شما اینجا هستید | 

اهمیت آب و نقش آن در زندگی روزمره

78
1
0
باداب,آب


نقش آب در زندگی و میزان مصرف آب بسیار جدی است. حدود ۷۰% بدن ما از آب تشکیل شده است. همه افراد برای سالم ماندن و ادامه حیات به آب نیاز دارند.

آب پدیده عجیبی است که از دو عنصر هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است  که هر دو این عناصر در دمای معمولی گاز هستند. هیدروژن عنصری است که نمی سوزد در حالی که اکسیژن برای سوزاندن لازم است و این در حالی است که برای خاموش کردن آتش در بسیاری از موارد از آب استفاده می شود.

 

 

 

مصرف آب و منابع آب:

 

الف) آب های زیر  زمینی:


این آب ها دارای مواد معلق بسیار کم میباشند و ممکن است دارای ذرات شن باشند و معمولاً مواد آلی بسیار کمی دارند. دی اکسید کربن ممکن است در این آب ها زیاد باشد و ph  آن ها معمولاً بین ۹/۶ تا ۹/۷ می باشد. این آب ها دارای املاح زیادی می باشند و معمولاً دارای سختی موقت هستند.

 

ب) آبهای سطحی:

 

این آب ها  زلال نیستند و ph آنها بین ۸-۷ می باشد. مواد آلی موجود در این آبها در نقاط مختلف فرق می کند و معمولاً آلوده به میکرو ارگانیسم ها هستند.

 

ج) آب های شور و نیمه شور:

 

مقدار املاح این آب ها بسیار زیاد و معمولاً بیشتر از ۱۵۰۰ppm  است و غلظت یون کلرو سدیم این آبها بسیار زیاد و معمولاً بیش از ۵۰۰ ppm  است. در کلان شهرها به دلیل جمعیت بالا مصرف آب به گونه ای است که از آب های سطحی و آب های زیر زمینی به شکل میکس شده جهت تامین آبهای شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. هرچه به مناطق کم آب تر و یا شهرهای بزرگتر بر می خوریم آب زیر زمینی درصد بالاتری از حجم مصرفی را در بر می گیرد و مشکل این است که محصولات کودهای شیمیایی و سموم کشاورزی، فضولات انسانی و حیوانی، مواد شوینده مصرفی منازل مسکونی و احتمالاً ضایعات صنعتی و بیمارستانی به دلیل وجود چاههای جذبی یا نشتی اگو شهری باعث آلودگی آب شبکه تامین شده از سفره های زیر زمینی می گردد.برای هیچ کشوری مقرون به صرفه نیست که در این شهرها جهت تامین آب شبکه از فیلتراسیونی استفاده بنماید که نیترات را از آب گرفته و ما با آن استحمام کنیم و یا ظروف و لباسهایمان را بشوییم.

 

 

 

 

توجه به اهمیت آب در زندگی بشر و همچنین تاثیر آن در پیشبرد اهداف و برنامه‌های کشورهای مختلف، مساله آب در قرن ٢١ به عنوان یک چالش فراگیر بشری مورد توجه قرار گرفته است به گونه‌ای که تاکید جهانی بر این است که تمام دولت‌ها و ملل به مقوله آب توجه بیشتری کنند.

 

شعار “آب برای فردای ما” که برای هفتمین دوره مجمع جهانی آب که این روزها در کره جنوبی درحال برگزاری است، در نظر گرفته شده است نشان دهنده نگرانی جامعه جهانی از آیندۀ منابع آب  است.

