شما اینجا هستید | 

استفاده از چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی اتاق های خانه

126
1
0
چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی

چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی ،از چرخه رنگ برای داشتن دکوراسیون حرفه ای رنگی استفاده کنید!
چرخه رنگ امروزه به صورت گسترده ای توسط هنرمندان، به ویژه نقاشان، و طراحان مورداستفاده قرار می گیرد. در ادامه به سبک های استفاده از رنگ ها در دکوراسیون داخلی می پردازیم.

 

 

چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی

 

رنگ های اصلی

 

چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی

 

همانطور که همه ما می دانیم سه رنگ اصلی چرخه رنگ قرمز و آبی و زرد هستند. این سه رنگ خالص را نمی توان از ترکیب هیچ رنگ دیگری به دست آورد و خودشان پایه ی همه ی رنگ های ثانویه اند. رنگ های اصلی چرخه رنگ در دکوراسیون اتاق خواب به خوبی به کار می آیند.
لازم نیست از هر سه رنگ استفاده کنید، تنها لازم است یک و یا دو رنگ را انتخاب کنید. راه دیگر این است که هر سه رنگ دلخواهتان را به کا ببرید ولی تمرکز اصلی را بر روی دو تا از آن ها بگذارید.
مثل تصویر بالا که تمرکز بر روی دو رنگ آبی و سفید است اما رگه هایی از رنگ قرمز را هم می توان دید.

 

رنگ های ثانویه

 

چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی


این رنگ ها از ترکیب دو به دوی رنگ های اصلی به دست می آیند، بنفش، نارنجی و سبز. این رنگ ها چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی برای اتاق ها به اندازه رنگ های اصلی شاد و پر انرژی هستند، اما تند تر هم به نظر می رسند. با به کار بردن محدود تر رنگ های پر حرارت تعادل و بالانس رنگی را در اتاق خواب خود حفظ کنید، مانند شکل بالا که تنها یک دیواره کوچک را به رنگ نارنجی در آورده است. پیشنهاد ما به شما برای استفاده از رنگ های ثانویه، به کار بردن تم ملایم آن است.
اگر تمایل به استفاده از همه رنگ ها را ندارید مثل مورد قبلی دو یا یک رنگ را انتخاب و باقی را در اکسسوری و یا موارد کم حجم دیگر به کار ببرید.

 

رنگ های ثالث

 

چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی

 

این رنگ ها از ترکیب یک رنگ اولیه با یک رنگ ثانویه حاصل می شود و شش رنگ دارد:

زرد- نارنجی(پرتغالی)
قرمز-نارنجی
قرمز-بنفش
آبی-بنفش
سبز-آبی
زرد-سبز(پسته ای)
اکثر رنگ های چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی به این شش رنگ ختم می شوند. رنگ قهوه ای را نیز می توان در این رده قرار دارد، با وجود اینکه در چرخه رنگی وجود ندارد.
رنگ های ثالث معمولا شدت کمتری نسبت به دو دسته قبلی دارند و برای اتاق خواب گزینه هایی بسیار مناسب هستند. برای مثال در تصویر بالا با وجود رنگارنگ بودن دکور، همچنان تمی ملایم را القا می کند. می توانید از ترکیب رنگ های ثالث در کنار هم نیز استفاده کنید، اما این اصل را فراموش نکنید : نباید پالت رنگی تان بیش تر از ۳ طیف متفاوت داشته باشد!

 

رنگ های مکمل

 

چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی

 

اگر می خواهید هیجان و انرژی را در اتاق خود داشته باشید، حتما از این رنگ ها استفاده کنید.
رنگ هایی که در چرخه رنگ رو به روی هم قرار می گیرند:

زرد و بنفش
یبز و قرمز
نارنجی و آبی
 

و در مورد رنگ های ثالث:
زرد-سبز و قرمز-بنفش و … .

از آن جایی که این رنگ ها تضاد بالایی دارند، برای به کار بردن آن ها حتما یک رنگ خنثی را در پالت رنگی خود جای بدهید و این تضاد را با انتخاب های خنثی در تعادل نگه دارید.

رنگ های مشابه

 

چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی

 

یکی از ساده ترین روش های ایجاد پالت رنگی برای اتاق، استفاده از رنگ های هماهنگ در اتاق تان است. منظور از رنگ های مشابه، رنگ هایی است که در چرخه رنگی در کنار هم قرار می گیرند. برای مثال رنگ های گرم زرد و قرمز و نارنجی، و یا رنگ های سرد آبی و بنفش و سبز.
اگر می خواهید پالت رنگی ملایم تری داشته باشید، رنگ ها را به صورت ترتیبی به کار ببرید، برای مثال، آبی و سبز و سبز-آبی. اگر دکوراسیون رنگارنگ ا دوست دارید ولی از نتیجه کار مطمئن نیستید و یا از آن می ترسید، این پالت ها گزینه هایی بسیار مناسب اند.

 

دکوراسیون مونوکرومیک ( تک رنگ)

 

چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی

 

قالب یک دکوراسیون تک رنگ از چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی ، تنها بر روی یک رنگ خاص تمرکز دارد، اما الزاما نتیجه کار خسته کننده نیست. از سایه ها و تناژ های مختلف رنگ مورد نظر خود استفاده کنید و ترسی از ترکیب آن ها با رنگ های خنثی نداشته باشید. مطمئن باشید که نتیجه کار موفقیت آمیز است.
تم های تک رنگ انتخابی ملایم و آرامش بخش برای اتاق های خواب است. با این وجود المان ها و عناصری که دارای رنگ مکمل اند را برای ایجاد کنتراست مورد نیاز برای دکوراسیون تان فراموش نکنید.

 

قالب رنگی مثلثی

 

چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی

 

این پالت وقتی به وجود می آید که یک مثلث بر روی چرخه رنگ ایجاد کنید، برای مثال:
قرمز،آبی و زرد
نارنجی، سبز و بنفش
زرد، سبز و آبی-بنفش و … .
این پالت ها بسیار پر انرژی اند و برای اتاق کودکان گزینه مناسبی اند.شاید بتوان در اتاق بزرگسالان نیز از آن استفاده کرد، اما ممکن است کمی بیش از حد رنگارنگ به نظر بیاید.

اگر می خواهید از این تم برای اتاق خواب بزرگسال استفاده کنید قانون ۱۰-۳-۶۰ را به کار ببرید:
۶۰% رنگ اصلی
۳۰% رنگ دوم
۱۰% برای رنگ سوم ، که به عنوان مثال می توانید در اکسسوری های اتاق از آن استفاده کنید.