شما اینجا هستید | 

معماری سبز در ساختمان های مجموعه “دروازه هلیوپولیس ” در قاهره

113
1
0
معماری سبز

معماری سبز در ساختمان های ” دروازه مسکونی”  :

گروه معماری  Vincent Callebaut در قلب قاهره پروژه ای تحت نام ” دروازه مسکونی” یا ” دروازه هلیوپولیس ” (دروازه شهر خورشید) ، که ایده ای نوآورانه در طراحی ساختمان سبز را به نمایش می گذارد، را پیشنهاد داده است. این پروژه ترکیبی خیره کننده از درختان و ساختمان ها و تبدیل سیستم شهری به یک اکوسیستم طبیعی، متراکم و عمودی متصل به هم است.

هدف اصلی این معماری سبز در ساختمان، ارتقا آگاهی مردم نسبت به معماری پایدار و مقابله با گرم شدن زمین و حفظ محیط زیست برای آیندگان است.

این پروژه هر آنچه را که از انرژی های پاک و سبز انتظار دارید را در خود دارد، سقف خورشیدی که بر روی منطقه خرید قرار دارد، تراس های سبز و پنت هاوس های بسیار لوکس و موارد دیگری که معماری کل مجموعه را در بر می گیرد.

 

معماری سبز

 

سقف خورشیدی علاوه بر کاهش نیاز به نیروی برق شهری، سایه مطلوبی را ایجاد می کند و نیاز به تهویه مطبوع را کاهش می دهد. علاوه بر پنل های خورشیدی به کار رفته در آن، لوله های خورشیدی ( برای تامی آب گرم ساختمان ها ) نیز در آن کار گذاشته شده است.

این مجموعه ۴ طبقه پارکینگ زیر زمینی دارد که یک طبقه آن برای استفاده مشتریان مرکز خرید و سه طبقه دیگر برای مصارف تجاری است. ۹ طبقه واحد مسکونی نیز ارتفاع این مجتمع را تشکیل می دهد.

 

 

معماری سبزساختمان ۹ طبقه مسکونی بالای سطح زمین و ۴ طبقه پارکینگ زیر زمینی دارد


حجم ساختمان با کم کردن تیزی لبه ها و به شکل U فرم گرفته است. نمای ۹ طبقه مسکونی ترکیبی از شیشه و سنگ سفید است. بین هر دو نمای ساختمان، نمای قارچ مانندی وجود دارد که به عنوان سایه بان نیز عمل می کند.

 

 

معماری سبز

نمای قارچ مانند بین ساختمان ها با پوششی از گیاهان بومی که در بالا به سقف نهایی متصل می شود

 

معماری سبز

 

تمامی بالکن ها با یکپارچه شدن صفحات کشت گیاه، در کنار هم به باغ های معلق تبدیل شده اند. علاوه بر این، سقف کاذب سفید رنگی با اشکال ارگانیک الهام گرفته شده از ساختار صخره های مرجانی نیز به عنوان سایه بان عمل می کند.

 

 

معماری سبز

 

سقف کل مجموعه به یک مجموعه باغ تبدیل شده است. این سقف دارای یک زمین بازی، باغ، استخر و مرکز ورزشی است. این پروژه خلاقانه نمونه ای از یک اکوسیستم ساکن است و ۵۰ % انرژی خود را از طریق انرژی های تجدیدپذیر و پاک دریافت می کند.هدف اصلی این معماری کاهش میزان کربن و مصرف انرژی های غیر پاک است. تمامی سقف ها و دیوار های این بنا عایق صوت و حرارت اند.

 

 

معماری سبزنمای خارجی و توربین های بادی و سقف خورشیدی ساختمان سبز در قاهره

 

این مجموعه خاص نمادی از هویتی معاصر و پایدار از یک ساختمان هوشمند در قلب فاهره است و تعادلی متناسب از کیفیت بالای زندگی و احترام به طبیعت را به نمایش می گذاردو در تمامی جنبه های ساخت این پروژه، معماری سبز رعایت شده است ( از انتخاب گیاهان بومی و پنل های خورشیدی گرفته تا توربین های بادی و … ) .