شما اینجا هستید | 
  • سازانو
  • مقالات
  • انجمن شهری مسکو برای بازسازی ساختمان تاتر بالشوی مسکو

انجمن شهری مسکو برای بازسازی ساختمان تاتر بالشوی مسکو

63
2
0
نجمن شهری مسکو برای بازسازی ساختمان تاتر بالشوی مسکو

 

این روزها وقتی صحبت از شهر گرایی می‌شود؛ همه نگاه ها به سمت مسکو می چرخد. به‌وضوح دیده می‌شود که این شهر می‌خواهد هرچه زودتر به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای پیشگام دنیا تبدیل شود و برای تحقق این رویا، در حال استخدام تمام واسطه‌های ضروری است. دولت نیز نشان داده که تمایل زیادی به سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های مهم شهری دارد.
در این راه، انجمن شهری مسکو، نقشی کلیدی دارد. اگرچه هدف اصلی انجمن، یافتن طرح‌های مناسب برای ابر شهرهای آینده است اما یک اثر جانبی مهم دیگر هم دارد؛ انجمن به شهر کمک می‌کند که بهترین رقابت‌ها را سازمان‌دهی کند؛ بهترین طراحان را انتخاب کند و بهترین فضاهای شهری مسکو را بسازد؛ فضاهایی که به رشد مسکو کمک می‌کنند. علاوه بر این، انجمن، تحقیقات و اسناد دانشگاهی را منتشر می‌کند و از تلاش‌های آتی مسکو خبر می‌دهد. به عنوان مثال، مقاله‌ای تحت عنوان Archaeology of Periphery که در انجمن ۲۰۱۳ ارائه و در ۲۰۱۴ منتشر شد؛ تأثیر زیادی بر روی توسعه حومه مسکو گذاشت و اهمیت ترکیب توسعه شهر با چشم‌اندازهای موجود را پررنگ کرد.
انجمن شهری مسکو ۲۰۱۶، روی شهرهای هوشمند و تأثیر تکنولوژی در نحوه تعامل ما با مردم و استفاده از زیرساخت‌های عمومی و فضاهای شهری تمرکز کرده بود. انجمن ۲۰۱۶ از اداره‌های شهری، شهر سازان و معمارهای مختلف، از جمله Yuri Grigoryan از شرکت Meganom، Pei Zhu از استودیو Pei Zhu، هانی رشید از Asymptote،Reinier de Graff از OMA، معمار Yosuke Hayano از شرکت MAD و کنگو کوما از شرکت معماری کنگو کوما تقاضا کرد که دانش و تجارب خود در زمینه طراحی شهر را با آن‌ها درمیان بگذارند. در حالیکه مسکو در فکر ساخت نتایج انجمن اخیر است

 


 

  بالشوی ساختمان بزرگ و باشکوهی که از حیث معماری و فرم شکل از دیگر ساختمان های اطراف خود متمایز هست. یکی از بزرگترین و مهم ترین مرکز فرهنگی و هنری روسیه و دنیا محل برگزاری اپرا، موسیقی کلاسیک، باله و بالماسکه هست جاییکه برای اولین بار چایکوفسکی موسیقیدان فقید روسی باله دریاچه غو را در آنجا اجراکرد، این مکان جایی نیست جز بالشوی تئاتر؛ بزرگترین و زیباترین مکان فرهنگی و هنری مسکو که از نامش نوع ابهت آن پیداست. بالشوی در زبان روسی یعنی بزرگ و بالشوی تاتر به معنی تاتر بزرگ هست.

 

 

نجمن شهری مسکو برای بازسازی ساختمان تاتر بالشوی مسکو

 

 

فرم و شکل ساختمان، نوع برش های ستون ها و نورپردازی های خاصش، جلوه شکوهمندی به آن داده و در مرکز مسکو تو گویی بی مهابانه از رهگذرهای پایتخت، دلبری میکند و به نوعی پذیرای آنهاست. این ساختمان بسیار زیبا اولین بار در سال1776 میلادی توسط شاهزاده پیتر اورسوف (1733_1833) تاسیس شد کسی که به هنر تئاتر عشق بی پایان داشت و پول زیادی را در این زمینه خرج کرد. اورسوف در 28 مارس 1776 مجوز دولتی به دست آورد مبنی بر اینکه با امتیاز خاص اجازه برگزاری هر نوع نمایش و کنسرت در مسکو را خواهد یافت و غیر از او به هیچ کس دیگر چنین اجازه و امتیازی داده نشود! بدین ترتیب کار عملی بالشوی تئاتر شروع شد اما از قضا در شب اولین نمایش به دلیل بی توجهی کارمندان در تئاتر آتش سوزی رخ داد و طی چند ساعت کل ساختمان در نظر گرفته شده به تلی از خاکستر تبدیل شد. به سبب خسارات جبران ناپذیر، اورسوف از امتیازات محروم شد و این امتیاز به دیگر رقبا تعلق گرفت.

