شما اینجا هستید | 

آشنایی با کویر مرنجاب

131
2
0
آشنایی با کویر مرنجاب

گردشگری: کویر مرنجاب از زیباترین نقاط کویری ایران می باشد که هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می نماید. منطقه مرنجاب در حقیقت بخشی از بیابان بند ریگ می باشد که در شمال شهرستان آران و بیدگل از توابع استان اصفهان واقع شده است. هم چنین این کویر نام خود را وامدار قلعه و کاروانسرای مرنجاب، مربوط به دوره صفوی، و قناتی است که آب آن شیرین برخلاف تصور شیرین است.(آشنایی با کویر مرنجاب)

کویر مرنجاب از سمت شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل می رسد و از غرب به کویر مسیله و دریاچه های نمک حوض سلطان و حوض مره بر می خورد. هم چنین از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر رسیده و از جنوب محدود به شهرستان آران و بیدگل می شود. ارتفاع متوسط این کویر ۸۵۰ متر بالاتر از سطح آب های آزاد است.

 

آشنایی با کویر مرنجاب

 

در زمان شاه عباس و پس از حمله ازبکان و افغان ها، تصمیم بر آن شد که در دل بیابان و به منظور پیشگیری از تهدیدات و حملات مجدد یک پایگاه نظامی ساخته شود. این قلعه و کاروانسرا بنایی مربع شکل و آجری با ۶ برج دیده بانی در دیواره های آن می باشد و در مسیر جاده ابریشم به منظور تامین امنیت سفر به خراسان، اصفهان، ری و برعکس ساخته شده است.

 

آشنایی با کویر مرنجاب

 

وجه تسمیه کویر مرنجاب به قنات کنار کاروانسرا بازمی گردد. یکی از ملزومات ساخت کاروانسرا تامین آب آن بود. از این رو قناتی به طول ۲۵۰۰ متر از قسمت شمالی کاروانسرا و در زمین های سست ماسه ای حفر گردید و از آن جا که کندن چاه متعدد در این زمین ها کاری بس دشوار و مشقت بار بود، این منطقه به “مرد رنج آب” مشهور گردید که بعدها برای سهولت در تلفظ “مرنجاب” خوانده شد.

 

آشنایی با کویر مرنجاب

 

قنات در کنار کاروانسرا برکه بزرگی را پدید آورده است که آب آن شیرین می باشد. وجود آب شیرین در دل کویر نمک و شوره زار یک پدیده بسیار منحصر به فرد و کم نظیر شناخته می شود. هم چنین تنوع در گونه های گیاهی و جانوری، جاذبه های گردشگری متعدد، اعتدال نسبی و امنیت فضای مناسبی را برای کویرنوردی در مرنجاب ایجاد کرده است.

این منطقه از نظر پوشش گیاهی، عمدتا گیاهان شورپسند، بسیار متنوع بوده و سراسر کویر پوشیده از تپه های شنی و ریگزار می باشد که فضایی بکر و حیرت انگیز خلق کرده اند. هم چنین به دلیل وجود آب و غذای فراوان، گونه های جانوری فراوانی را نیز شامل می شود که از آن جمله می توان به روباه شنی، گرگ، شغال،عقرب، آفتاب پرست، عقاب، شاهین و … اشاره نمود.