شما اینجا هستید | 

رنگ ها و تاثیر مستقیم آنها در معماری و دکوراسیون

64
0
0
رنگ ها و تاثیر مستقیم آنها در معماری و دکوراسیون

 

 

رنگ ها بر زندگی انسان تاثیری مستقیم دارند، در حالی که ممکن است بسیاری از ما زمان زیادی را صرف انتخاب رنگ اتاقمان نکنیم. رنگ ها می توانند خلق و خو و افکار ما را دچار تحول کنند. عواملی چون سن، جنسیت، سلیقه شخصی، فرهنگ، آب و هوا و حتی گاهی تقلید (مد) در تعیین رنگ اتاق موثرند. با ترکیب رنگ های مختلف می توانید به رنگ دلخواهتان برسید. انتخاب رنگ دشوار است اما برای داشتن خانه ای زیبا، لازم نیست نگران روند رنگ آمیزی آن باشید. در این مطلب قصد داریم با بررسی آثار روانشناسی رنگ ها بر انسان، به شما در انتخاب رنگ اتاقتان کمک کنیم.

 

رنگ ها به سه دسته عمده تقسیم می شوند: 
– رنگ های گرم مانند قرمز، زرد، نارنجی
– رنگ های سرد مانند آبی، سبز، بنفش
– رنگ های خنثی مانند مشکی، سفید، خاکستری

قرمز 
رنگ قرمز، سطح انرژی اتاق را افزایش می دهد. این رنگ هیجان آفرین است و سبب افزایش میزان فشار خون، تعداد دفعات تنفس و ضربان قلب می گردد. رنگ قرمز جهت رنگ آمیزی فضای اتاق پذیرایی و نشیمن مناسب است. قرمز سبب ایجاد هیجان و تحریک گفتگو در افراد می گردد. این رنگ به هیچ عنوان برای اتاق خواب توصیه نمی شود.

 

 

 

 

زرد


زرد رنگ آفتاب، رنگی شادی آفرین و نشاط بخش است. این رنگ، برای رنگ آمیزی اتاق غذاخوری، آشپزخانه و حمام مناسب است. کاربرد رنگ زرد به تنهایی در فضاهای داخلی توصیه نمی شود. زیاده روی در استفاده از رنگ زرد موجب بروز حس سرخوردگی و خشونت در افراد می گردد. مطالعات علمی نشان می دهد: نوزادان در اتاق زرد رنگ، گریه و بی تابی بیشتری از خود نشان می دهند.

 

رنگ ها و تاثیر مستقیم آنها در معماری و دکوراسیون

 

 

آبی    


رنگ آبی در کاهش فشارخون، ضربان قلب و تعداد دفعات تنفس بسیار موثر است. به عبارت دیگر آبی رنگ آرامش است. با توجه به تأثیر آرامش بخش رنگ آبی، مناسب است این رنگ در رنگ آمیزی اتاق خواب و حمام به کار رود.


نکته: در استفاده از رنگ آبی دقت کنید. رنگ آبی سرد است. بنابراین برای رنگ آمیزی اتاق هایی که در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نمی گیرند توصیه نمی شود.


آبی تیره، اثری عکس آبی روشن دارد. این رنگ در مواردی موجب بروز احساس غم و اندوه در افراد می گردد.


توصیه: چنانچه رنگ آبی کمرنگ یا آبی فیروزه ای در کنار رنگ کرم به کار برید، به ترکیب زیبایی دست خواهید یافت

 

 

رنگ ها و تاثیر مستقیم آنها در معماری و دکوراسیون

 

 

سبز


رنگ سبز، رنگ طبیعت دارای خاصیتی کمابیش مشابه رنگ آبی می باشد. استفاده از رنگ سبز، در اتاق نشیمن حس راحتی و آسایش ایجاد می کند.

 

 

رنگ ها و تاثیر مستقیم آنها در معماری و دکوراسیون

 

 

بنفش


بنفش تیره، رنگی ست سنگین و تصنعی . کاربرد این رنگ به تنهایی در فضای اتاق، احساس ناخشنودی را در فرد ایجاد می کند. استفاده از رنگ های مکمل در کنار بنفش به شما در رسیدن به فضایی شیک و ایده آل، کمک می کند. خاصیت رنگ بنفش کمرنگ (مانند بنفش یاسی) بسیار به رنگ آبی نزدیک است. بنفش کمرنگ، رنگی ست مناسب جهت رنگ آمیزی اتاق خواب شما. بنفش برخلاف آبی، سرد نیست. این رنگ از ترکیب رنگ قرمز و آبی حاصل می شود، به همین علت خاصیتی مابین رنگ قرمز و آبی دارد.

 

 

رنگ ها و تاثیر مستقیم آنها در معماری و دکوراسیون

 

 


نارنجی


نارنجی، رنگ هیجان، اشتیاق و انرژی ست. رنگ نارنجی به هیچ عنوان جهت رنگ آمیزی اتاق خواب و نشیمن شما مناسب نیست. این رنگ ترکیبی ست از دو رنگ زرد و قرمز. از نارنجی و خاصیت انرژی زایی آن می توانید در اتاق ورزش خود بهره ببرید. این رنگ در تخلیه انرژی، به شما بسیار کمک می کند.

 

 

 


رنگ های خنثی (مشکی، خاکستری، سفید و …)
رنگ های خنثی اغلب به عنوان رنگ پایه (زمینه) به کار می روند. این رنگ ها در دکوراسیون خانه کارایی چشم گیری دارند. ویژگی اصلی رنگ های خنثی، انعطاف پذیری بالا آنهاست. رنگ های خنثی می توانند در کنار همه ی رنگ ها ( رنگ های گرم و سرد) حضور یابند و محیطی دلنشین و زیبا بیافرینند.
مشکی، جهت نمایان تر نمودن جزییات کار، انتخاب مناسبی ست. برخی متخصصان طراحی داخلی معتقدند، هر اتاقی در خانه شما، به استفاده از رنگ مشکی به عنوان رنگ زمینه، جهت نمایان ساختن سایر رنگ ها نیاز دارد.

 

 

 

 

قرمز تیره (آلبالویی)


قرمز آلبالویی، در مواردی سبب ایجاد بروز حس تندمزاجی و تند خویی در افراد می گردد. در علم روانشناسی رنگ قرمز تیره، در ایجاد واکنش های عصبی و پرخاشگرانه نقش به سزایی دارد. استفاده از رنگ قرمز تیره به عنوان رنگ اصلی و زمینه هیچ یک از فضاهای داخلی محل سکونت شما، توصیه نمی شود.

 

 

 

 


 

 


سقف، یکی از شش سطح تشکیل دهنده فضای اتاق شماست. اغلب از رنگ سفید برای رنگ آمیزی سقف استفاده می شود. در حقیقت، سفید بهترین انتخاب برای رنگ آمیزی سقف اتاق می باشد. 


نکته: لازم است رنگی که برای سقف استفاده می کنید روشنتر از رنگ دیوارها و کف اتاق باشد. هم چنین استفاده از رنگ تیره در اتاق موجب می شود تا فضای اتاق شما کوچکتر به نظر آید.