شما اینجا هستید | 

هفت نقاشی گران قیمت ونگوگ

266
2
0
هفت نقاشی گران‌قیمت ونگوگ

 

می‌توان گفت وینسنت (ون‌سان) ونگوگ یکی از اولین هنرمندانی بود که نقاشی‌هایش به قیمت‌های میلیونی فروخته شد و بسیاری از رکوردهای تاریخ هنر را در هم شکست. بسیاری از آثار او گران‌ترین نقاشی‌های فروخته شده هستند. در این مطلب فهرستی از گران‌ترین نقاشی‌های این نقاش بزرگ تاریخ در اختیار شما می‌گذاریم.

 

قیمت‌ها با توجه به تورم و زمان حال در نظر گرفته شده است. ممکن است این قیمت‌ها پایین‌تر از قیمت‌های آثار جکسون پالاک، پابلو پیکاسو و یا تابلوی کارت‌بازها اثر پاول سزان به نظر برسد. اما واقعیت این است که اکثر آثار ونگوگ در دهه ۹۰ یا پیش از آن به فروش رفتند و در آن زمان قیمت آنها به طرز شگفت‌آوری بالا و رکوردشکن بود. کافی است برای فروش چند اثر دیگر از او منتظر بمانیم و پس از آن خواهیم دید که چگونه نقاشی‌های او نقاشی‌های چند صد میلیونی را پشت سر می‌گذارد.

 

ونگوگ از بیماری ذهنی رنج می‌برد. مدتی در بیمارستان Arles تحت درمان بود. پس از آن به بیمارستان روانی سنت رمی منتقل شد. اکثر کلکسیونرها به خرید نقاشی‌های دوران بیماری این نقاش علاقه‌مند هستند. سبک خاص ونگوگ و انتخاب‌های عجیب او در رنگ‌ها و سوژه‌ها، الهام‌بخش هنرمندان مدرن بوده است. نقاش آمریکایی استفان دانکن بسیار از ونگوگ تاثیر گرفته است و داشتن نقاشی‌هایی به همان سبک باعث شده بسیاری معتقد باشند که او به ونگوگ آمریکایی تبدیل خواهد شد.

 

۱. پرتره دکتر گشه (Dr. Gachet)

 

هفت نقاشی گران‌قیمت ونگوگ

 

این نقاشی در ۱۵ می‌سال ۱۹۹۰ و در حراجی کریستی نیویورک، توسط خانواده کرامارسکی (Kramarsky) به Ryoei Saito فروخته شد. مبلغ نقاشی در زمان فروش ۸۲.۵ میلیون دلار بود که به قیمت امروز در حدود ۱۵۲ میلیون دلار بوده است. این نقاشی گران‌ترین نقاشی ونگوگ بوده است. نقاشی تصویری غمگین از آخرین دکتر ونگوگ در سن رمی‌ (Saints Reimy) است. ونگوگ به دلیل مشکلات ذهنی تحت نظر پزشکان بسیاری بود و دکتر پاول گشه آخرین پزشک او بود. دکتر گشه کسی بود که پیکر بی‌جان ونگوگ که به خودش شلیک کرده بود را شناسایی کرد.

 

۲. پرتره ژوزف رولین (Joseph Roulin)
 

هفت نقاشی گران‌قیمت ونگوگ

 

نقاشی در ۱ آگوست ۱۹۸۹ توسط یک کلکسیونر زوریخی به موزه هنر مدرن در نیویورک فروخته شد. قیمت آن ۵۸ میلیون دلار به علاوه مبادله تعدادی از آثار هنری بود. قیمت به روز شده نقاشی ۱۱۳ میلیون دلار است. ژوزف رولین در شهر Arles فرانسه پستچی بود. ونگوگ پرتره‌های متعددی از ژوزف و اعضای خانواده‌اش کشیده است. با اینکه ونگوگ به نقاشی‌های منظره‌اش معروف است اما خودش می‌گفت که پرتره‌ها بیشتر از هر چیز دیگری او را برای نقاشی کردن به وجد می‌آورند.

