شما اینجا هستید | 

خانه ی درختی در قزاقستان

162
0
0
خانه درختی

یکی از بزرگترین مشکلات زندگی در دنیای مدرن امروزی این است که با زیاد شدن جمعیت، نیاز به مسکن نیز بیش از پیش احساس می شود. در پی بر طرف کردن این نیاز شاهد از بین رفتن مناطق طبیعی و گردشگری هستیم. به نظر می رسد که زندگی کردن در یک محیط شهری مدرن و در عین حال سازگار با طبیعت می تواند مانند یک معجزه باشد؛ ولی آیا این طور است؟ طرح مفهومی یک خانه درختی وجود دارد که می تواند پاسخی بر این رویا باشد..

 

خانه درختی

یک کمپانی طراحی معماری قزاقستانی به اسم A.Masow Architects در سال ۲۰۱۳  با در نظر گرفتن این موضوع که بتواند سازه‌هایی با معماری مدرن ولی سازگار با طبیعت بسازد، یک طرح اولیه برای یک خانه درختی ارائه داد. این طرح که توسط Aibek masow بنیانگذار کمپانی ارایه شده است،به نظر می توانست یک راه حل مناسب و قابل قبول برای سازگاری دنیای صنعتی انسان با طبیعت باشد.
 
در همان اوایل رونمایی از این پروژه، فردی برای سرمایه گذاری بر روی آن ابراز تمایل کرد. ولی متاسفانه در همان اوایل، از این پروژه کناره گیری کرد. به نظر می رسید که ساخت این پروژه به کل لغو شده باشد؛ ولی گویا به گفته الماسو، یک تولید کننده شیشه و پنل های خورشیدی به این پروژه علاقه نشان داده است، در نتیجه امکان به سرانجام رسیدن این پروژه نزدیک تر از چیزی است که به نظر می آید.
 
خانه درختی
 
ایده این خانه درختی در اصل به عنوان فراری از «جعبه‌های بتنی خفه» در زندگی شهری شکل گرفته است و به شکل هندسی استوانه‌ای طراحی شده تا چشم اندازه ۳۶۰ درجه‌ای از جنگل را فراهم کند. در تصاویر رندر شده، شاهد یک درخت در راس این ساختمان استوانه‌ای شکل هستیم که تاکید بیش از پیش بر آن دارد که هدف طراحان، سازگاری سازه های مدرن با طبیعت بدون آسیب زدن به آن است.
 
موضوعی که خیلی خود را نشان می دهد آن است که در طراحی این سازه، تاکید زیادی بر جدا بودن از سیستم شبکه‌ای شهری وجود دارد. سیستم لوله کشی آب این ساختمان به گونه‌ای است که بتواند آب باران را گرفته و از آن برای چرخش آب مصرفی استفاده کند. و مهمتر از آن استفاده از پنل‌های خورشیدی است، به طوری که تامین انرژی الکترونیکی آن نیز از شبکه برق شهری جدا می شود.
 
 
خانه درختی
 
این خانه دوست‌دار طبیعت است  . آب در آن خالص‌سازی شده و دوباره به کار گرفته می‌شود. از آب باران که خالص‌سازی شده برای حمام کردن استفاده می‌شود.
سیستم تهویه‌ای که درون هر طبقه تعبیه شده هوا را پاک‌سازی می‌کند و امکان تنفس را برای درخت به وجود می‌آورد. درخت اکسیژن این خانه را تامین می‌کند.
آبیاری این درخت یک بار در روز  با پاشیدن آب بر روی برگ‌ها انجام می‌شود. در مناطقی از خانه که بخش‌هایی از درخت در سایه قرار گرفته است  از یک نورافکن خورشیدی برای رساندن نور خورشید استفاده می‌شود.
 
این خانه درختی در صورتی که مراحل ساخت خود را به اتمام برساند، به روی عموم برای بازدید و گشت و گذار باز خواهد بود.