شما اینجا هستید | 

7 اصل اساسی برای بازسازی و نوسازی ساختمان خانه تان

107
0
0
01
بازسازی و نوسازی ساختمان مسکونی پروژه و کار بزرگی است که جرقه آن به سادگی در ذهن زده می شود.
ممکن است یک روز تعطیل با کنار زدن موکت کف خانه تان به این نتیجه برسید که چرا در اینجا کفپوش نباشد و یا به فکر ایجاد دیوار کاذب بین دو بخش خانه تان بیفتید.
همین فکر کوچک ممکن است در نهایت به یک بازسازی و یا نوسازی بزرگ در خانه تان تبدیل شود.
 
اما در نوسازی کل خانه، باید ها و نباید هایی وجود دارد و با توجه به وقت و هزینه و دردسرهایی که دارد، باید قبل از هر اقدامی، این کار را با برنامه ریزی به پیش ببرید. در بازسازی و نوسازی ساختمان خانه تان، قبل از هر کاری، 7 تصمیم زیر را با فکر و به صورت اصولی بگیرید.
 
 
 
نکاتی برای بازسازی و نوسازی ساختمان
 

بازسازی ساختمان

 
1- آیا خودتان می خواهید این کار را انجام دهید و یا قصد استخدام متخصص این کار را دارید
می توانید یک فرد حرفه ای را استخدام کنید و برای بخش هایی از خانه فقط مشورت گرفته و بخش های دیگر را به او بسپارید، که به نحوی ترکیبی از هر دو حالت بالا است. در بازسازی و نوسازی ساختمان به صورت کلی، مطمئنا نمی توانید این کار را به تنهایی انجام دهید، حتی حرفه ای ترین صاحب خانه ها نیز برای تاسیسات برقی و لوله کشی ساختمان و خانه شان، نیاز به یک فرد متخصص دارند. این مرجع متخصص می تواند یک شرکت بازسازی و نوسازی و یا پیمانکار نوسازی باشد که از طریق آگهی و یا دهان به دهان و دیدن نمونه کار آن ها، با آن ها آشنا شده اید. از آن جا که همه پروژه های نوسازی مانند هم نیستند، حتی اگر نمی خواهید فرد متخصصی را استخدام کنید، حداقل در مورد مسائل مربوط به خانه تان با آن ها مشورت کنید.
 

 

2- برنامه ریزی برای سرمایه گذاری و هزینه برای نوسازی
همیشه به این اصل توجه کنید که هزینه های نوسازی می توانند بیشتر از حد انتظارتان باشند.
بهتر است طیف وسیعی از مشکلات زیر ساخت و اتفاقاتی که در حین ساخت و بازسازی اتفاق می افتد را در نظر داشته باشید. بودجه تخصیصی و مد نظر شما می تواند با هزینه ای که در واقعیت با آن مواجه می شوید اختلافات جزئی و یا زیادی داشته باشد.
 
 
بازسازی ساختمان

هزینه نوسازی همیشه از مهمترین بخش های برنامه ریزی برای نوسازی است

 

4-ارزشش را دارد یا نه؟
سوالی که در بازسازی و نوسازی ساختمان و یا داخل خانه تان باید در نظر داشته باشید. توجه کنید که قصد خرید و فروش خانه تان را دارید؟ یا می خواهید برای مدت کوتاهی در آن زندگی کنید؟ و یا در نهایت اینکه این خانه همیشگی شما خواهد بود؟ پاسخ به این سوالات می تواند دامنه و محدوده بازسازی تان وهمچنین بودجه تان را مشخص کند
 
 
4-با پیمانکارتان راحت باشید
با وجود اینکه ممکن است شما علم وتجربه زیادی نسبت به پیمانکارتان نداشته باشید، ولی با ابراز و در میان گذاشتن ایده ها و تمایلاتتان در مورد فرم نهایی خانه، می توانید در جهت گیری کار آن ها کمک زیادی کرده باشید. در نهایت این شمایید که می خواهید در این خانه زندگی کنید. پس تمامی هدف ها و ترجیحاتتان را با پیمانکارتان در میان بگذارید.
 

 بازسازی ساختمان

 
5-برنامه ریزی مجدد در مورد هزینه ها
همیشه در بازسازی داخلی خانه، بیشترین هزینه مربوط به آشپزخانه و سرویس بهداشتی است. با بازنگری در مورد میزان هزینه ای که می خواهید در این دو بخش داشته باشید و یا مثلا نگهداری کابینت ها و شیرآلات و موراد مشابه، هزینه های نوسازی این دو بخش را کاهش داده اید.
 
 
6-به مجوز گرفتن و سلسله مراتب آن هم فکر کنید
ممکن است بعضی از بازسازی ها و نوسازی های ساختمانی نیاز به مجوز داشته باشند. مثلا برای تغییر دیوار  تراس خان تان و یا موارد مربوط به حصارکشی، تخریب یا موارد دیگری که وابسته به مجوز ساخت و ساز از سوی شهرداری اند. پس اگر قصد اینگونه نوسازی ها را دارید. در زمان برنامه زمانی خود، مدتی را که باید صرف مجوز گرفتن بکنید را هم حتما در نظر بگیرید.
 
 
7-ایمنی و پاکیزگی را جدی بگیرد
مواردی در بازسازی و نوسازی وجود دارند که در حالت عادی با  آن مواجه نمی شوید. دقت داشته باشید که برق گرفتگی و مسمومیت از ابتدایی ترین و رایج ترین مشکلاتی اند که در مواجهه با نوسازی ممکن است اتفاق بیفتند. ایمنی و پاکیزگی در حین نوسازی را جدی بگیرید و بعد از نوسازی نیز، برنامه ای برای تمیز کردن خانه تان داشته باشید.