شما اینجا هستید | 

معرفی مجسمه معروف آزادی امریکا

50
1
0
 معرفی مجسمه معروف آزادی امریکا

 

 

مجسمه آزادی یا تندیس آزادی   که نام رسمی آن «آزادی روشنگر جهان» است  ، مجسمهٔ بزرگی است که در سال ۱۸۸۶ (میلادی) توسط فرانسه به ایالات متحده آمریکا هدیه داده شده‌است.این مجسمه در جزیره آزادی در بندر نیویورک نصب شده (منطقهٔ منهتن) و به صورت نمادی برای خوش‌آمدگویی به مسافرانی که از راه دریا به نیویورک می‌آیند درآمده‌است. این مجسمه که با رویه‌ای از مس پوشش یافته، در سال ۱۸۸۶ به مناسبت یکصدمین سال استقلال آمریکا از بریتانیا و به عنوان نمادی از دوستی فرانسه و آمریکا به این کشور اهدا شده‌است.ساخت مجسمه آزادی با ۴۶ متر ارتفاع توسط آرشیتکت فرانسوی «فردریک آوگوست بارتولدی» در ۱۸۷۵ آغاز شد و در ۱۸۸۴ به پایان رسید. این مجسمه به صورت ۳۵۰ قطعه مجزا به آمریکا فرستاده شد، و در بندر نیویورک کنار رود هادسون درجنوب منهتان جای گرفت.طرح مجسمه را فردریک آگوست بارتولدی مجسمه‌ساز فرانسوی، و سازه درونی آن را گوستاو ایفل، مهندس فرانسوی برج ایفل، طراحی کرده‌اند. اوژن ویوله لودوک نوع مسی را که برای پوشش مجسمه بکار رفته انتخاب کرده‌است.مجسمه به شکل شخصیت لیبرتاس، زنی است ایستاده در حال گام برداشتن، که دور سرش را هفت اشعه نورانی فراگرفته‌است. او با دست چپ خود یک لوح سنگی را نگه داشته و با دست راست خود مشعلی فروزان را بالای سر خود نگه داشته‌است. امروزه مجسمه آزادی یکی از نمادهای مشهور کشور آمریکا است. قبل از همگانی شدن سفرهای هوایی، مجسمه آزادی اولین نشانی از آمریکا بود که مسافران کشتی‌ها هنگام نزدیک شدن به سواحل آمریکا مشاهده می‌کردند.این مجسمه در سال ۱۹۲۴ به صورت یک بنای یادبود ملی درآمد. اداره خدمات پارک‌های ملی در وزارت کشور آمریکا نیز مسئول نگهداری از این بنای یادبود است.در سال ۱۹۰۳ شعری از اما لازاروس به نام «غول جدید» بر روی پلاکی برنزی حک شده و داخل طبقه هم‌کف پایه مجسمه آزادی نصب شد.جشن تولد ۱۲۵ سالگی مجسمه آزادی در ماه اکتبر ۲۰۱۱ با آتش بازی و برنامه‌های سرگرم‌کننده مختلف برگزار شد. با ظهور علائم کهولت سن در سر و پیکر مجسمه آزادی، پیکره بانویی ایستاده در آب‌های جاری رودخانه «هادسن» در نیویورک، درهای ورود به داخل این نماد آزادی برای یکسال بر روی جهانگردان و دیدارکنندگان بسته شد تا تعمیرات اساسی بر روی آن انجام شود

 

 

 

 

 

 

مجسمه آزادی (statue of liberty) را بیشتر بشناسید:

 

 

1. رنگ مجسمه آزادی قبلا به رنگ قهوه ای تیره بود.

 

2. مجسمه آزادی قرار بود برای مصر ساخته شود.

 

3. هر ساله 3/2 میلیون نفر از مجسمه ی آزادی بازدید می کنند.

 

4. نام کامل مجسمه آزادی «آزادی های تعالی بخش جهان» است.

 

5. 7 شی تیزی که در تاج مجسمه آزادی قرار دارد، نشان دهنده ی 7 اقیانوس و 7 قاره ی جهان است و مفهومی جهانی را از آزادی نشان می دهد. 

 

6. برای ساخت مجسمه ی آزادی از «Pagan Goddess Libertas» رومی الهام گرفته شده است.

 

 

 

 

7. سر مجسمه ی آزادی در سال 1878 در نمایشگاه جهانی پاریس به نمایش گذاشته شد.

 

8. دور کمر مجسمه ی آزادی 10/6 متر است.

 

9. مشعل اصلی مجسمه ی آزادی در سال 1984 با یک مشعل مسی جایگزین شد؛ این مشعل جدید با طلای 24 عیار پوشیده شده بود.

 

10. یک خانواده در جزیره ی آزادی زندگی می کنند، جایی که مجسمه ی آزادی قرار دارد.

 

11. گفته می شود هر ساله حدود 600 ساعقه و رعد و برق به برج آزادی اصابت می کند.

 

12. سایز کفش مجسمه ی آزادی 879 است.

 

13. گوستاو ایفل که طراح برج ایفل است، در طراحی مجسمه ی آزادی هم نقش داشت.

 

 

 

 

14. کشورهای مختلفی از جمله برزیل، پاکستان، مالزی، تایوان و حتی چین یک کپی از مجسمه ی آزادی را در کشورشان ساخته اند!

 

15. هزینه ی ساخت مجسمه ی آزادی و پایه ی آن 500 هزار دلار بود که معادل 10 میلیون دلار امروز است.

 

16. چهره مجسمه آزادی بر اساس چهره ی مادر مجسمه ساز طراحی و ساخته شده است. 

 

17. در دهه ی 90 میلادی کشف شد که مجسمه ی آزادی از زنگ زدگی گالوانیکی آسیب می بیند؛ یعنی این مجسمه به علت رنگ و فلز موجود در آن و قرار گرفتن در معرض آب شور، به یک باتری غول پیکر تبدیل می شود.

 

18. قسمتی از جزیره ی آزادی (جزیره ای که مجسمه ی آزادی در آن قرار دارد) که زیر آب قرار گرفته است، بخشی از ایالت نیوجرسی است، نه نیویورک.

 

19. اگر مجسمه ی آزادی امروزه ساخته می شد، باید 1/2 میلیون دلار هزینه می کردند.

 

 

 

 

20. تمبر پستی که از مجسمه ی آزادی وجود دارد، تصویر مجسمه ی اصلی نیست؛ این تصویر متعلق به مجسمه ای است که از روی مجسمه ی اصلی، در لاس وگاس ساخته و نصب کرده اند.

 

21. آن بازوی مجسمه ی آزادی که مشعل را حمل می کند، در گرامیداشت صدمین سالگرد تاسیس نمایشگاه در فیلادلفیا در سال 1876 و در پارک میدان مدیسون تا سال 1882 به معرض نمایش گذاشته شده بود.

 

22. نام اصلی جزیره ی آزادی (جایی که مجسمه ی آزادی قرار دارد)، جزیره ی «Bedloe» است.

 

23. قرار بود مجسمه ی آزادی یک فانوس دریایی شود که این کار انجام نشد و بلا استفاده ماند.