شما اینجا هستید | 

کتاب الفبای چوبی

59
1
0
کتاب الفبای چوبی

 

الفبای چوبی جدیدترین و زیباترین بخش از موج جدید دانش چاپ چوبی است. کتاب الفبای چوبی از آنجا که اولین انتشار برای بررسی تاریخی و فرهنگی جدی سازندگان ایتالیایی چاپ چوبی است، از اهمیت برخوردار است.

 

در قسمت اول کتاب James Clough، نویسنده و کالیگرافیست، مرور گسترده تاریخی از چاپ توسط بلو‌ک‌های چوبی دارد. این دوره از قرن چهاردهم و پانزدهم که متون و تصاویر به صورت کنده‌کاری‌های دستی بوده است، آغاز و تا قرن نوزدهم که پیدایش چاپ چوبی (حروف چاپی به صورت متحرک) توسط آمریکایی‌ها است، ادامه پیدا می‌کند.

 

کتاب الفبای چوبی


در فصل ۶ نویسنده، طراح ماهر و سازنده حروف چاپ چوبی Luigi Melchiori را معرفی می‌کند که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در ناحیه Veneto ایتالیا فعال بوده است. با ارائه طرح بندی زیبا، عکس‌های ارزشمند، و پالت‌های چاپی با شالوده بسیار غنی، زندگی و کار ملکیوری در کنار سازندگان دیگر چاپ چوبی ایتالیایی قرار گرفته است.

 

در قسمت دوم کتاب «الفبای چوبی»، آرشیو فونت‌های چاپ چوبی، کتاب‌های نمونه، ابزارآلات و مدارکی که توسط Tipoteca italiana نگهداری می‌شود توسط Chiara scattalin digs بطور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

 

کتاب الفبای چوبی


بر اساس شواهد و جزییات بدست آمده از رقیبان و همکاران امکان بررسی اثرات چاپ چوبی Bodoni فراهم می‌شود که برای تایپوگرافیست‌های معاصر، طراحان گرافیک، ناشرین حروف چاپی و هنرمندان، شرایط آشنایی و عملکرد و کیفیت کارهای دستی Melchiori راحت‌تر می‌شود.

 

هر فصل کتاب با نمونه‌هایی از چاپ چوبی که فوق العاده زیبا و عتیقه است، مصور شده است. شانزده صفحه سفید، با حروف چاپی قرار گرفته بر روی دندانه‌های مربوطه، جلوه جالب و مدرنی از این نوع روش چاپ به نمایش می‌گذارد.

 

کتاب الفبای چوبی


Stamperia of tipoteca italiana همه این شانزده صفحه را با استفاده از روش اصلی چاپ چوبی مربوط به آرشیو چاپ چوبی Tipoteca چاپ کرده است. از دیدگاه تایپوگرافی، کتاب پژواک بهترین طراحی ایتالیایی و ارائه تعادلی هماهنگ بین ابعاد صنعتی و حسی است. Minion برای متن و حاشیه نویسی به خوبی با استفاده از جزییات تصاویر و فلوس، تعادل FF Balance ایجاد کرده است.


هندسه ظریف و برازنده عناوین فصل که به سبک Mark Simonson تنظیم شده است کاملا متناسب با Mostra Nuova به طور دقیق و کامل روشهای متون چاپی لاتین را رعایت کرده است.

 

کتاب الفبای چوبی

 

«الفبای چوبی» درخششی از تمام تلاش‌های قابل توجه در کارهای موزه‌ای همانند آثاری که در موزه چاپ چوبی Hamilton و Tipoteca ایتالیا است، که برای آموزش و الهام بخشیدن به نسل‌های جدید هنرمندان و دانشمندان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مقابل زیبایی‌شناسی طراحی و اختصاص یک فصل به «چاپ چوبی در عصر دیجیتال» به طور جدی نشان می‌دهد چاپ چوبی و چاپ حروف علی رغم آنکه ریشه در گذشته دارد، نقش مهمی‌ در طراحی‌های امروز و آینده و همچنین در صنایع هنری و ادا کردن هنر امروز در آینده دارد.