شما اینجا هستید | 

طراحی ساحلی برای خانه های ساحلی

58
0
0
طراحی ساحلی برای خانه های ساحلی

سبک روح بخش و پرنسیم ساحلی بی‌درنگ شما را به ساحل دریا می‌برد بدون توجه به موقعیت مکانی که اکنون در آن هستید.فضایی روشن با حسی از خنکای نسیم با پالت رنگی الهام گرفته شده از صدف ها و ماسه‌های ساحل، دریا و آسمان همگی این ها باعث می‌شوند که حس و حال تابستانه در کل سال در خانه شما جریان داشته باشد.در حالی که بسیاری از معماران جهان در صدد یافتن راهکارهایی برای حل معضلات انبوه سازی مسکن و تطابق این نوع از مسکن با سیستم‌های کنترل انرژی و معماری پایدار می‌باشند. خانه کوچک ساحلی با ظاهری نا آشنا و غریب را می‌توان سرآغاز انقلابی در طراحی فضاهای مسکونی دانست. 

 

 

 

طراحی ساحلی برای خانه های ساحلی

 

 

 

 

 

 

طراحی ساحلی برای خانه های ساحلی

 

 

 

در دکوراسیون داخلی ساختمان از سبک های متفاوتی برای طراحی استفاده میشود. دکوراسیون شیک و چشم نواز ارزش خانه را بالا میبرد و محیطی دوست داشتنی و جذاب برای ساکنین فراهم میکند. امروزه معماران و طراحان ساختمانی دکوراسیون داخلی را طبق سلیقه افراد طراحی و اجرا میکنند. در میان تمام شیوه های طراحی, سبک ساحلی حال و هوای خاصی به خانه میدهد و جوی در فضا حاکم میکند که شما را به یاد ساحل می اندازد و بدون قرار گرفتن در محیط واقعی ساحل حسی ناب به شما میبخشد.اجرای دکوراسیون داخلی به سبک ساحلی در فصل تابستان حسی خنک و ساحلی ایجاد میکند زیرا پالت رنگی استفاده شده در این سبک طراحی ذهن را به سمت ساحل دریا میبرد و فضایی روشن با پالت رنگی الهام گرفته از رنگ شن, ماسه, صدف, دریا و آسمان ایجاد میکند. صرفا با استفاده از تزئینات ساحلی نمیتوان یک دکوراسیون ساحلی ایجاد کرد بلکه نکته اصلی در این سبک ایجاد حال و هوای ساحلی ست.دکوراسیونی را تجسم کنید که چشم های شما را خیره کند و حسی خنک و ساحلی درونتان ایجاد کند. داشتن این حس در فصل تابستان لذت بخش تر است. دکوراسیون و طراحی ساحلی، برگرفته از ویژگی ها و رنگ ها و حس و حال محیط ساحلی و همچنین جو حاکم بر آن فضا است.اگر می‌خواهید به جزئیات توجه کنید، می‌توانید استدلال کنید که سبک ساحلی به اندازه موقعیتش منحصربه فرد است. یک خانه شیروانی، ویلای رو به دریا یا کلبه‌ی جنگلی گرمسیری جنگل‌های شمال را تصور کنید. با این حال در این مقاله ما به آن چه که معمولا طراحی به سبک ساحلی آمریکایی نام گرفته می‌شود می‌پردازیم. این سبکی هست که زمانی که به یک خانه ساحلی فکر می‌کنیم در ذهن اغلب ما نقش می‌بندد.

 

 

 

 

المان های تاثیرگذار برای طراحی خانه ساحلی :

 

 

نور

 

 

در فضاهایی با طراحی ساحلی خطوط بین فضای بیرون و داخل منزل محو می‌شود یا کلا از میان برداشته می شود. پنجره‌های فراوان، درب های شیشه‌ای و نورگیرهای سقفی باعث می شود تا خانه های ساحلی غرق در نور خورشید شود. بنابراین اگر خانه شما موارد مذکور را کم داشت باید آن ها را اضافه کنید. اگراین کار برای شما میسر نبود حداقل با نصب چراغ ها و لامپ های زیاد روشنایی ساختگی ایجاد کنید

 

پرده‌ های پنجره ها باید به اندازه کافی ساده و بی‌تکلف باشند تا جلوی جریان تابش خورشید را نگیرند. اگر آنقدر خوش شانس هستید که خانه شما نزدیک آب هست، با انتخاب پرده های پرنقش و نگار در واقع منظره دل انگیز آب پشت پنجره های تان را از دست می‌دهید.

