دید از بیرون به داخل ساختمان قابل کنترل خواهد بود. از منظر زیبایی شناختی نیز، پرده همگام با دیگر المانهای دکوراتیو، زیبایی دکوراسیون داخلی را شکل داده و امروزه با تنوع گسترده در طرحها و رنگهای مختلف پرده، می توان متناسب با سبکهای مختلف دکوراسیون، پرده مناسب را در ساختمان برپا نمود.

یکی از انواع پرده های مدرن را می توان پرده شید دانست. پرده شید یک نوع پرده بالاروی مدرن است که با توجه به ساختار ساده، ظرافت و زیبایی، اشغال فضای بسیار کم و جمع شدن سریع، محبوبیت خوبی در بازار پیدا کرده است. این پرده با قابلیت طرح و چاپ پذیری مناسب، عملا برای طیف گسترده ای از کاربرهای مسکونی، اداری، فروشگاهی، تجاری و اقامتی قابلیت استفاده دارند. این پرده برای کنترل نور تنها باز یا بسته می شود وامکان تنظیم نور سایه روشن با ان وجود ندارد.

 

پرده شید

 

عملکرد پرده شید

پرده های شید در دو حالت رولی و رومی  تولید و اجرا می شوند. در حالت رولی، پرده حول یک میله رول می شود و در حالت رومی، زمانی که بالا برده می شود، در واقع بصورت آکاردئونی و پلیسه ای جمع می شود. شید رومی بیشتر مناسب دکوراسیون سبک کلاسیک بوده و می تواند با لبه ساده و یا منگوله دار و بصورت شید خمیده ریلکسی و یا شید بالونی اجرا شود.اما شید رولی بیشتر مناسب دکوراسیونهای مدرن، نیمه رسمی و رسمی می باشد. برای باز و بسته کردن هر یک از انواع پرده های شید، از روشهای دستی، بصورت زنجیری، بصورت فنری (با قابلیت تنظیم در هر ارتفاع و هر سایزی)، فنر هیدرولیک (با قابلیت جمع شدن بصورت آهسته) و یا بصورت موتوری ( با استفاده از ریموت کنترل) می توان استفاده کرد که امکان سفارش هر شیوه در بازار وجود دارد. همچنین با توسعه فناوری هوشمند سازی ساختمان، کنترل این پرده ها می تواند با استفاده از دیوایسها و رابطهای نرم افزاری مرتبط، با استفاده از اینترنت و از طریق گوشی تلفن همراه هوشمند انجام شود.

در حالت عملکرد زنجیری، با توجه به جهت بازشوی پنجره، محل قرارگیری دستگیره و راحتی کاربر، می توان زنجیر کنترل پرده را در سمت راست و یا چپ پرده قرار داد. اما به هنگام تصمیم گیری در خصوص این موضوع از وجود فاصله مناسب زنجیر کنترل با وسایل گرمایشی و یا محل قرارگیری مبلمان و یا دیگر وسایل دکوراتیو اطمینان حاصل کنید، چراکه ممکن است به زنجیر آسیب رسیده و یا عملکرد زنجیر، موجب اختلال در پایداری و یا دسترسی به اقلام و المانهای دکوراتیو کنار گردد.

 

پرده شید

 

جنس پرده شید

جنس پارچه های مورد استفاده در این پرده متنوع بوده و در انواع پلی استر، کتان، ابریشم و پنبه و با استفاده از الیاف طبیعی و مصنوعی و در حالتهای مختلف شفاف، نیمه شفاف و مات تولید و عرضه می شوند.

پرده های شید به لحاظ شفافیت در انواع شید اسکرین، شید پشت فوم دار و شید شفاف تولید می شوند. بافت و ساختار نوع اسکرین این پرده ها بگونه ای است که در حالت پایین بودن پرده، ضمن حفظ دید بیرونی ساختمان، از ورود نور مستقیم خورشید و پرتوهای مضر فرابنفش به داخل محیط ساختمان جلوگیری می کند. چراکه در غیر اینصورت بسیار از وسایل داخلی از جمله فرش ، رویه مبل و تابلوها در معرض آسیب دیدگی خواهند بود.

