شما اینجا هستید | 
  • سازانو
  • مقالات
  • معماری |  
  • آبگرمکن های خورشیدی راهکاری برای جلوگیری از مصرف بی رویه انرژی های تجدید ناپذیر

آبگرمکن های خورشیدی راهکاری برای جلوگیری از مصرف بی رویه انرژی های تجدید ناپذیر

85
0
0
آبگرمکن های خورشیدی راهکاری برای جلوگیری از مصرف بی رویه انرژی های تجدید ناپذیر

 

در جهان امروز با مصرف بی رویه انرژی های تجدیدناپذیر ، انتشار گازهای گلخانه ای ، تولید آلودگی های زیست محیطی و تخریب محیط طبیعی، نگرانی های تازه ای را به وجود آورده است که جامعه جهانی را بر این داشته است که  در تولید انرژی از انرژی های تجدیدپذیر بیش از پیش گام بردارند. آبگرمکن خورشیدی دستگاهی است که از طریق جذب انرژی خورشیدی ، قابلیت گرم کردن آب مصرفی را دارا می باشد. از آنجایی که این عمل به صورت رایگان از منبع بی پایان خورشیدی انجام می گیرد روشی مقرون به صرفه و حائز اهمیت است.

 

آبگرمکن های خورشیدی

 

این نکته جالب توجه است که بیشترین درصد استفاده از انرژی های تجدید پذیر جهت تولید گرما است که به طور عمده به آبگرم کن خورشیدی و فناوری وابسته به آن مربوط می شود. در حدود ۲۶۵۰۰۰ مگاوات حرارتی در کل جهان از طریق  آبگرمکن های خورشیدی تامین می شود. آمارها نشان می دهد که در کشورهای در حال توسعه همانند کشورهای توسعه یافته استفاده از آبگرم کن های خورشیدی به جای استفاده از سوخت های فسیلی در حال گسترش می باشد.

 

آبگرمکن های خورشیدی

 

 

آبگرمکن خورشیدی از لحاظ عملکرد گرمایشی بر اساس نوع سیال و هوا تقسیم می شود. انرژی گرمایی در کلکتورهای سیستم ذخیره و انباشته می شود. سیال درون کلکتور ها توسط خورشید گرم می شود. در سیستمی که با سیال کار می کند لازم است یک سیال ضد یخ در داخل کلکتور جریان داشته باشد. در سیستم های هوایی ، هوای درون کلکتور ها گرم می شود و گرما را منتقل می کنند. در هر دونوع سیستم ، حرارت و انرژی خورشیدی جذب می شود و به منبع ذخیره داخلی منتقل می شود.  در این سیسم اگر امکان فراهم شدن گرمای لازم میسر نشود ، بخش کمکی برای تامین گرمای لازم وجود دارد. از آنجایی که آبگرمکن خورشیدی مصرف سوخت فسیلی را کاهش می دهد و به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند در بسیاری از کشور ها مانند چین و ترکیه آبگرم مصرفی در منازل از این طریق انجام می شود.

دلایل استفاده از آبگرم کن خورشیدی:

حفظ محیط زیست
کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و جلوگیری از گرمای زمین
کاهش مصرف سوخت های فسیلی
انرژی پایان ناپذیر ، قابل دسترسی و مقرون به صرفه
ایمنی بالاتر
کاهش هزینه انرژی گرمایی مورد نیاز

 

آبگرمکن های خورشیدی

 

یک آبگرم کن خورشیدی متشکل از اجزای زیر است:

گردآورنده:
مخزن ذخیره
مبدل گرمایی
کنترل کننده های اتوماتیک
پمپ ، لوله ، شیرآلات و اتصالات

 

آبگرمکن های خورشیدی

 

آبگرم کن های خورشیدی به طور کلی به ۲ دسته تفکیک می شوند:

صفحه ای : این سیستم که قدیمی ترین نوع می باشد به شکلی است که باید برای جذب انرژی به نحوی قرار بگیرد با زاویه تابش خورشید عمود باشد و بدین ترتیب کمترین بازده در جذب انرژی را دارد.
لوله ای استوانه ای : در این نوع جذب انرژی در هر ساعتی و هر زاویه و در هر فصلی از سال باشد امکان پذیر است و تا امکان افزایش حرارات آب تا دمای جوش وجود دارد

 

آبگرمکن های خورشیدی

 

در ایران در مناطقی از کشور که لوله کشی گاز صورت نگرفته است می توان از آبگرمکن خورشیدی برای گرمایش آب استفاده کرد و در مناطقی که دارای لوله کشی گاز می باشد برای مثال در شهرها ، می توان به عنوان پیش گرمکن از آبگرمکن خورشیدی استفاده نمود. پیش گرمکن به این معنی است که آب ورودی ابتدا از طریق آبگرمکن خورشیدی گرم می شود و در شرایطی که میزان گرمای آب مورد کافی نباشد ، از طریق سیستم های گرمایشی متداول پکیچ و یا شوفاژ به دمای حرارتی لازم می رسد در این روش به میزان قابل توجهی ۵۰ تا ۷۰ درصد صرفه جویی انجام می شود.

 

آبگرمکن های خورشیدی

 

آبگرم کن خورشیدی چگونه کار می کند؟

کلکتور اصلی ترین بخش ی آبگرمکن خورشیدی است که از مجموعه لوله های استوانه ای شیشه ای تشکیل شده است که برای جذب بیشتر اشعه آفتاب با رنگ تیره روکش شده است. آبی که در داخل این استوانه ها جریان دارد از طریق جذب گرمای استوانه داغ می شود. برای جلوگیری از هدررفت گرما، استوانه را داخل یک استوانه بزرگتر قرار میدهند. یک لایه خلا ایجاد می شود و از هدررفت گرما کاسته می شود.

 

آبگرمکن های خورشیدی