شما اینجا هستید | 

تصاویری جالب از مراسم پنجاه بدر در قزوين

67
0
0
مراسم قزوین

وقتی بهار رنگارنگ از راه می رسد شور و هیجان و تازگی به همراه می آورد. این شور وهیجان به مردم شهر هم منتقل و همین بهانه و دلیلی برای شادی کردن در کوه و کمر می شود. جشن های زیادی در بهار وجود دارد که مردم در آن روزهای خاص به باغ و دشت می روند تا لحظات خوشی را برای خود پدید آورند، یکیطبیعت گردی از این روزها، روز سیزده به در است که همگی با آن آشنا هستیم و به خوبی آیین این روز را به جا می آوریم. برای آشنایی بیشتر با این روز و تاریخچه و فلسفه آن، مطلب زیر را بخوانید:

 

مراسم قزوین

 

سیزده به در | مراسم بدرقه جشن نوروز

یکی دیگر از این جشن ها که در استان قزوین برگزار می شود پنجاه به در نام دارد. این آیین سنتی و قدیمی همزمان با پنجاهمین روز از بهار یعنی نوزدهم اردیبهشت ماه برگزار می شود.

بر اساس گفته های بزرگترها در مصلای فعلی قزوین آب انبار و یک مسجد وجود داشته که پس از گذشت سال ها، امروز فقط قسمتی از آب انبار سالم مانده است.

 در آیین سنتی پنجاه به در، مردم قزوین در طبیعت و کنار آب انبار پیک نیک می کنند و  غروب آن روز به مصلای قزوین می روند. اگر از اولین روز بهار تا ۱۹ اردیبهشت باران بهاری باریده باشد، مردم برای شکرگزاری از خداوند نماز شکر به جا می آورند و چنانچه بارانی نباریده باشد از خداوند متعال طلب باران می کنند.

 

مراسم قزوین

 

خوردن غذاهایی از قبیل آش رشته و نوعی عصرانه ی سنتی قزوینی به نام دیماج که از مخلوط کردن تکه‌های نان، پنیر، سبزی ، گردو، پیاز داغ، زرد چوبه درست می‌شود و تنقلاتی همانند آجیل و شیرینی جزئی از رسوم این روز بهاری است.

بر اساس گفته ها در گذشته شهر قزوین دچار خشکسالی شده بود و مردم در طی مراسمی از خداوند طلب باران کردند و پس از آن باران فراوانی بارید. چنین شد که مردم هرساله برای دعا و طلب باران این آئین را به جا می آورند.