شما اینجا هستید | 

اولین روستای خورشیدی مصر

65
1
0
اولین روستای خورشیدی مصر

 

اولین روستای مصر با برق خورشیدی از دل کویر سوزان سر برآورده است. این روستا که در واحه بحریه در استان جیزه مصر واقع‌شده است، تمام برق موردنیاز برای ۳۵۰ ساکن خود را از صفحات خورشیدی تعبیه‌شده در ساختمان‌های روستا به دست می‌آورد. شرکت اجراکننده این طرح می‌گوید تمام تلاش خود را به کار می‌بندد تا با استفاده از مواد و مصالح بومی و محلی، کمترین اثرات محیطی و زیست‌محیطی را ایجاد کند.

 

اولین روستای خورشیدی مصر


 معمار اصلی پروژه، کریم کفراوی می‌گوید: «صفحات خورشیدی در مصر بیشتر به‌عنوان عناصری غیر جذاب، بیش‌ازحد صنعتی و غیرکاربردی در معماری نگریسته می‌شوند؛ اما روش‌های نوآورانه وی می‌تواند این دیدگاه‌ها را تغییر دهد. طراحی یکپارچه‌ی خورشیدی آنان باعث می‌شود معماری بومی علاوه بر استفاده از نور خورشید در طراحی ظاهری هم یکپارچه و یکدست به نظر بیاید. صفحات فوتوولتائیک خورشیدی طوری بر روی بام خانه‌های روستا قرار می‌گیرند که در ترکیب با سنگ‌های دیوار باشند. این صفحات همچنین به‌عنوان عایق‌های حرارتی در سقف عمل می‌کنند.»

 

اولین روستای خورشیدی مصر

 

کفراوی در مورد ایده اصلی‌اش می‌گوید: «ایده‌ی اصلی این بوده که کاراکتری معمارانه خلق شود که به شکلی نامحسوس با چشم‌انداز طبیعی ترکیب شود به‌طوری‌که از دور این ساختمان‌های نسبتاً بزرگ مشخص باشند. پنل‌های خورشیدی منعکس‌کننده‌ی آسمان و خورشید هستند.»

 

اولین روستای خورشیدی مصر

 

طراحان مجموعه تنها به فکر تولید پاک انرژی نبوده‌اند بلکه با استفاده از تکنیک‌های ساخت‌وساز پایدار مانند روش‌های کاهش مصرف انرژی و استفاده ۹۰ درصدی از مصالح محلی بهره‌وری انرژی را هم بالابرده‌اند. در منطقه‌ی کویری‌ای که این روستا واقع‌شده، سنگ ماسه‌ها را معمولاً برای ساخت‌وساز از محل دور می‌کنند اما کفراوی می‌گوید می‌توان از سنگ ماسه‌ها برای ساخت بناها استفاده کرد بجای دور ریختن آن‌ها.

 

اولین روستای خورشیدی مصر

 

طراحان دریافتند ماسه‌سنگ‌ها مصالحی بادوام هستند و منبع طبیعی ارزشمندی محسوب می‌شوند. استفاده از سنگ ماسه‌های طبیعی و محلی باعث می‌شود بناها به شکلی زیبا با چشم‌انداز کویری اطراف خود ترکیب شوند. این تجربه نشان می‌دهد می‌توان با استفاده از متدهایی خلاقانه علاوه بر کاهش دادن ضایعات، هزینه‌های ساخت‌وساز را هم کاهش داد و از انرژی‌های نو در معماری سنتی به شکلی هماهنگ و سازگار استفاده کرد.

 

اولین روستای خورشیدی مصر

 

شدت بالای نور خورشید در کنار گستره‌ی وسیع کاربردهای ممکن از مصالح طبیعی ساخت‌وساز، فرصت‌های بی‌شماری را برای راه‌حل‌های توسعه پایدار در این مناطق فراهم کرده است. کفراوی می‌گوید ما سعی می‌کنیم راه‌‌هایی بیابیم تا این دو عنصر کاملاً متفاوت را به شیوه‌ای جذاب و غیرتهاجمی باهم ترکیب کنیم تا عناصر سنت و مدرنیته باهم به‌وسیله معماری به‌کاربرده شوند. وی معتقد است پتانسیل بالایی وجود دارد که منظر معمارانه این مناطق را طوری تغییر دهیم که هرچه بیشتر خودکفا، پایدار و فراهم‌کننده آسایش برای ساکنان باشند.

 

اولین روستای خورشیدی مصر