شما اینجا هستید | 

معماری پالادیان

116
0
0
معماری پالادیان

پالادیان یا پالادیانیسم (Palladianism) یک سبک معماری اروپایی است که از طرح‌های معمار معروف ایتالیایی، آندره پالادیو (Andrea Palladio)، الهام گرفته شده است. از قرن هفده ( 1580-1651 )، پالادیو با تفسیر جدیدش از معماری کلاسیک سبک جدیدی به وجود آورد که توسعه آن تا اواخر قرن هجده ادامه داشت.

طرح‌های پالادیو بر اساس تقارن، اصول پرسپکتیو و ارزش‌های رسمی معماری معابد یونان کلاسیک و رومی شکل می‌گرفت.

ساختمان‌هایی که به طور کامل توسط پالادیو طراحی شدند، همه در شهر ونیز یا ایالت ونتو (veneto) ایتالیا قرار دارند. نکته قابل توجه در کارهای این معمار، مخصوصا ویلاها، بیشترین استفاده از پتانسیل‌های موجود در سایت و طراحی بناها بر اساس اصول پایداری است.

 

معماری پالادیان

کلیسای سان جورجه مجوره اثر پالادیو در ونیز

 

معماری پالادیان

ویلا باربارو اثر پالادیو در ونتو ایتالیا

 

پالادیو گاهی نماهای ویلاها را بر اساس معابد رومی طراحی می‌کرد و بر این باور بود که معماری روم باستان را می‌توان با تمام طبقه های مختلف اجتماعی مطابقت داد.

یک مثال خوب از معماری پالادیان ویلا روتوندا (villa rotunda) است که به نام ویلا کاپرا (Villa Capra) نیز شناخته می‌شود و در نزدیکی ویچنزا (vicenza) ایتالیاست. این ویلا یک چهارضلعی کامل با چهار ورودی مجزاست. ورودی‌ها همچون معابد رومی با ستون‌های ایونیک (Ionic columns) ساخته شده‌اند، و دقیقا در میان ساختمان یک گنبد وجود دارد (برگرفته شده از گنبد پانتئون). در این ویلا نظم، ترتیب و تعادل به خوبی مشاهده می‌شود.

 

معماری پالادیان

ویلا روتوندا

 

جالب است بدانیم پالادیو اولین معماری بود که رواق یا ایوان‌‌های پر ستون را در خانه‌های مسکونی به کار برد. پیش از آن از رواق فقط در ساختمان‌های مذهبی استفاده می‌شد.

این سبک در قرن نوزده و بیست در اروپا پرطرفدار ماند، و پس از طراحی‌های پالادیو در ایتالیا به سرعت به انگلیس رسید و پس از آن در آلمان و اروپای شمالی دیده می‌شد. به صورتی که در آن زمان طرح بسیاری از ساختمان‌های اداری و شهرداری‌ها پالادیان بود.

اگرچه امروزه هنوز می‌توان تقارن و تناسبات به کار رفته در معماری پالادیان را در بسیاری از ساختمان‌های مدرن دید. برای مثال ساختمان کاخ سفید ریاست جمهوری در واشنگتن آمریکا، نمونه‌ای امروزی از سبک پالادیان است.

 

معماری پالادیان

کاخ سفید ریاست جمهوری آمریکا- معمار: جیمز هوبن