شما اینجا هستید | 

کدام شهرها بیشترین آسمان خراش را دارند؟

130
3
0
کدام شهرها بیشترین آسمان خراش را دارند

 

وجود آسمان خراش، اطلاعات زیادی درباره ماهیت یک شهر به ما میدهد. با توجه به منطقه ای که بررسی می کنید، آسمان خراش ها می توانند نشانه هرچیزی باشند، از ثروت گرفته تا مدرنیزه شدن و تراکم جمعیت، و یا حتی ترکیبی از هر سه این موارد. این امکان مطالعه روند تکامل یک شهر با توجه به ارتفاع ساختمان هایش، درمورد ساختمان هایی که برای بسیاری از صنایع با ارزش هستند به ما اطلاعات زیادی می دهد، بنابراین کمپانی هایی مانند ” Emporis ” درمورد موضوعاتی مانند جدیدترین، مرتفع ترین و گران ترین ساختمان ها، تحقیقاتی انجام داده و منتشر می کنند. مقاله زیر را مطالعه کنید تا ببینید کدام ۱۰ شهر بیشترین تعداد آسمان خراش را دارند. طبق تعریف این کمپانی، آسمان خراش ساختمانی است که بیش از ۱۰۰ متر ارتفاع داشته باشد.

 

 

۱-هنگ گنک، چین (۱۳۰۲)

 

کدام شهرها بیشترین آسمان خراش را دارند

 

احتمالا حالت عمودی بیش از هر شهر دیگری، در هنگ کنگ یک نیاز مطلق است. جغرافیای کوهستانی جزایر کوچک این شهر باعث شد که از سال ۱۹۰۰، هنگ کنگ دارای ساختمان های عمودی باشد تا بتواند به یکی از متراکم ترین مراکز شهری در دنیا تبدیل شود. واقعیت امر این است که در این شهر برای اینکه ساختمان ها به گونه ی دیگری ساخته شوند، فضای کافی وجود ندارد. با اینکه که برخی از آثار معماری برجسته مانند ساختمان ” HSBC ” نورمن فاستر یا برج بانک چین اثر آی ام پی در این شهر وجود دارند، هنگ کنگ بیشتر به خاطر ارتفاع و تراکم ساختمان هایش معروف است. روی هم رفته، ۱۳۰۲ آسمان خراش در این شهر وجود دارد که به خودی خود جذاب است.

 

 

۲-نیویورک، آمریکا (۷۲۷)

 

کدام شهرها بیشترین آسمان خراش را دارند

 

یکی دیگر از موارد قابل توجه معماری مبتنی بر جزیره، رابطه دوستانه شهر نیویورک با آسمان خراش هاست که پیشینه آن به اواخر قرن ۱۹ بازمیگردد، زمانی که ساختمان های مرتفع به سمت شرق و شیکاگو پیشروی کردند. بعد از اینکه انفجار جمعیتی باعث شد نیاز اولیه ای برای ساخت ساختمان ها به سمت بالا به وجود بیاید، رونق اقتصادی بعد از جنگ در دهه ۱۹۲۰ میلادی باعث شد که ساختمان هایی از همیشه بلندتر پدید آیند. ساختمان های ” The Chrysler Building ” و ” Empire State Building “، در این دوره بنا شدند. امروزه، این شهر حایگاه ” One World Trade Center “، بلند ترین ساختمان آمریکا است.

