شما اینجا هستید | 

از کرسی مادربزرگ تا شومینه های مدرن امروزی

211
0
0

امروزه  وسایل گرمایشی متعددی در خانه های ایرانی وجود دارد ، سبک جدید در زندگی و استفاده از وسایل گرمایشی میتواند یکی از موثر ترین ابزار برای گردآوری و همنشینی خانواده ها بااشد .

در گذشته گرم کردن و گرم نگاه داشتن فضای خانه راه و روش مخصوص خود را به همراه داشتکهاگر خودمان به یاد نداشته باشیم بی شک از پدران و مادران خود شنیده ایم .

استفاده از بخاری های هیزمی و نفتی تا کرسی های قدیمی هر کدام سختی های مختص به خود را برای تهیه سوخت به همراه داشت که نتیجه آن گرم کردن خانه های اجدادمان میشد . امروزه نه تنها از آن وسایل گرمایی دیگر خبری نیست و فقط در داستانها شنیده میشوند بلکه با روی کار آمدن اجاق ها ، شومینه ها  و بخاری ها و تنوع بسیار آنها بازار خرید و فروش این محصولات برای مردم جذابیت بیشتری دارد .

 

وسایل گرمایش بخش خانه های قدیم

کرسی 

چهار پایه بزرگی از چوب است که در زیر آن منقلی قرار دارد و لحاف بسیار بزرگی روی آن می فهمند. تهرانی های قدیم علاوه بر لحاف ، جاجیم و چادر شب سفیدی را برای تزئین کرسی استفاده می کردند . معمولا در خانه  های تهرانی یک کرسی دم دستی برای اهل خانواده و یک کرسی برای میهمانان در اتاق پذیرایی موجود بود که هنگام بیداری پاها را در زیرش می گذاشتند و به پشتی ها تکیه می دادند و هنگام خواب متکا می گذاشتند و به خواب میرفتند .

منقل

منقل که برای گرم کردن کرسی از آن استفاده می شد خاکستر اره شده در آن می ریختند و روی آن که در وسط قرار داشت  گود میکردند و خاک زغال را درون آن می ریختند .

منقل را یک ساعت در فضای بیرون می گذاشتند تا بوی ذغالش از بین برود سپس در زیر کرسی قرار می دادند .

هیزم

از دیگر وسایلی که تهرانی ها با آن خود را گرم  می کردند ، هیزم بود که علاوه بر اجاق  و پخت و پز برای گرم  شدن آب حمام ها و پخت نانوایی ها استفاده می شد .

قیمت هر خروار هیزم جنگلی سه تا پنج قران بود و هیزم شکن ها با تبری که روی دوششان بود به رور کوچه ها و گذر ها میگشتند و هیزم  می فروختند .

این وسایل جای کمتری اشغال میکردند و با گرم کردن تمام فضای خانه ، زندگی را برای اهل منزل بسیار آسان تر کردند و به این ترتیب کرسی با تمام لذتی که داشت برچیده شد .

در همان زمانی که کرسی برای خود رونقی داشت ، برخی از بخار های حلبی که محتوای سوخت آن  هیزم  و شاخ و برگ های درختان تشکیل می داد . این بخاری با گرمای مطبوع و دلنشین خود یک مشکل اساسی داشت و این که با تمام شدن سوخت یکباره فضای اتاق سرد می شد ، به همین خاطر صاحبان خانه مجبور بودند مرتب هیزم بخاری را که خیلی سریع سوخت آن تمام میشد چک کنند .

امروزه تهیه سوخت برای شومینه ها وقتی از مردم نمیگرد و باعث آسایش و راحتی بشر امروزی گردیده است