شما اینجا هستید | 

ژان نوول معمار خاص فرانسوی

689
1
0
ژان نوول معمار خاص فرانسوی

          ژان نوول یکی از صاحب سبک ترین معماران فرانسوی است که بیش از ۳۰ پروژه فعال را تا سال ۲۰۱۳ طراحی کرده است. ارزش شرکت طراحی وی بیش از ۲۵ میلیون یورو می باشد و در حدود ۱۸۰ کارمند حرفه ای در حوزه های معماری، شهرسازی، طراحی منظر، طراحی گرافیک، طراحی صنعتی، طراحی داخلی، مدل سازی و عکاسی برای وی فعالیت می کنند.

ژان نوول به عنوان یک معمار دو ویژگی برجسته دارد:

۱- تنوع زمینه های طراحی از معماری برج های تجاری، شهرک های مسکونی، مراکز هنری، فضاهای مذهبی تا دکوراسیون داخلی و گرافیک و عکاسی
۲- عدم تکرار الگوهای طراحی در پروژه های مختلف. (منحصر به فرد بودن هر طرح نسبت به موقعیت جغرافیایی، فرهنگی و اجتماعی سایت طراحی)
 
          عمولا افرادی که در حوزه معماری فعالیت دارند بعد از سپری شدن مدت زمانی، تنها در  زمینه خاصی صاحب نظر شده و قالب کاری شان به صورت محسوس برای مخاطبان قابل تشخیص می شود. کمتر معماری در جهان امروز یافت می شود در زمینه های مختلف، توانایی طراحی و ارائه کارهای ازرشمند و غیر تکراری  را داشته باشد. معماری  فضاهای  هنری، ورزشی، مسکونی و طراحی منظر و یا حتی گرافیک و طراحی صنعتی هر کدام نیاز به سالها کسب تجربه دارد. حجم آثار و تنوع کاری این معمار فرانسوی نشان از ظرفیت بالای توانمندی و استعداد درونی او دارد. نوول آگاهانه از ساختمان‌های عام دوری می‌کند ، ساختمان‌هایی که به‌ قول خودش متاسفانه در بسیاری از آثار معاصر دیده می‌شود. او ساختمان را به روالی متفاوت می‌سازد ، با منطقی متفاوت و رنگی متفاوت. تلا‌ش او این است که بنایی بسازد برای یک مکان کاملا‌ مشخص و زمانی مشخص.
 
از نظر او ساختمان موجودی است زنده ، بدین خاطر بهتر که هیچ ساختمانی ساختمان دیگر را ناراحت و مریض نکند.  ‌
 
          سخن ژان نوول در صحبت با با متخصصان عرصه معماری و طراحی  در پاسخ به این سوال که “شما چگونه چيزهايی‌ را كه حضور ندارند ارائه می­ كنيد؟” این گونه پاسخ می دهد که: اين  يك سؤال‌ سخت و هميشگی برای معمارانی بوده است كه خواسته ­اند ماهيت شعر گونه يك طرح و ايده ذهنی را حفظ كنند در حاليكه آن را به واقعيت تبديل می­ نمايند. اين بهترين دليل من برای اين همه صبر و تلاشی است كه در نحوه طراحی يك فضا و ماهيت نور داشته ام. برای پروژه  Nouvel Lumieres و‌ آشكار كردن فضاهای داخلی كه با پوسته ­ها که درجات متفاوتی كه از شفافيت در عناصر و احجام بوجود می ­آيد،‌ بسيار تلاش نموده ­ام. من با استفاده از نورهايی كه در پشت پنل­ ها ايجاد كردم ، با برجسته كردن نقش­ها، انتزاع در فعل و انفعالات و جاذبه پديده تابناكی نور به این منظور دست يافتم. خلوص، ظرافت و انسجام طرح­های هنری، عقيده راسخی است كه به فضاهای Corian® Nouvel  Lumiere  شكل می دهد.” خلاقیت و مدیریت ذاتی او موجب جلب اعتماد کارفرمایان زیادی از سراسر دنیا گشته و او را تبدیل به یک معمار بین المللی توانمند و مطرح نموده است. علاوه بر دفتر کاری او در کشور فرانسه، شعبه‌هایی نیز در لندن ، کپنهاگ ، نیویورک ، مادرید و بارسلون فعالند. همکاران او در۱۳ کشورجهان بر روی پروژه های او مشغول کار هستند.
آشنایی با ژان نوول (jean-nouvel)
 
تاریخ تولد: ۱۲ آگوست ۱۹۴۵ معادل 72 سال
محل تولد: Fumel در فرانسه
آثار تالیفی و کتاب: The Singular Object of Architecture
او در سال ۲۰۰۸ برنده جایزه ۱۰۰۰۰۰دلاری پریتزکر (Pritzker Architecture Prize) شد. علاوه بر این جایزه ارزشمند او موفق به دریافت نشان‌های دیگری نیز شده است، ازجمله :
-جایزه آقا خان
-نشان افسری هنری فرانسه ،
-شیر طلا‌یی دوسالا‌نه ونیز،
-مدال طلا‌ی انستیتومعماران بریتانیا ‌RIBA  ،
-جایزه بارومین ،
-جایزه امپراتوری ژاپن

نگاهی به آثار ژان نوول

 
مجتمع مسکونی Central Park
 

مجتمع مسکونی Central Park

برج اداری دوحه، قطر

برج اداری دوحه، قطر

موسسه Imagin ، فرانسه

موسسه Imagin ، فرانسه

(Torre Agbar (2005

(Torre Agbar (2005

هتل رنسانس بارسلونا

هتل رنسانس بارسلونا

فیلارمونی پاریس

فیلارمونی پاریس

برج سیگنال پاریس

برج سیگنال پاریس

صندلی های molteni skin

صندلی های molteni skin