 

چیزی متفاوت: اگرچه طراحی های سبک ساحلی با زرق و برق شناخته شده نیستند اما انتخاب دقیق چند لوازم دکوری براق می‌تواند به انتشار بیشتر نور کمک کند. برای همین سعی کنید آینه‌ای در مقابل یک پنجره یا یک میز با رویه شیشه‌ای در فضای صبحانه خوری آفتابی تان اضافه کنید. فقط اطمینان یابید که زیادی از اشیاء براق و شیشه‌ای استفاده نکنید که ماهیت و حس راحتی و بی‌تکلف بودن سبک ساحلی از دست برود.

 

 

 

رنگ

 

 

به یاد بیاورید که ما ذکر کردیم سفید رنگ مهمی در پالت ساحلی است. زمانی که به درستی انجام شود، اتاق‌های سفید خلوص پاکیزگی و سادگی خود را به رخ می‌کشند. اما اگر راحتی با آن نداشتید یا برای شما یک نواخت به نظر می‌رسید می‌توانید اندکی رنگ به آن اضافه کنید. لایه‌هایی از رنگ های کرم، قهوه ای کمرنگ یا بژ و خاکی ظرافت شن های ساحل را تداعی می‌کنند. هنگامی که می‌خواهید به خانه ساحلی خود رنگ اضافه کنید از رنگ های مات و کمرنگ به جای رنگ های تیره و درشخان استفاده کنید و بیشتر به سمت های لطیف و گچی بروید.

 

آبی ملایم و بسیار کمرنگ به عنوان یک رنگ ساحلی نمادین محسوب می‌شود که جوهره اقیانوس و دریا را به ذهن القا می‌کند. این یک انتخاب کلاسیک برای کاشی های حمام و دیوارهای اتاق خواب است اما به عنوان یک رنگ خنثی می‌توان از آن در هر جایی استفاده کرد مخصوصا اگر از یک رنگ با تن های مختلف برای دکوراسیون خود استفاده می کنید.

 

درحالی که ترکیب شدیدی از خرمالویی، فیروزه ای و سبز فسفری ممکن است بیشتر در دکوراسیون سبک کارائیب دیده شود تا سبک ساحلی شرقی، با این حال مطمئنا شما می‌توانید آن ها را وارد کنید البته اگر از بین بردن حس آرامش بخشی ساحلی برای تان اهمیتی نداشته باشد.

 

تن‌ها و طیف‌های متفاوت یک رنگ واحد مثلا رنگ مرجانی را وارد کنید. یا اندکی رنگ های ظریف کلاسیک نظیر رنگ های سورمه ای-سفید که رنگ لباس یونیفرم ملوان های دریایی است را اضافه کنید. نکته کلیدی در این جا ثابت نگهداشتن طرح کلی است، چرا که طرح های رنگی بسیار زیاد در اتاق های متفاوت ماهیت و ویژگی های متفاوتی به یک خانه می‌دهد.

 

 

 

چوب

 


در حالی که تخته چوب های سخت و محکم عجیب غریب را ممکن است در طراحی فضاهای گرمسیری چیدا کنید اما در سبک ساحلی آمریکایی از نمونه‌های باریک و سبک چوب ها استفاده می شود. در حقیقت چوب‌هایی که در این دکوراسیون استفاده می شوند تکه چوب های کوچکی هستند که در مجاورت هوا و آب پوسیده شده‌اند و اندکی زنگارهای حاصل از تجمع نمک بر روی آن ها مشهود است. این‌ها دقیقا همان چوب هایی هستند که برای دکوراسیون شما عالی هستند. چوب هایی که اندکی رنگ روی آن ها باقی مانده باشد یا چوب های طلایی افرا، زبان گنجشک یا بامبو به عنوان کفپوش یا روی مبلمان جلوه خوبی می‌سازد. تخته های رنگ شده و بدبورد نیز کلاسیک‌های ساحلی محسوب می شوند.

 

چوب های تیره را نیز در این سبک می‌توان وارد کرد اما آن ها صرفا باید ضمیمه باشند، نه این که روی کل دکور غالب باشند. برای مثال یک کشوی از جنس چوب گردو یا صندوقچه ای از جنس چوب ساج در اتاقی که پر از رنگ های مات و کمرنگ است نمای زیبا و خیره کننده ای دارد تا زمانی که این رنگ های تیره روی کل فضا غالب نشوند.

