شما اینجا هستید | 

سیمان تابان

60
1
0
سیمان تابان

 

با توسعه‌ی شیوه‌های ساخت‌وساز هوشمند، به‌خصوص برپایه‌ی بهره‌وری انرژی، در طول ده سال گذشته منجر به‌تکوین مصالح جدیدی شده که یک یا چند ویژگی آن‌ها به‌وسیله‌ی محرک‌هایی خارجی مانند تابش، دما، pH، رطوبت، باد و دیگر عوامل محیطی تغییر می‌‎کند.

 

سیمان تابان

آینده‌ای که با مصالح زیست‌تابی روشن است.

 

دکتر خوزه کارلوس روبیو آوالوس از دانشگاه UMSNH در مورلیا در همین راستا نوعی سیمان با قابلیت جذب و تابش نور تولید کرده تا کارایی و سازگاری بتن از نظر بهره‌وری انرژی افزایش یابد.

 

سیمان تابان
قطعه‌ای از سیمان درخشان تولید شده در مکزیک

 

این مصالح هوشمند جدید روز ۲۰ اکتبر ۲۰۱۵ در بیانیه‌ای مطبوعاتی از سوی آژانس خبری «Conacyt» رونمایی شد. روبیو آوالوس مدعی است که این مصالح کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد. از کاربردهای آن در بازار معماری می‌توان به استفاده در نما، استخر، حمام، آشپزخانه و پارکینگ اشاره کرد. این سیمان در امنیت جاده‌ای -ساخت علائم جاده‌ای- در بخش انرژی -سکوهای نفتی- و یا هر جایی که دسترسی به برق ندارد و می‌خواهید روشن باشد یا با نور آن را نشانه گذاری کنید، کاربرد دارد، چون نیازی به شبکه‌ی برق ندارد و تنها با نور شارژ می‌شود. دوام این سیمان به لطف ماهیت معدنی آن، بیش از ۱۰۰ سال برآورد شده و عناصر آن به‌راحتی قابل بازیافت است.

 

سیمان تابان
از کاربردهای سیمان درخشان

طبق بیانیه، ویژگی اصلی این مصالح جدید از فرآیند «polycondensation» مواد اولیه (سیلیس، ماسه رودخانه‌ای، زباله‌های صنعتی، قلیا و آب) به‌دست می‌آید. پژوهشگر این پروژه می‌گوید این فرآیند در دمای اتاق انجام‌شده و انرژی زیادی مصرف نمی‌کند. آلودگی ناشی از تولید این سیمان در مقایسه با انواع دیگر آن مانند پرت‌لند و پلاستیک‌های مصنوعی کمتر است.

 

سیمان تابان
مسیر دوچرخه‌ی ون‌گوک در هلند که با رنگ شب‌تاب پوشیده شده است

 

آوالوس این‌طور توضیح می‌دهد: «ما می‌خواهیم نور تا سطح مشخصی در مصالح نفوذ کند. سیمان پرت‌لند این قابلیت را ندارد چون نور نمی‌تواند به داخل آن نفوذ کند.»

 

سیمان تابان
مسیر دوچرخه‌ی ون‌گوک

 

قابلیت شارژ شدن به‌وسیله‌ی نور طبیعی و مصنوعی، کاربردهای نوری و حرارتی جدیدی به پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانیِ جهان می‌افزاید تا مصرف انرژیِ سیستم‌های نوری و حرارتی موجود را کاهش دهد.

 

سیمان تابان
جایگزین‌های پیشنهادی استارتاپ «Glowee» برای نورپردازی شهر

 

انتظار می‌رود علاوه بر مکزیک، سرمایه‌گذارانی از شیلی، اسپانیا، آرژانتین و برزیل این مصالح را برای استفاده در جاده‌ها و دیگر فضاهای شهری تجاری کنند.

 

سیمان تابان
استفاده از سیمان نورانی در فضاهای داخلی