شما اینجا هستید | 

یزد دومین شهر تاریخی جهان

144
2
0
یزد دومین شهر تاریخی جهان

باشنیدن نام یزد اولین کلمه ای که به ذهن همه تبادر پیدا میکند کویر است

کویر…مظهر سادگی و تحمل…کویر در ادبیات عرفانی نیز سمبل خصیصه هایی چون تواضع، شکیبایی، سخت کوشی، رها بودن از مادیات و وابستگی ها و سکوت.سکوت کویر و آسمانی که با ستاره ها تزیین شده از بهترین هایی است که تجربه کردنش ارزش هر چیزی رادارد، در سکوت کویر است که میتوان به موسیقی مقدس هستی گوش جان سپرد و دل را بینا کرد در سکوت کویر هست که میشود فهمید خدا هست ودر سکوت کویر میشود به تنهایی انسان پی برد.آسمان کویر مجموعه ای از زیباترین ساخته های هنری بدست خداست هنری که چنان آدمی را جذب خودش میکند که گذشت لحظه ها و ساعت ها به چشم نمی آید.ستارگانی که با سوسوی خودشان با ماحرف ها میزنند. شهری که در تلاطم این دنیا هنوز استوار بر تمدن فرهنگ پاسی گذشته خود است و نگذاشته هویت باستانی و صفای قدیمی اش مقهور فرهنگ های سرد شهر نشینی شود.یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان هست. این القاب ، اوصاف کمی نیست ولکن ناشناخته اند.معماری باستانی و قدیمی یزد بیانگر فرهنگ دینی و تمدن اصیل این مرز و بوم هست. معماری هایی که حتی مهندسی های نوین را تحت تاثیر خود قرارداده است. هنوز سقف های گنبدی و درگاه های هلالی شکل بخش عمده ای از فرنگ معماری یزد راتشکیل می دهد. و اسطوره ی نا و بی همتای یزد بادگیر های آن است. بادگیرهایی که در عین زیبایی و شکوه ظاهری با طراحی دقیق و پیش زمینه معماری اصیل بیشترین کارایی را متناسب با شرایط آب و هوایی اینجا دارد.

 

یزد دومین شهر تاریخی جهان

 


هنوز در عصرهای پاییزی که آسمان سفره نعمتش را با بارش رحمت الهی کامل میکند میشود در کوچه های باریک و کاه گلی یزد با بوی نم دیوارهای ترک برداشته روح خود را به سماع و هیجان آورد.در اینجا ساختمان های آسمان خراشی نیس که جلوی پرتو افشانی خورشید ،آن منبع پاکی ها را بگیرد در اینجا صدای ماشین ها و تکنولوژی ، صدای زیبای طبیعت زنده را محو نکرده است اینجا یزد است…

 

یزد دومین شهر تاریخی جهان

 


همت بالای یزدی ها زمانی به چشم می آید که نظاره گر باغ های خرم و سبز آنها در میان بیابان باشید ببینید چگونه در این شرایط آب و هوایی دارای کشاورزی مرغوب می باشد.

 

یزد دومین شهر تاریخی جهان

 

قنات هایی که حفر آنها روزها و ماه ها طول کشیده است و خود حاکی از تکاپو و اراده ای بی نهایت و تلاشی خستگی ناپذیر است.مقنی هایی که روزها پیوسته همت گماردند و در سخت ترین شرایط از خود مایه گذاشتند تا بتوانند مایه ی حیات و آبادانی را از عمق زمین به سطح زمین بیاورند تا با آن تمدن و آبادانی را رقم بزنند.

 

یزد دومین شهر تاریخی جهان

 

تنها استانی که هنوز درخود رگه هایی از فرهنگ باستان و زردشت را جای داده است با همان شعارهای ثابت و محکم گفتار نیک پندار نیک کردار نیک. وجود معبدهای زردشتیان و برج های خاموشان منظره هایی ایجاد کرده که آدمی را غرق زیبیی های فراموش شده می کند.

 

 

یزد دومین شهر تاریخی جهان

آتشکده یزد