 

۳. زنبق‌ها (Irisés)
 

هفت نقاشی گران‌قیمت ونگوگ

 

نقاشی در ۱۱ نوامبر  ۱۹۸۷ در حراجی ساتبی نیویورک به مبلغ ۵۳.۹ میلیون دلار توسط پسر جوآن پیسون به آلان بانر فروخته شد. قیمت به روز شده نقاشی ۱۱۱.۲ میلیون دلار است. در زمان فروش گران ترین نقاشی بود. ونگوگ آن را چراغی هدایت‌گر برای دوران بیماری‌اش می‌نامید که اجازه نمی‌داد او از پا دربیاید و تسلیم بیماری شود. ونگوگ این اثر را تحت تاثیر سبک ژاپنی Ukiyo-E (دنیای معلق) خلق کرد. نقاشی تصویری ساده، سرشار از رنگ و طرحی با ظرافت از گل‌های زنبق است.

 

۴. سلف پرتره بدون ریش
 

هفت نقاشی گران‌قیمت ونگوگ

 

در ۱۹ نوامبر سال ۱۹۹۸ در حراجی کریستی در نیویورک، وارثین جک کوفر (Jacques Koerfer) نقاشی را به مبلغ ۷۱.۵ میلیون دلار (قیمت تطبیق یافته:‌۱۰۳.۸ میلیون دلار)‌ به یک موسسه ناشناس فروختند. این سلف پرتره نقاش را با صورتی اصلاح شده و بدون ریش نشان می‌دهد.  می‌توان گفت این نقاشی مشهورترین سلف پرتره ونگوگ است و در زمان فروش سومین نقاشی گران زمان خود بود.

 

۵. گندمزاری با درخت سرو (A Wheatfield with Cypresses)
 

هفت نقاشی گران‌قیمت ونگوگ

 

در یک فروش خصوصی در می‌۱۹۹۳ این نقاشی توسط پسر امیل جرج بورل به والتر اچ آننبرگ به مبلغ ۵۷ میلیون (قیمت تطبیق یافته:‌ ۹۴.۱ میلیون دلار) فروخته شد. این نقاشی یکی از مشهورترین آثار ونگوگ است. نقاش منظره پنجره اتاقش در بیمارستان Arles را به تصویر کشیده و قسمتی از مجموعه آثار او به نام درختان سرو است. با نگاهی دقیق به این نقاشی بیننده به راحتی به دخیل بودن تخیل نقاش در طراحی منظره پی می‌برد. ونگوگ منظره را به سبک خود و با رنگ‌های شاد و زنده پست مدرنیسم نقاشی کرده است. او در فضای بیمارستان سوژه‌های زیادی برای نقاشی نداشت. تنها انتخابش دیدن مناظر اطراف، خاطراتش از روستا و کارهای ناتمامش بود. ونگوگ به ندرت در نقاشی به شرح واقعیت می پرداخت. او بر مبنای یک منظره واقعی، تصویری خیالی می کشید.

 

۶. گلدانی با پانزده آفتابگردان (Vase with fifteen sunflowers)
 

هفت نقاشی گران‌قیمت ونگوگ

 

در ۳۰ مارس ۱۹۸۷ در حراجی کریستی لندن دختر چستر بیتی نقاشی را با قیمت ۳۹.۷ میلیون دلار (قیمت تطبیق یافته:‌ ۸۴.۲ میلیون دلار) به یوسو گوتو فروخت. این مبلغ در زمان خود رکوردشکن قیمت آثار نقاشی شد. این نقاشی گران‌ترین اثر در مجموعه آفتابگردان‌های ونگوگ است. ونگوگ قصد داشت خانه‌اش را با این مجموعه نقاشی بیاراید.

 

۷. زن روستایی در گندم‌زار (Peasant Woman Against a Background of Wheat)
 

هفت نقاشی گران‌قیمت ونگوگ

 

نقاشی در سال ۱۹۹۷ در یک فروش خصوصی توسط فردی ناشناس با قیمت ۴۷.۷ میلیون دلار (قیمت تطبیق یافته: ۷۰.۴ میلیون دلار) به استیو وین واگذار شد. نقاشی مربوط به سال ۱۸۹۰ است زمانی که ونگوگ تحت تاثیر جامعه روستایی نقاشی‌های مشهوری از جمله تاکستان قرمز، زن خیاط و بسیاری دیگر خلق کرده است.