شما اینجا هستید | 

قانون های دکوراسیون خانه

94
2
0
قانون های دکوراسیون خانه

 

هیچ جای کتاب قانون‌های دکوراسیون داخلی نیامده که سالن غذاخوری خانه باید آرام‌ترین و بازسازی و تعمیرات ساختمان دنج‌ترین فضا را به خودش اختصاص دهد. اگر تا امروز این مساله در زمان طراحی‌ها باب بوده فقط به خاطر باور اشتباه یا موج خاصی بوده که در دورانی به راه افتاده و گرنه برخلاف تصور همه می‌توان اتاق غذاخوری را شلوغ هم جلوه داد؛ مثلا قرار دادن کتابخانه در سالن غذاخوری این روزها یکی از ترفندهایی است که طراحان مدرن به آن دست می‌زنند. پس بی‌خود و بی‌جهت دور تا دور میز غذاخوری تان را خالی نکنید و اجازه دهید مهمان‌ها موقع غذاخوردن فرصتی برای کنجکاوی هم داشته باشند.

 

همه ما از بی‌نظمی بیزار هستیم اما باید یادمان باشد که هر شلوغی به معنای بی‌نظمی نیست. این روزها استفاده از وسایلی خاص که امکان به کار بردن فضاهای غیر قابل استفاده را می‌دهد بیشتر از قبل شده است؛ مانند رخت‌آویزهای پشتدرب یا وسایلی که مواد شوینده و غیره … را در حمام و سرویس بهداشتی جاسازی می‌کنند. درست است که هیچ‌کسی دوست ندارد از این وسایل در خانه‌اش استفاده کند اما اگر کل فضای خانه روی هم رفته ۵۰ مترمربع باشد، چطور؟ این‌جور وقت‌ها بهترین کار به جای تلنبار کردن لوازم در کابینت‌ها یا انباری چیدن آنها در قفسه‌های خاص پشت درهاست. درواقع پشت درب ها می‌تواند با فضای خالی مناسب‌شان راه خوبی برای نظم بخشیدن به خانه باشد. یادتان باشد بازسازی ساختمان نظم بخشیدن نه بی‌نظم کردن!

 

یک حیاط کوچک بهانه بسیار خوبی است كه به تخیل خود اجازه خودنمایی بدهید و برنامه‌ها و كارهای مختلفی را در آن تجربه و آزمایش كنید. این فضا كه به دقت در مورد آن برنامه‌ریزی شده است (عكس بالا) دارای یك مسیر بسیار كوچك اما زیبا، باغچه‌های كوچك مرتفع، و یك زمین شنی جذاب و خاص است. اگر برای تمام اجزا و فضاهای باغ خود برنامه داشته باشید و به آن فكر كنید، تعجب خواهید كرد كه چقدر فضا در اختیار دارید و چقدر راحت می‌توانید كارهای متفاوت و متنوعی در آن انجام دهید.

 

علاوه بر طراحی منظره به راه‌ها، كفپوش‌ها، و چیزهایی از این دست نیز فكر كنید. همان‌طور كه به فكر فضاهایی برای گل‌ها و گیاهان هستید به جای انسان‌ها هم در درون حیاط هم فكر كنید، در غیر این صورت به خوبی و راحتی نمی‌توانید بازسازی آپارتمان از فضای بیرونی خانه خود لذت ببرید. مالك این خانه به خوبی برای طراحی این فضا برنامه‌ریزی كرده و قسمت‌های مختلف باغ را بر اساس كاركردشان از هم جدا كرده است. پیاده‌روهای آجری نشان‌دهنده فضای باغ هستند و در انتهای آن یك فضای غذاخوری برای ساكنان این خانه طراحی شده است.اگر در خانه‌تان فقط به دنبال آرامش هستيد و آسايش را به هر چيزي ترجيح مي‌دهيد، بهتر است از رنگ‌هاي سرد براي رويه‌ مبل‌های‌تان استفاده كنيد. رنگ‌هاي گرم براي شما كه دنبال سكون در خانه هستيد اصلا مورد مناسبي نيست. اين وسط با استفاده از كمي پارچه‌هايي با بافت‌هاي خاص مي‌توانید جلوی كمبود رنگ در خانه‌تان را بگيريد. اگر رنگ ديوارها و پرده‌های‌تان هم سرد هستند، بهتر است بافت پارچه‌هاي مبل و كوسن‌ها ضخيم‌تر انتخاب شوند تا جلوه بيشتري به خانه دهند. بافت‌ها به هر خانه‌ای شخصيت خاص مي‌دهند.

 

آیا می دانید چگونه بر اساس اصول فنگ شویی اتاق خواب خود را طراحی کنید؟ فنگ شویی، به معنای باد و آب، یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت داشته باشد. اگر تمایل دارید اتاق خواب تان را بر اساس اصول فنگ شویی بچینید، به نکاتی که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم، توجه کنید.

 

یکی از ساده ترین و رایج ترین مدل های پوشاندن پنجره ها استفاده از پرده است. اما پرده ها را لازم نیست بسیار پیچیده و مدل‌دار انتخاب کنید. البته نوع پرده دقیقا با نوع چیدمان اتاق رابطه مستقیم دارد. مثلا در خانه هایی که مبلمان و دکوراسیون کاملا رسمی است، نمی توان از پرده های ساده استفاده کرد. اما در اتاق نشیمن یک اتاق ساده، می توانید از پرده هایی که با رنگ و طرح وسایل خانه تناسب دارند، استفاده کنید. به طور مثال، بازسازی ساختمان در این خانه قالی، مبلمان و پرده ها همه ترکیبی از آبی، سورمه ای و سفید هستند و هر کدام نقش و طرح مخصوص خود را دارند. برای اینکه پرده ها نیز در این همه طرح و شکل دیده شوند، طراح از یک طرح و رنگ بزرگ و بولد برای پرده استفاده کرده است.