شما اینجا هستید | 

لوله کشی وان و جکوزی

139
0
0
لوله کشی وان و جکوزی

 

وان ها معمولا به ابعادمختلف ساخته میشوند. ابعاد دو نوع از وان های مورد استفاده 170 در 70 و 90در 200 سانتی متراست.مرکز فاضلاب وان “2 اینچ میباشد.وان باید سر ریز داشته باشد.دیوار های اطراف آن باید تا ارتفاع بیست سانتی متری بالاتر از لبه وان عایق کاری میشوند. چنانچه وان توی کار نصب شود باید لبه ها حد اقل یک سانتی متر داخل دیوار قرارگیرند. اگر جلویوان دیواره داشته باشد باید یک سوراخ به قطر تقریبی 2 تا 3 انتی متر از زیر وان خارج یعنی رویکف حمام  تبعیه گردد. تا آب ناشی از آب بخار آب احتمالی در زیر وان با تعبیه شیب بندی مناسب به خارج منتقل گردد.روی عایق زیر وان تا سطح فرش کف حمام با ملات ماسه و سیمان در امتداد کف حمام پر میشود تا آب به راحتی از آن خارج گردد.

 

 

(نکاتی در مورد نصب وان)

 

 

-قطر لوله فاضلاب وان مناسب باشد


-قطر اسمی لوله خروجی فاضلاب وان باید دست کم 40 میلی متر یا 1/2 اینچ باشد. 


-عمق هوابند سیفون وان درست باشد.


-عمق هوابند سیفون وان 75 میلی متر می باشد. 


-ارتفاع شیر مخلوط تا کف تمام شده صحیح باشد.


-فاصله شیر مخلوط وان تا کف تمام شده، 70 سانتی متر و از سطح تراز وان حد اقل 8 سانتی متر باید بالاتر باشد. همچنین فاصله دوش بالای وان تا شیر مخلوط 90 سانتی متر در نظر گرفته می شود. 


-سیستم هواکش فاضلاب وان به نحو درستی اجرا شده باشد.
 

-برای دسترسی به سیفون وان، دریچه مناسب کنار سیفون پیش بینی شده باشد. 


-اتصال لوله فاضلاب خروجی وان به لوله فاضلاب ساختمان و سیفون آن باید قابل بازدید و دسترس باشد. برای دسترسی به سیفون فاضلاب وان باید دریچه ای به ابعاد 25*25 سانتی متر در نزدیکی سیفون پیش بینی شود. 

 

 -حد اکثر دمای آب گرم مصرفی در نقطه خروج آب از شیر وان باید °49 و دوش °43 سانتی گراد باشد. 


- حداقل فشار قبل از شیر های دوش در حالت باز باید 5.5 متر ستون آب یا 8 پوند بر اینچ مربع باشد و حد اکثر فشار پشت شیر دوش در حالت بسته باید 40 متر ستون آب یا 60 پوند بر اینچ مربع باشد. 

 
- حداقل میزان روشنایی حمام و توالت 50 لوکس ولی مقدار پیشنهادی 100 لوکس می باشد، حد اقل روشنایی عمومی برای اصلاح صورت 200 لوکس ولی مقدار توصیه شده 500 لوکس می باشد.

 

 

گرم کردن آ ب جکوزی

 

 

برای گرم کردن آب جکوزی نیز درست همانند استخرها می توان از گرمکن های پیش ساخته و یا از دیگ و مبدل حرارتی استفاده کرد. صرفنظر از روشی که برای گرم کردن آب جکوزی مورد استفاده قرار می گیرد، باید گفت که سیستم گرمایش آب یکی از مهم ترین بخش های جکوزی به شمار می رود. چرا که اصلی ترین دلیل استفاده از جکوزی، آب گرم آنهاست. بنابراین اگر سیستم گرمایش آب به خوبی کار نکند جکوزی عملا بدون استفاده خواهد بود.

 

صرفنظر از نوع سیستمی که برای گرم کردن آب جکوزی مورد استفاده قرار می گیرد، این سیستم باید قابلیت گرم کردن آب در مدت زمان سی دقیقه را داشته باشد. برای گرم کردن آب جکوزی ها می توان از گرمکن های گازسوز، گرمکن های الکتریکی یا حتی گرمکن های خورشیدی استفاده کرد. هر چند که استفاده از گرمکن های خورشیدی چندان توصیه نمی شود.