 

 

 

مبلمان

 

 


در واقع مبلمان‌های راحت و بی‌تکلف آن هایی هستند که وقتی آن ها را می‌بینید به راحتی حس لم دادن به شما دست می‌دهد. آیا با دیدن یکمبلمان کلاسیک سنتی این حس به شما دست می دهد؟ مطمئنا نه. افتادن روی یک مبل مخملی شیک با لباس خیس شنا یا درآوردن صدف ها روی یک میز قهوه ای براق زیبا را تصور کنید. تعجب کردید؟ در واقع مبلمان ساحلی باید این احساس را ایجاد کنند که می‌توانند در برابر آب شور و پاهای شنی دوام بیاورند حتی اگر واقعا در خیابانی در یک شهر زندگی می‌کنید. مبلمان روکش‌دار پارچه‌ای، میزهای چوبی محکم ، لوازم حصیری و حتی شیشه‌های محکم با این دکور هماهنگ هستند.

 

داشتن سبک ساحلی بدین معنا نیست که شما ظرافت و زیبایی دکور خود را قربانی کنید. شما می توانید گزینه های شیک زیادی در متریال هایی پیدا کنید که در مقابل ساییدگی و پاره شدن مقاوم هستند. برای پارچه رومبلی سعی کنید از پارچه های مبلمانی که مناسب مبلمان فضای بیرون است استفاده کنید که در طرح و رنگ هایی می‌آیند که می توانید آن ها را هم در فضای بیرون و هم در ایوان منزل تان استفاده کنید.در طراحی دکوراسیون ساحلی مبلمان سلطنتی کاربردی ندارد. در این سبک طراحی باید از مبلمانی استفاده شود که بتوان به راحتی روی آن لم داد و احساس راحتی کرد. کاناپه و سوفا بهترین گزینه برای مبلمانط دکوراسیون داخلی ساحلی ست. 

 

 

 

پرده

 

 

 

پرده هایی که برای پنجره در نظر گرفته میشوند باید به رنگ های روشن و بدون طرح و رنگ باشند. هر چه پرده ساده تر و جنس آن نازک تر باشد بهتر میتواند نور طبیعی را از خود عبور داده و فضای خانه را روشن کند. استفاده از رنگ های مات و خنثی ،رنگ سفید رنگی بارز در طراحی به سبک ساحلی ست. استفاده از رنگ سفید تمیزی و سادگی را به نمایش میگذارد.در این سبک طراحی در صورتی که تمایلی به رنگ سفید نباشد میتوان با اضافه نمودن رنگ های بژ, آبی, کرم و قهوه ای کمرنگ به رنگ سفید رنگ های ماتی ساخت که مناسب این سبک دکوراسیون باشند. رنگ های تیره و پر رنگ در رنگ آمیزی دیوارها و سقف دکوراسیون ساحلی جایگاهی ندارند. 

 

همان طور که فضای ساحل دلگشا و باز است اتاق هایی که به سبک ساحلی طراحی میشوند نیز باید فضای دلبازی داشته باشد. استفاده از مبلمان اضافی و اثاثیه خانه فضا را محقر میکند. نمای اتاق باید به نحوی باشد که حس جریان هوا وجود داشته باشد حتی اگر هیچ هوایی در خانه رد و بدل نشود. چیدمان لوازم و وسایل دکوراسیون ساحلی باید با فاصله و پراکنده باشد و از تجمع لوازم در یک قسمت اجتناب شود. چیدمان منزل باید به نحوی صورت گیرد که فضا تا حد ممکن بازتر شود. وسایل دکوراتیو ساحلی

 

در تزئین دکوراسیون داخلی به سبک ساحلی میتوان از صدف دریایی, مرجان های زیبا, ستاره دریایی, شیشه های رنگی و … استفاده نمود اما در اینکار نباید زیاده روی کرد زیرا نوعی شلوغی در فضا ایجاد میشود. بر روی میز, تاقچه و عسلی های کنار مبل میتوان اشیا تزئینی مورد نظر را قرار داد.

 

 

 

دکوری و اکسسوری

 

 

 

 یک یا دو ستاره دریایی روی شلف زیبا و خوش نما به نظر می رسند ولی سبد یا کاسه ای پر از لوازم دریایی ممکن است جذابیت آن را از بین ببرد.چند شیئ که در طراحی ساحلی جای دارند را وارد کنید اما در قلمرو وسیع تری قرار دهید. برای مثال کوزه های شیشه ای یا شیشه‌های رنگی مکرومه بافی شده با جلوه این سبک هماهنگی دارند با این حال سنگ بنای سبک ساحلی آمریکایی نیستند. به علاوه می‌توانید روش‌های جدیدی برای به نمایش گذاشتن لوازم قدیمی مورد علاقه تان پیدا کنید به جای این که صرفا پایه یک لامپ را با صدف ها تزئین کنید می‌توانید آن ها را به صورتی تکی یا جفت قاب بگیرید و روی دیوار بزنید.

 

 

 

گردآوری/سازانو منبع :پیمانساز