شما اینجا هستید | 

امنیت آشپزخانه ؛ ضرورت اول هر آشپزخانه !

103
1
0
امنیت آشپزخانه

امنیت آشپزخانه : وجود قابلمه و ماهیتابه ای داغ بر روی گاز، چاقو های تیز رها شده بر روی کابینت و کودک کنجکاوی که می خواهد به شما کمک کند… فراموش نکنید که امنیت اولویت اول هر آشپزخانه است! به توصیه کارشناسان توجه کنید و یاد بگیرید که چگونه می توانید آشپزخانه ای امن و کاربردی داشته باشید. با پویانو همراه با امنیت آشپزخانه باشید:

یک چهارپایه زیر دست خود قرار بدهید. این گونه هم می توانید به آسانی به کابیت های بالایی دسترسی پیدا کنید و هم کودکتان می تواند به راحتی به شما کمک کند. برای جلوگیری از افتادن کودک بر روی پله‌های آن برچسب های ضد لغزش بچسبانید.
از فضای خالی زیر کابینت ها استفاده کنید. استفاده از جعبه هایی با ارتفاع کم برای قرار دادن اشیائی که هر روز از آن ها استفاده نمی کنید بسیار مفید خواهد بود. اگر از این جعبه ها برای قرار دادن اسباب بازی‌های کودک خود استفاده می کنید، برای حفظ امنیت، آن ها را در مکان هایی دور تر از گاز و فر قرار بدهید.
چاقو ها و سایر لوازم برنده را در جایی قرار بدهید که دست کودک به آن ها نرسد. می توانید از ریل های دیواری که دارای آهن ربا هستند نیز استفاده کنید و چاقو ها را به آن ها نصب کنید.
به درب کابینت ها و کشوها قفل مخصوص و یا قفل کودک نصب کنید. مواد شوینده و سایر مواد خطرناک را دور از دسترس کودکان قرار بدهید.

 

امنیت آشپزخانه

 

لوازم کوچک خانگی و کابل های برق را دور از دسترس کودک نگه داری کنید. حتما سیم های برق را به دیوار چسبانده و جای آن ها را ثابت کنید و یا از جمع کننده های اتوماتیک سیم ها استفاده کنید تا بعد از هر بار استفاده به طور اتوماتیک جمع شوند.
از قرار دادن کشوها در کنار گاز خودداری کنید؛ زیرا کودکان به راحتی می توانند از کشوها بالا رفته و به گاز دسترسی پیدا کنند.
برای جلوگیری از بروز هر نوع حادثه ای، حتما بر روی درب ها از قفل کودک استفاده کنید.
برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است به خاطر گاز رخ بدهند از حفاظ های مخصوص گاز استفاده کنید که ارتفاع آن ها قابل تنظیم است. این گونه مانع از دسترسی کودک به گاز خواهید شد.

 

امنیت آشپزخانه

 

با استفاده از گاز های کنترل از راه دور می توانید مانع از این موضوع خواهید شد که کودک بتواند گاز را روشن کند.

 

 

برنامه ریزی در امنیت آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است:

احتمال بروز حادثه و ریختن مواد و لوازم را به حداقل برسانید. قسمت شست و شو و پخت و پز را در یک طرف قرار بدهید. این گونه زمانی که می خواهید قابلمه داغ را از روی گاز تا سینک ببرید می توانید آن را روی کابینت ها حرکت دهید.
فر و ماکروویو را در ارتفاعی قرار بدهید که به راحتی بتوانید داخل آن ها را ببینید. بهترین فاصله برای قرار دادن فر از روی زمین ۷۳ سانتی متر است. اگر ماکروویو را نیز بر روی فر قرار بدهید از سوختن دست کودک جلوگیری خواهید کرد.

 

امنیت آشپزخانه
توصیه می شود تا در هر دو طرف گاز حداقل ۴۰ سانتی متر فضای خالی وجود داشته باشد. این گونه فضای کافی برای قرار دادن قابلمه داغ بر روی آن وجود خواهد داشت. بهتر است تا قسمت اصلی رویه کابینت ها در سمت راست گاز و بخش دیگر آن در سمت چپ گاز قرار داشته باشد.
به فضای امن میان گاز و هود/هواکش نیز دقت کنید. فاصله مورد نیاز نسبت به مدل گاز و هود قابل تغییر است. هنگام نصب این وسائل از کارشناس برای مشخص کردن فاصله مورد نیاز کمک بگیرید.