 

 

نجمن شهری مسکو برای بازسازی ساختمان تاتر بالشوی مسکو

 

 

پس از واقعه مذکور، ساختمان سه طبقه جدید تئاتر در مدت 5 ماه با کمک های مالی دولتی بنا گردید. این ساختمان از سمت غرب به شرق ساخته و نمای آن به کوچه پتروفسکی ختم می شود که به همین سبب نام تئاتر پتروفسکی را بخود گرفت. اما با این حال نام های مختلفی به این ساختمان تئاتر داده شده است از جمله «تئاتر پتروفسکی» (1780_1805)، «تئاتر بالشوی پتروفسکی» (1853_1825) و سرانجام «بالشوی تئاتر» از 1856 تا زمان کنونی.

 

میخاییل سیدوروف سخنگوی شرکت بازسازی کننده می گوید:” این ساختمان یکی از نمادهای روسیه است و بازسازی و بازگرداندن آن به صورت قبل بسیار دشوار است. وظیفه اصلی ما اینست که ساختمان را سالم نگاه داریم و ما به لطف یک ابتکار مهندسی توانستیم از عهده این کار برآییم. ما ساختمان را بصورت معلق در هوا نگاه داشتیم و پایه های آن را که صد سال پیش ساخته شده بودند با دست انتقال دادیم.”

 

تزیین کنندگان، برای بازگرداندن شکوه و جلال دوران امپراتوری روسیه، از یک ترکیب خاص که از ودکا، ورقه های طلا و تخم مرغ تشکیل شده است، استفاده می کنند. برای ساخت این ترکیب، باید سفیده تخم مرغ قبل از مخلوط شدن با خاک رس، به مدت چهل روز در مکانی گرم نگهداری شود. سپس ودکا به آن اضافه شده و در آخر ورقه های طلا به ضخامت یک دهم میلی گرم بوسیله این محلول به دیوارها و سقف ها مالیده می شوند. این ترکیب از طلا محافظت کرده و مانع از بین رفتن درخشش آن برای 50 تا 70 سال می شود.

 

 

انجمن شهری مسکو برای بازسازی ساختمان تاتر بالشوی مسکو

 

 

تئاتر پتروفسکی یک ویژگی فوق العاده نسبت به تئاترهای دیگر داشت که البته در آن زمان هیچ یک از تئاترهای دیگر جهان این ویژگی را نداشت و این مدیریت جمعی هنرمندان بود که تمام موضوعات و مسایل هنری را بعد از بحث و گفتگو حل و فصل می کردند، آنها پذیرش نمایشنامه ها و تقسیم نقش ها، حق الزحمه ها را بر عهده داشتند. اما بعد از ظهر روز هشتم اکتبر 1805 تئاتر پتروفسکی یکبار دیگر آتش گرفت و خسارات جبران ناپذیری به آن وارد گردید.

 

میخاییل سیدوروف می گوید:“ما کارهای تزیینی با چوب را بطور کامل انجام داده ایم و بخش هایی از تزیینات کاغذی را که آسیب دیده بود، بازسازی کردیم. کف ها را هم با ماده ای فرش کرده ایم که کاملا به زمین می چسبد. بدین ترتیب قابلیت آکوستیک سالن حفظ می شود. ما مطمئنیم که هنگامی که تماشاگران به سالن بیایند، صدا را با چنان کیفیتی خواهند شنید که تا به حال نشنیده باشند.”

 

گفته می شود که مبالغ هنگفتی، از بودجه یک میلیارد دلاری که برای بازسازی این ساختمان در نظر گرفته شده، مورد سو استفاده واقع شده است. امری که مسئولان فرهنگی روسیه را برای افتتاح هرچه سریع تر این ساختمان تحت فشار قرار می دهد.

 

تئاتر پتروفسکی از سال 1806 به تشکیلات سلطنتی محلق گردید و به این ترتیب به یک اداره دولتی تبدیل گردید و به همین دلیل تعمیرات آن سرعت یافت تا آنکه مجدداً در سال 1808 رسما افتتاح شد. فعالیت های گروهی حتی در زمان جنگ با فرانسوی ها (ناپلئون بناپارت) در سال 1812 متوقف نشد و هنرمندان تئاتر تنها در 30 اوت در مجبور به ترک سالن تئاتر و شهر شدند چون خطر تسری جنگ به داخل شهر افزایش پیدا کرد اما در همین بحبوحه آتش سوزی برای سومین بار دامن این سالن تئاتر را گرفت. در سال 1816 کمیسیون بازسازی که روی طرحی جدید و خلاقانه کار کرده بودند نسبت به تجدید بنا و حتی افزایش مساحت تئاتر پتروفسکی رای دادند.

 

سالن جدید تماشاچیان 2 تا 3 هزار نفر گنجایش داشت و شامل سالن عادی و لژهای ویژه می شد. عظمت تئاتر هر کسی را به حیرت می انداخت. در حجم و عظمت، بعد از تئاتر میلان، بزرگترین تئاتر در اروپا بشمار می رفت. تئاتر جدید به نام تئاتر بزرگ پتروفسکی نامیده شد.

 

 

انجمن شهری مسکو برای بازسازی ساختمان تاتر بالشوی مسکو

 

 

انجمن شهری مسکو برای بازسازی ساختمان تاتر بالشوی مسکو

 

 

انجمن شهری مسکو برای بازسازی ساختمان تاتر بالشوی مسکو

 

 

انجمن شهری مسکو برای بازسازی ساختمان تاتر بالشوی مسکو