شما اینجا هستید | 

شناخت خصوصیات MDF : اینگونه ورق ام دی اف خوب را تشخیص دهید

207
0
0
شناخت MDF

شناخت خصوصیات MDF : انتخاب ام دی اف به غیر از معیارهای زیبایی شناسانه به توجه زیادی در رابطه با شناخت خصوصیات کیفی نیاز دارد. اگر تخته ام دی اف مورد نظر شما به درستی انتخاب نشود، بعدها ظاهر اولیه خود را از دست خواهد داد. حتی اگر این طور هم نباشد، عملکردی که شما انتظار دارید را نخواهد داشت. به همین خاطر است که یک سری معیارها جهت تشخیص ام دی اف خوب تعریف شده اند تا بتوان انتخاب بهتری انجام داد. بسیاری از این معیارها به صورت تجربی در میان خریداران شناخته شده اند. اگر شما از ام دی اف مورد نظر خود انتظار عمر طولانی دارید، باید نکات مختلفی را در هنگام خرید رعایت کنید. این مطلب به شما خواهد گفت چگونه ورق ام دی اف خوب را تشخیص دهید.

 

شناخت MDF

 
MDF چیست؟
 
ام دی اف (MDF) که کوتاه شده عبارت Medium-Density Fibreboard می باشد، تخته فیبر با چگالی متوسط است که جزو فراورده های چوبی محسوب می شود. این تخته فیبر به روش خشک تولید می گردد و چگالی آن در حدود ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر معکب است. ام دی اف به عنوان یک فراورده چوبی پرکاربرد، مدت هاست که در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. تخته های ام دی اف را می توان پس از تولید با روکش تزیین کرد. روکش ها علاوه بر زیبایی به دوام و کاربرد ام دی اف نیز کمک می کنند. روکش ملامینه به عنوان متداول ترین روکش ام دی اف شناخته می شود. در فرایند نصب روکش، کاغذ نقش دار آغشته به چسب با فشار و حرارت پرس روی تخته ام دی اف چسبانده می شود. روکش های ملامینه را می توان در طرح های مختلف مشاهده کرد. ام دی اف با داشتن خواص مشابه سایر تخته های فشرده چوبی، برخی مزیت های دیگر نیز دارد که آن را در مقایسه با دیگر گزینه ها مثل نئوپان، تخته لایه، تخته فیبر و بسیاری از موارد دیگر به انتخاب بهتری بدل ساخته است. ام دی اف در ابتدا به عنوان جایگزین تخته های فشرده چوبی مطرح شده و سپس در نقش جایگزین چوب نیز مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه این محصول دارای کاربردهای بسیار وسیع تری نیز شده است.
 
 
خصوصیات کلی ورق های فشرده MDF
 
خصوصیات فیزیکی قوی
دامنه وسیع دانسیته
ضخامت و ابعاد  قابل تولید
قابلیت ابزارخوری
سطوح صاف و متراکم
قابلیت شکل پذیری
نداشتن معایب چوب
پروفیل دانسیته همگن
وجود روکش های مختلف
مقاومت در برابر فشردگی
زیبایی ظاهری
قیمت مناسب
کاربردهای MDF
 
ورق های ام دی اف با داشتن خصوصیات منحصر به فرد خود، کاربردهای فراوانی در دکوراسیون داخلی پیدا کرده اند. این ورق ها می توانند در ساخت کابینت های آشپزخانه یا کمدها به کار روند. همچنین می توان از آن ها برای ساخت مبلمان مختلف استفاده کرد. البته ام دی اف دارای کاربردهای دیگری نیز هست که با توجه به درخواست کارفرما می تواند متنوع باشد.

 

شناخت MDF

 

انواع MDF
 
تولید ام دی اف در انواع مختلف، کاربرد آن را بسیار گسترده کرده است. امروزه انواع مختلف ام دی اف از جمله تخته‌های سه‌لایه یا یکنواخت و همگن، تخته‌های نازک و ضخیم در ابعاد مختلف، تخته‌هایی با فرم آلدئید، کم‌فرم آلدئید یا بدون فرم آلدئید، تخته‌های تبدیل به سایز شده، روکش‌شده، لبه‌چسبانده، نقش‌برجسته، قالب‌گیری‌شده، ابزارخورده، پروفیل‌شده، با دانسیته‌های بسیار متنوع (کم یا زیاد) و مقاوم در برابر رطوبت، آب، آتش، قارچ، حشره و عوامل مخرب دیگر در بازار وجود دارند.
 
 
شناخت MDF
 
 
چگونه ورق ام دی اف خوب را تشخیص دهیم؟
 
روش های شناخت خصوصیات MDF خوب توسط پژوهشگران در جامعه آماری وسیعی از مردم مورد بررسی قرار گرفته است. برای این که بتوانید کیفیت ام دی اف را بررسی کنید، باید با خصوصیات ورق های خوب آشنایی داشته باشید. در ادامه مطلب، چند مورد از نکاتی که باید در هنگام انتخاب ام دی اف به خاطر داشته باشید را خواهید خواند.
 
سطح ام دی اف خوب، صاف و یکنواخت است.
در ظاهر ام دی اف خوب، پیچ و تاب به چشم نمی خورد.
ورق ام دی اف خوب به هم فشرده و محکم است.
در سطح ام دی اف خوب نباید گره وجود داشته باشد.
تخته ام دی اف خوب به سادگی قابل خم شدن نیست.
رنگ ام دی اف خوب، مرده و بدون جلوه نیست.