شما اینجا هستید | 

تفاوت انواع اجاق گاز از نگاه محصولات کن

55
1
0
اجاق گاز کن

آشپزخانه بدون اجاق گاز معنا و مفهومی ندارد. اجاق گاز مهم ترین وسیله در آشپزخانه به شمار می آید و باید بیش از بقیه وسایل در انتخاب آن دقت داشته باشید تا مطابق شرایط آشپزخانه مناسب ترین را انتخاب کنید.

بسیاری از افراد معتقدند که پخت غذا با آتش طعم و مزه‌ خاصی به مواد غذایی می‌دهد. این در حالی است که زندگی روزمره و شلوغ امروز و استفاده از غذاهای فست‌فود و یا دستگاه‌های پیشرفته تری مثل مایکروفر که به پخت غذا سرعت بیشتری می‌دهند تا کیفیت بیشتر، باعث شده کمتر از این وسیله در بسیاری از خانه‌ها استفاده شود، با این‌حال از آنجایی که اجاق گاز از اقلام واجب آشپزخانه هر ایرانی محسوب می‌شود، وجود حداقل یک عدد از این وسیله در هر خانه‌ای ضروری به نظر می آید و هنوز هم اجاق‌ گاز پای ثابت جهیزیه نوعروس‌هاست.

 

اجاق گاز کن

 

با پیشرفت تکنولوژی و تغییراتی که در وسایل زندگی امروز نسبت به گذشته به وجود آمده است شاهد اشکال مختلفی از انواع لوازم خانگی هستیم. اجاق گاز هم یکی از این لوازم ضروری است که در دنیای امروز با نمونه های مدرن آن مواجه می شویم.اجاق گاز

در بازار لوازم خانگی تنوع حتی به شکل اجاق گازها هم سرایت کرده و از شکل های مستطیل همیشگی، آنها را به سمت اشکال هندسی چندضلعی و حتی دایره و نیم دایره سوق داده است. اجاق های توکار همانطور که از اسمشان پیداست روی قسمتی از آشپزخانه مثل میزهای مخصوص یا کابینت ها نصب می شوند و قابل جابه جایی نیستند.

 

اجاق گاز کن

 

این‌که هنگام خرید، چه نوع اجاق گازی را انتخاب کنیم بستگی به فاکتورهای زیادی ازجمله مساحت و فضای آشپزخانه دارد.

اجاق گازها از نظر نوع تنوع به 4 مدل تقسیم میشوند:  مدل رومیزی، توکار، اجاق گاز مبله فردار، اجاق گازمبله بدون‌فر.

البته هر یک از این اجاق‌ گاز‌ها از لحاظ تعداد شعله با یکدیگر متفاوت هستند. بعضی از آنها دو شعله و برخی دیگر پنج یا شش شعله دارند. تفاوت دیگری که اجاق گازها با یکدیگر دارند، جنس لعاب استفاده شده در سطح خارجی این وسیله است، برخی زمینه‌ی استیل و بعضی دیگر از لعاب سرامیک ساخته شده‌اند.

سازندگان اجاق گاز با توجه به پیشرفت فناوری، سعی در ارتقاء محصول خود داشته اند، بدین صورت که علاوه بر فندک برقی برای روشن‌کردن شعله، ترموکوپل نیز به منظور خاموش‌کردن شعله طبق برنامه‌ی داده شده به اجاق گاز دارند که البته نبودن فندک و ترموکوپل خللی در کاربری اجاق گاز ایجاد نمی‌کند .

تعبیه فندک، ترموکوپل، جوجه گردان و فر تنها در راستای رفاه بیشتر و ایجاد تنوع در تولید محصول است.

 

اجاق گاز کن

 

توکار ، روکار یا مبله ؟

 

این‌که مشتری گاز دو شعله انتخاب می‌کند یا پنج شعله بسته به نیاز خودش دارد، اما این اواخر به علت کمبود فضای آشپزخانه آپارتمان‌ها، اکثر خریداران مشتاق گاز تو کار هستند. گازهای توکار مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد.

کاربری که نیاز به فر داشته باشد نمی‌تواند از گاز تو کار استفاده کند. در مقابل افرادی که آشپزخانه‌ی کوچک دارند می‌توانند از فضای زیر اجاق گاز تو کار، برای ادویه‌ها و سایر وسائل آشپزخانه استفاده کنند.

پرفروش ترین مدل اجاق های توکار 4 و 5 شعله هستند. اجاق گازهای تولید شده در داخل کیفیت بالایی دارند و به راحتی با برندهای خارجی رقابت می کنند.

 

اجاق گاز کن

 

 

استیل یا شیشه؟ مسئله این است!

 

گازهای صفحه ای را می توان به 2دسته گازی و برقی تقسیم کرد. یک تقسیم بندی دیگر هم براساس جنس صفحه گازهاست. از نظر جنس، اجاق گازهای توکار به دسته های استیل، شیشه ای، سرامیکی و ترکیب شیشه با دیگر جنس ها تقسیم می شود.

گازهای استیل بین بقیه طرفدار بیشتری دارند چون هم زیبا و مقاومند و هم راحت تمیز می شوند و مواد غذایی روی سطح آنها نمی چسبد. استیل ها خود به 2 دسته ساده و آجدار تقسیم می شوند. مدل های ساده براق و صیقلی تر هستند و به راحتی تمیز می شوند ولی امکان خش برداشتن شان هم زیاد است. مدل های آجدار سطح خشن تری دارند که پاک کردن روغن غذا را سخت می کند و بعد از مدتی چرک مرده و کدر می شود ولی در عوض ضد خش است.

 

اجاق گاز کن

مدل های شیشه ای هم همانطور که از اسمشان پیداست صفحه شیشه ای دارند و زیبایی خاصی به اجاق گاز می بخشند. شیشه های این مدل ها نشکن است و قابلیت تحمل درجه حرارت های بالا را دارد. شیشه این اجاق ها باید بعد از هر بار پخت وپز تمیز شود تا اثرات لکه و چربی غذاها روی آنها نماند. شیشه های به کار رفته در این مدل ها حتی در اثر ریختن آب سرد روی صفحه داغ ترک برنمی دارند و به راحتی تمیز می شوند.

دسته سوم هم گازهایی با صفحه های سرامیکی هستند. سرامیک ها از مقاومت بالایی در برابر حرارت برخوردارند و حتی با ریختن آب سرد روی صفحه داغ هم ترک برنمی دارند و به راحتی تمیز می شوند. دربرابر چربی و گردوغبار و سایش مقاومند و طرفداران خاص خودشان را دارند. برخی از مدل های سرامیکی با شیشه هم ترکیب می شوند.

 

چند نکته ی نه چندان کوچک !

 

بد نیست هنگام خرید اجاق گاز به چند نکته کوچک اما پراهمیت توجه کنید، اول این‌که به فاصله‌ی میان شعله‌ها بسیار توجه کنید تا بتوانید هم زمان از چند قابلمه روی اجاق استفاده کنید.

توجه داشته باشید که در اجاق گاز شیشه‌ای باشد؛ در شیشه‌ای,راحت‌تر تمیز شده و اگر مواد غذایی داخل فر وجود داشته باشد، می‌توانید به راحتی آن را ببنیید.

برای ایمنی بیشتر نیز ترموکوپل می‌تواند تضمین خوبی محسوب شود. وظیفه‌ی ترموکوپل قطع کردن جریان گاز درون سیستم گاز، در صورت خاموش شدن شعله است. وجود این فناوری ساده میزان ایمنی وسیله را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.