 

 

۳-توکیو، ژاپن (۴۸۸)

 

کدام شهرها بیشترین آسمان خراش را دارند

 

تا سال ۱۹۶۳، قوانین ژاپن ارتفاع استاندارد ساختمان ها را به ۳۱ متر محدود کرده بود. بلافاصله بعد از تغییر قانون، ساختمان ” Kasumigaseki ” در توکیو به عنوان اولین آسمان خراش مدرن کشور تبدیل شد. پس از ساخت این ساختمان در سال ۱۹۶۸، توکیو سالانه به طور پیوسته تعداد آسمان خراش ها را با ده ها پروژه جدید سالانه که بین سال های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ ساخته شد، افزایش داد. زلزله های مکرر در ژاپن باعث ایجاد قوانین سختگیرانه ای برای ساخت و ساز شد که آسمان خراش ها را ملزم می کرد که در طراحی خود زیر ساخت های ایمنی را لحاظ کنند. زیر ساخت هایی مانند ضربه گیر، فونداسیون های بزرگ و شالوده هایی که بتوانند مستقل از طبقات بالایی حرکت کنند. بلندترین آسمان خراش های توکیو اغلب ساختمان های چند منظوره اداری هستند. به استثنای ساختمان دولتی ” Kenzō Tange ” که وقتی در سال ۱۹۹۱ ساخته شد، بلندترین ساختمان در شهر بود.

 

 

۴-شیکاگو، آمریکا (۳۱۲)

 

کدام شهرها بیشترین آسمان خراش را دارند

 

با اینکه شیکاگو در حال حاضر شماره ۴ در این لیست قرار دارد، زمانی محل . ساختمان بیمه ” William Le Baron Jenney’s ten-story Home ” در سال ۱۸۸۴ بود. ساختمانی که بسیاری به عنوان اولین آسمان خراش از آن یاد می کنند. ساختمان بعدها تخریب شد و قوانین ساختمان سازی در شیکاگو ساخت این نوع اسمان خراش های اولیه را ممنوع کرد. اما تاریخ این شهر راه را برای فاز دوم طراحی آسمان خراش ها هموار کرد. در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی، مرکز ” John Hancock “، برج ” Willis ” و ساختمان ” Mies van der Rohe “، راهی برای معماری جدید در شیکاگو گشود که بر اساس سبک بین المللی بود. یکی دیگر از آسمان خراش های مهم شیکاگو در همان دوره برج ” Marina Bay ” است که در زمان ساخت سازش در سال ۱۹۶۴، یکی از بلندترین پروژه های مسکونی در دنیا بود.

 

 

۵-شانگهای، چین (۲۹۶)

 

کدام شهرها بیشترین آسمان خراش را دارند

 

شانگهای شهری است که توسط رود ” Huangpu ” به دو بخش تقسیم میشود. بخش شرقی شهر، ” Pudong “، آسمان خراش های نمادین شهر در بخش شرقی شانگهای قرار دارند. سی سال پیش این بخش شهر، منطقه ای بی اهمیت بود که زمین های کشاورزی و خانه های کم ارتفاع در آن قرار داشتند. از زمان رونق اقتصادی چین، این منطقه به مرکز مالی شهر و همچنین بخش کوچکی از نمایش ثروت و مدرنیته شهر تبدیل شده است. آسمان خراش های منطقه ” Pudong “، که از دهه ۹۰ به بعد ساخته شده اند، بسیار آینده گرایانه هستند و این منطقه حاوی مجموعه ای خیره کننده از برج های شیشه ای و براق است. برج های شانگهای که به تازگی به پایان رسیده اند، در حال حاضر بلندترین برج های چین هستند و در رتبه دوم برج های مرتفع در دنیا قرار دارند.

 

 

۶-دبی، امارات متحده عربی (۲۸۶)

 

کدام شهرها بیشترین آسمان خراش را دارند

 

دبی یکی دیگر از شهرهایی است که اخیرا و به سرعت به سمت عمودی شدن پیش رفته است. قبل از کشف نفت و به دنبال آن ایجاد امارات متحده عربی در سال ۱۹۷۱، دبی یک شهر کویری کوچک بود. جتی تا اواخر دهه ۹۰میلادی، دبی کاملا با این نوع معماری فانتزی که امروزه ارائه می کند، تفاوت داشت. برج ها و برنامه ریزی شهری در دبی، نتیجه سرمایه گذاری های کلان در تکنولوژی جدید مهندسی هستند، و دو ساختمان بسیار معروف این شهر نشان از این موضوع دارند. ” برج العرب ” که یک هتل ساحلی ۳۲۰ متری است و ” برج خلیفه ” که با ۸۲۸ متر ارتفاع بلندترین ساختمان در جهان است.