نوع دیگری از پرده های شید تحت عنوان شید فوم دار( پرده سولیت) در حالت باز بودن قادرند تا 95 درصد از عبور نور جلوگیری کنند بگونه ایکه فضای داخلی مانند شب تاریک شود. این نوع پرده ها برای کنترل ورود نور به محیطهایی نظیر ویترینهای فروشگاهی که ممکن است نور مستقیم آفتاب به آنها آسیب بزند و یا اتاق خواب مناسب می باشند.

نوع دیگری از این نوع پرده ها تحت عنوان پرده شید شفاف بدلیل بافت نازک پارچه آن، تنها برای کاهش شدت نور آفتاب مورد استفاده قرار گرفته و در حالت باز بودن، همچنان منظره بیرونی ساختمان قابل دید می باشد. البته این موضوع در شب بعنوان یک نقطه ضعف برای این نوع پارچه شید تلقی می شود، چراکه با بیشتر بودن نور داخل ساختمان نسبت به محیط بیرون ، عملا در شب، به راحتی فضای داخلی از بیرون قابل مشاهده است. لذا استفاده از این نوع پرده شید برای محیطهای مسکونی اقامتی چندان توصیه نشده اما محیطهای اداری و فروشگاهی و تجاری می توانند گزینه خوبی بشمار آیند.

چنانچه چاپ بر روی پرده شید مد نظر باشد، باید به انتخاب نوع پارچه مناسب برای چاپ دقت نمود. در صورتی که پارچه براق استفاد شود، اگرچه رنگها با وضوح بیشتری بر روی آن دیده می شوند، اما پرده چاپ شده رفلکت نور داشته و برای محیطهای در معرض نور زیاد چندان گزینه مناسبی بشمار نمی روند.

نسل جدید از پرده شید عمدتا خاصیت آنتی استاتیک داشته و به اصطلاح عام ، پرز به خود نمی گیرد. این نوع پرده برای محیطهای مسکونی اقامتی که دارای فرش و موکت بوده و امکان پرزدهی آنها وجود دارند می تواند مورد استفاده قرار گیرد. چنانچه بناست از پرده شید برای محیطهای بهداشتی و بیمارستانی و آشپزخانه استفاده شود، بهتر است از انواعی استفاده کنید که خاصیت آنتی باکتریال داشته باشند. همچنین برخی از پاچه های شید، در برابر مواد شیمیایی نیز مقاومت خوبی داشته و در نتیجه برای استفاده در محیطهای آزمایشگاهی گزینه خوبی خواهند بود.

 

پرده شید

  

انواع طرح و رنگ پرده شید

پرده هایی شید اسکرین اصولا در رنگهای سفید، کرم و مشکلی عرضه می شوند. اما پرده های فوم دار قابلیت عرضه در انواع رنگهای مختلف را داشته و به دو صورت ساده و طرحدار تولید و عرضه می شوند.

 

سفارش و نصب پرده های شید

اصولا اکثر عرضه کنندگان پرده های شید رول خود خدمات اندازه گیری و نصب را انجام می دهند. اما لازم است که خود شما نیز از نکات مربوط به اندازه گیری و نصب پرده شید آگاه باشید. به هنگام تعیین اندازه پرده راجع به اینکه پرده در داخل درگاه پنجره قرار می گیرد یا بیرون آن تصمیم بگیرید، چراکه در حالتی که پرده در فضای بیرون قرار می گیرد، میزان پیشروی محدوده مورد نیاز برای نصب پرده به فضای داخلی کمی بیشتر شده و باید امکان نصب پایه پرده با توجه به معماری داخلی و ابعاد کتیبه های احتمالی در سقف و کنار پنجره ها دقت نمود. برای نصب پرده بیرون درگاه پنجره ، اصولا ابعاد بیرونی درگاه پنجره اندازه گیری شده و سپس حدود 10 سانتی متر برای پوشش لبه ها به ابعاد پرده اضافه می شود.

برای نصب پرده در داخل درگاه پنجره لازم است از وجود فضای کافی برای نصب پایه پرده در داخل درگاه و قسمت بالای بازشوی پنجره اطمینان حاصل نمود بگونه ایکه به هنگام بازشدن پنجره، با پایه پرده یکدیگر تلاقی پیدا نکنند. همچنین اطمینان از عدم مزاحمت دستگیره پنجره با پرده آویز شده نیز ضروری است.

 

پرده شید