 

به طور متوسط هر انسان در روز نیاز به ۲۳۰۰ سی سی آب دارد. از این مقدار ۱۰۰۰ سی سی آن از آب موجود در مواد غذایی، ۱۰۰۰ سی سی از طریق نوشیدنی های مختلف و ۳۰۰ سی سی از اکسید شدن مواد تامین می شود. کارشناسان نوشیدن حداقل دو لیتر آب سالم و گوارا در روز را ضروری می دانند. جالب است بدانید که بدن ، به طور مرتب در معرض از دست دادن آب است. پوست بدن و ریه ها روزانه ۸۰۰ میلی لیتر ، مدفوع ۱۰۰ میلی لیتر و ادارا ۵۰۰ تا ۹۰۰ میلی لیتر آب را از بدن دفع می کنند.
میزان نیاز بدن انسان به آب سالم ، متفاوت است. این میزان بستگی به معیارهایی از قبیل سن، سطح فعالیت و محیط بستگی دارد. افراد سالم و طبیعی ، با از دست دادن کوتاه مدت آب بدن ، با مشکلات چندانی برخورد نمی کنند چراکه در این صورت کلیه ها حجم ادرار را کاهش می دهند و آب بدن را حفظ می کنند. افراد سالم وبالغ که روزانه سه هزار کالری مصرف می کنند، حداقل میزان آبی که باید بنوشند حدود ۳ لیتر است که می تواند از طریق نوشیدن آب سالم و یا انواع نوشیدنی ها و یا از طریق مواد غذایی تامین شود. البته برای کسانی که فعالیت بیشتری دارند ، مثل کشاورزان و سربازان ، این میزان بیشتر می شود.


در کشور ما با توجه به وضعیت جغرافیایی و قرار گرفتن آن درمنطقه خشک و نیمه خشک،مسئله آب از حساسیت بیشتری برخوردار است و ما از گذشته دور با کمبود آب و عدم توازن توزیع مکانی و زمانی آن روبه رو بوده‌ایم.‌بطوریکه رسیدن به منبع آب پایدار، یکی از اهداف کشورگشایی ها و جنگ هایی بوده که در این سرزمین اتفاق می افتاد.

 

طرح‌های انتقال آب بین حوضه ای

 

یکی از راهکارهای برطرف نمودن مشکل کمبود آب در یک منطقه،انتقال آب از یک حوضه آبی به حوضه آبی دیگر است.البته به دلیل تاثیرات اقلیمی غیرقابل اجتنابی که این انتقال در هر دوحوضه مبدا و مقصد می گذارد، انتخاب این راه حل امروزه با اما و اگرهای زیادی روبروست.اگر کمبود آب را بتوان با مدیریت تقاضا و با هزینه‌های معقول حل نمود، به انتقال آب بین حوضه‌ای نیازی نخواهد بود.

 

برای انتقال از حوضه‌ای به حوضه دیگر مقررات و اصول سختگیرانه‌ای گذاشته شده که باید رعایت شود و ترجیح این است که غیر از نیاز آب شرب این انتقال انجام نشود. اصولی که در انتقال آب رعایت می‌شوند نه تنها اصول در نظر گرفته شده در ایران بلکه اصولی هستند که در سازمان یونسکو مصوب شده و در چارچوب آن باید عمل شود. بنابراین در صورت نیاز انتقال آب از حوضه‌ای به حوضه دیگر وزارت نیرو مسئله را باید در شورای عالی آب مطرح کند تا پس از در نظر گرفتن ابعاد زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی و… به تصویب برسد.

 

اصلاح الگوی مصرف

 

اصلاح رفتار باید هم در مدیریت تقاضای آب و هم در رژیم مصرف آب اعمال گردد مثلاً درمدیریت تقاضای آب ، بجای اولویت در یافتن منابع جدید آب برای رفع نیاز ، به موازات آن توازن بین منفعت مصرف آب و هزینه های تامین آن نیز بطور صحیح مطالعه و اعمال گردد بعنوان نمونه علاوه بر بهره وری پایین آب در تولید گندم در کشور،کافی است ضایعات گندم را در مراحل تولید، حمل و نقل و انبارداری ، فرآوری و فرهنگ مصرف نان را نیز به آن اضافه کنیم . در این صورت است که اگر این میزان با فرهنگ تولید و مصرف دیگر کشورها مقایسه شودمعنی عظمت اصلاح الگوی مصرف در ایران بدست خواهد آمد.

 

باتوجه به مصرف بیش از حد انرژی در کشور و همچنین کاهش منابع آبی، اصلاح الگوی مصرف در بخش‌های مختلف، مناسبترین و منطقی‌ترین راه حل برای گذراز بحران‌های موجود به نظر می‌رسد.‌