 

 

۷-شنژن، چین (۲۶۰)

 

کدام شهرها بیشترین آسمان خراش را دارند

 

شنژن تا همین چند دهه پیش وجود نداشت. مکان این شهر یک روستای کوچک ماهیگیری بود. تا سال ۱۹۸۰ که به اولین منطقه ویژه اقتصادی چین تبدیل شد. به این معنی که به شرکت های خصوصی و سرمایه گذاران خارجی اجازه فعالیت می دهد. در حال حاضر این شهر ستون اصلی ” Pearl River Delta “، یکی از بزرگترین مراکز تولید در کشور است و ۱۱ میلیون نفر جمعیت دارد. هجوم مردم و کسب و کارهای مختلف به این منطقه ضرورت و منابع مالی برای فوران اسمان خراش ها را به وجود آورده است. آسمان خراش هایی مانند ” Ping An Finance Center “، چهارمین ساختمان بلند دنیا که معرف این شهر است.

 

 

۸-تورنتو، کانادا (۲۵۵)

 

کدام شهرها بیشترین آسمان خراش را دارند

 

مرکز ” Mies van der Rohe’s Toronto-Dominion ” در تورنتو مجموعه ای از ۶ ساختمان مدرنیسم ۲۲۲ متری است که اولین آسمان خراش های تورنتو در سال ۱۹۶۷ بودند. در دهه های پس از آن، هتل و ساختمان های مرتفع در مرکز شهر تورنتو پدیدار شدند. در ده سال اخیر تورنتو شاهد افزایش آپارتمان های مستغلاتی بوده است. وجود این نوع ساختمان ها به دلیل اینکه برای شهروندان معمولی بسیار یکنواخت و بیگانه است، مورد انتقاد قرار گرفته است.

 

 

۹-گوانگ ژو، چین (۲۴۵)

 

کدام شهرها بیشترین آسمان خراش را دارند

 

گوانگ ژو هم مانند شنژن یکی دیگر از شهرهای ” Pearl River Delta ” است که در نتیجه اقتصادی تولیدی خود، شاهد رشد زیادی در بخش معماری بوده است. بسیاری از آسمان خراش های جدید این شهر در مرکز شهر در اطراف برج ” Canton ” جمع شده اند که یک میدان عمومی و پارکی با پس زمینه خوشایند و یکدست آبی رنگ تشکیل می دهند. بخش عمده ای از بقیه شهر نوعی معماری جامعه گرای سنتی را دنبال می کند، که ساختمان های مسکونی گچی فرسوده در راستای خیابان قرار دارند.

 

 

۱۰-سنگاپور، سنگاپور (۲۳۲)

 

کدام شهرها بیشترین آسمان خراش را دارند

 

سنگاپور در زمان استقلالش در سال ۱۹۶۵ کشوری توسعه نیافته با زیربنای اندک بود. رشد اقتصادی این کشور دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی با هجوم آسمان خراش های مدرنیستی در سبک بین المللی بازتاب پیدا کرد و این پیشرفت تا سال ۲۰۰۰ به خوبی ادامه یافت. طبق قانون ساختمان های سنگاپور تنها اجازه دارند ۲۸۰ متر ارتفاع داشته باشند، اما مرکز ” Tanjong Pagar Centre ” مجوز خاصی برای ساخت یک بنای ۲۹۰ متری دریافت کرد که از آن زمان مرتفع ترین ساختمان این کشور است. دیگر ساختمان های مرتفع سنگاپور ” UOB Plaza ” و ” One Raffles Place ” هستند که به ترتیب در دهه ۷۰ و ۸۰ ساخته شده اند.