شما اینجا هستید | 

نگاهی به تاریخچه وان ها و قدمت آنها در سنن مختلف

80
0
0
نگاهی به تاریخچه وان ها و قدمت  آنها در سنن مختلف

(bathtub) وان چیست؟


وان یک ظرف بزرگ یا کوچک است که برای نگه‌داشتن آب از آن استفاده می‌شود. وان‌ها در انواع مختلف و مواد متنوعی ساخته می‌شوند.بیشتر وان‌های مدرن از مواد آکریلیک، فولادی ترکیب شده با پرسلان، پلی‌استر تقویت‌شده با فایبرگلاس و یا چدن ساخته می‌شوند. معمولاً وان‌های حمام به‌صورت مستقل از دوش اصلی ساخته می‌شوند، اما امکان ترکیب کردن آنها نیز وجود دارد.


وان‌ حمام انتخابی عالی برای افراد مشکل‌پسند به شمار می‌روند و بیشتر کسانی که به طراحی حمام مدرن فکر می‌کنند، در ابتدای امر محل وان حمام را مشخص می‌کنند، سپس ابعاد وان حمام را مشخص کرده و مدل آن را انتخاب، و درنهایت اقدام به خرید آن می‌کنند. گفتنی است، وان‌هایی که نصب می‌شوند قابل تعویض با مدل دیگر یا ابعاد دیگر نیستند، زیرا کارهای پایه‌ای بر روی حمام باید صورت گیرد . صاحب‌خانه‌هایی که یک ساختمان کوچک یا کلبه کوچک دارند، وان حمام پلاستیکی کوچک را ترجیح می‌دهند و کسانی که در یک مجتمع بزرگ زندگی می‌کنند معمولاً وان‌های بزرگ و گردابی را مناسب می‌دانند.

 

نگاهی به تاریخچه وان ها و قدمت  آنها در سنن مختلف

 

نگاهی به تاریخچه وان ها و قدمت  آنها در سنن مختلف

 

تاریخچه حمام و وان حمام


باوجوداینکه فلسفه استفاده از حمام و شستشو به دوران پیش‌ازتاریخ برمی‌گردد، اما حمام‌ها عمدتاً ازلحاظ مذهبی، اجتماعی و لذت‌بخشی از ارزش بیشتری نسبت به بهداشت برخوردار بوده‌اند. اولین سیستم حمام‌ها که مجهز به سیستم لوله‌کشی و تخلیه بود، به 1700 سال قبل از میلاد و یونانی‌ها برمی‌گردد. رومی‌ها در قرن سوم، حمام را به‌عنوان یک عادت اجتماعی و رسم عمومی پذیرفته و تجهیزات آن را گسترش دادند که شامل ساخت ساختمان‌های بزرگ، تجهیزات با اندازه‌های بسیار زیاد و همچنین احداث چند اتاق برای خوش‌گذرانی می‌شد.پس از سقوط امپراتوری روم، حمام از محبوبیت کمتری در اروپا برخوردار بود، بااین‌وجود در برخی از مراسم‌های مذهبی و همچنین بین مسلمانان رواج داشت. حمام‌های عمومی مسلمانان چیزی فراتر از یک حمام ساده بود و در آن اتاق پانسمان، حمام سرد و حمام گرم نیز وجود داشت که در انتها به یک اتاق بخار داغ (همان سونای امروزی!) ختم می‌شد. محبوبیت حمام‌ها در اروپا از قرن‌های 11 و 12 شروع شد.شروع استفاده از وان حمام در اروپا با احداث اتاق‌های چوبی موقت در منزل‌های شخصی و در اتاق‌خواب شروع شد. اما در قلعه‌ها اتاق‌های دائمی برای حمام در نظر گرفته شده بود. اولین سیستم آب سرد و گرم در وان حمام توسط هنری (Henry) از انگلستان در کاخ سلطنتی وستمینستر (Westminster palace) پیاده شد.در قرن هیجدهم، استفاده از حمام رواج بیشتری یافت و سیستم حمام‌ها به‌کلی تغییر کرد. حمام‌های موقتی جای خود را به حمام‌های دائمی دادند و اهمیت نظافت و بهداشت حمام نیز بر همگان مشخص شد. مدارس و دانشگاه‌ها به حمام‌ها قابل‌حمل مجهز شدند و سیستم‌های مخلوط آب سرد و گرم شکل پیشرفته‌تری به خود گرفتند. پس از جنگ جهانی اول بود که سیستم‌های لوله‌کشی حالت پیشرفته‌تری به خود گرفتند و وان‌های حمام ساخته شدند و امروزه در بسیاری از خانه‌ها استفاده می‌شوند.

 

نگاهی به تاریخچه وان ها و قدمت  آنها در سنن مختلف

 

حمام‌های مدرن و وان های هوشمند که اخیراً ساخته می‌شوند دارای یک قسمت سرریز هستند که از پر شدن بیش‌ازحد وان جلوگیری می‌کند، نمونه‌های قدیمی وان‌ها به‌طور کامل پر می‌شدند. تا همین اواخر، بیشتر وان‌های حمام به‌صورت مستطیل شکل ساخته می‌شدند، که با ظهور مواد آکریلیکی و سایر مواد که با حرارت شکل‌دهی می‌شوند، وان‌های با شکل‌های متنوع ساخته شدند. وان‌ها عمدتاً به رنگ سفید ساخته می‌شوند، اما با توجه به سفارش مشتریان رنگ‌های مختلفی نیز از آنها وجود دارد. 

 

نگاهی به تاریخچه وان ها و قدمت آنها در سنن مختلف

 

وان حمام غربی که بر روی کف حمام می‌خوابد. این وان‌ها عموماً کم‌عمق و طول بیشتری دارند. وان حمام شرقی که به‌صورت نشسته نصب می‌شود. این نوع وان‌ها در ژاپن با عنوان اوفورو (Ofuro) شناخته می‌شوند و باوجود طول کم، عمق زیادی دارند.

 

نگاهی به تاریخچه وان ها و قدمت  آنها در سنن مختلف

 

نگاهی به تاریخچه وان ها و قدمت  آنها در سنن مختلف