شما اینجا هستید | 

تفاوتهای سونا و جکوزی از نگاه گروه باداب

64
1
0
اتاق سونا باداب


در واقع کلمه جکوزي (SPA)، براي توصيف هر واني که آب حرارت ديده از آن با فشار به بيرون پرتاب شود، بکار برده مي شود. جکوزي ها از جنسهاي مختلفي مانند پشم شيشه و يا اکريليک ساخته مي شوند. جکوزي هاي اکريليک عمر طولاني تري نسبت به بقيه دارند و از اين جهت مناسب تر هستند.

 

حوضچه هاي آب داغ از چوب ساخته مي شوند و مي توانند شرايط پرتاب آب را فراهم کنند. استخر گردابي، به هر جکوزي يا وان آب گرم که آب درون آن به صورت دايره وار حرکت مي کند، گفته مي شود.دماي متداول آب در جکوزي ها بين 36 تا 40 درجه سانتي گراد است و در کل به تمام موارد بالا جکوزي گفته مي شود.

 

اتاق سونا باداب

 

وان هاي حمام هم با يک سيستم پاشش آب مي توانند جايگزين وان هاي حمام شوند و قابليت تبديل به جکوزي را دارند.آنها نياز به يک پمپ جت دارند تا براي هر بار استفاده وان پر از آب شود. جکوزيها داراي دو وجه قابل حمل و ساخته شده در زمين هستند.


براي استفاده از جکوزي بهتر است بعد از شنا کردن به جکوزي برويد تا با فشار آب بخشهاي مختلف بدنتان ماساژ داده شود.

 

اتاق سونا باداب

 

سونا

اولين بار، فنلاندي ها سونا( خشک) را به کار گرفتند. گفته مي شود از هر 3 خانه در فنلاند، يکي داراي سونا است.فنلاندي ها معتقدند سونا بدن را از استرس ها و سموم آزاد مي کند.به محض ورود به سونا، بدن به گرما واکنش نشان مي دهد. درجه حرارت بدن به 39 درجه سانتي گراد مي رسد. مويرگها گشاد مي شوند. منفذهاي پوست باز مي شود و شروع به تعريق زياد مي کنيم. جريان خون و جابه جايي مواد در بدن افزايش پيدا مي کند. تعداد ضربان هاي قلب از متوسط 70 به 100 عدد در دقيقه مي رسد.سونا روي تنفس پوست تاثير مي گذارد و باعث سوخت وساز بدن مي شود.

 

براي استفاده از سونا بهتر است ابتدا به استخر برويد و بعد از آن به سونا برويد گرماي محيط سونا يا مدت زمان استفاده از آن بايد به گونه اي باشد که موجب عرق کردن بيش از حد نشود.بهتر است بعد از سونا براي خنک کردن بدن از دوش آب سرد استفاده شود که البته نبايد به مدت طولاني باشد که باعث انقباض عضلاني و يا لخته شدن چربي در رگهاي بدن ميشود.

 

اتاق سونا باداب

 

سونا داراي فوايد زيادي است از جمله موجب پاک شدن ششها و مجاري تنفسي مي شود و راههاي تنفسي بازتر مي شود وتنفس بهتر و راحت تر انجام مي شود و همچنين باعث  تلطيف پوست هم مي شود.به طور معمول مدت توقف در سوناي بخار بين 10 تا 15 دقيقه مي باشد.

 

امروزه همانطور که امکان وجود جکوزي در خانه ها است امکان وجود اتاق سونا هم در خانه ها فراهم شده است که به صورت يک حمام شيشه اي کو چک و در بسته است و انواع مختلفي دارد و به صورت مدرن هم در بازار موجود است. اتاق سونا بايد داراي عايق بندي باشد و بنا به سليقه مي توان در آن از چوب هم استفاده کرد.