شما اینجا هستید | 

ویلا(savoye) اثرجالب لو کوربوزیه

456
0
0
 ویلا(savoye) اثرجالب لو کوربوزیه

 

لوکوربوزیه در لشودفوند (به فرانسوی: La Chaux de Fonds)، شهر کوچکی در شمال غربی سوئیس، در نزدیکی مرز فرانسه متولد شد. لوکوربوزیه علاقهٔ زیادی به هنرهای بصری داشت و نزد شخصی به نام چارلز لپلاتنیه، که معلم یک مدرسهٔ هنرهای زیبای محلی بود و خود در بوداپست و پاریس درس خوانده بود، به آموختن مبانی هنر پرداخت.

ولین خانه‌هایی که او طراحی کرد در لشودفوند و متعلق به خود وی بودند، مانند ویلا فالت (Villa Fallet) ویلا شوآب (Villa Schwob) و ویلا ژان نرت (این خانهٔ آخر را برای پدر و مادرش ساخته بود). این خانه‌ها یادآور سبک معماری رایج، منطبق بر طبیعت کوه‌های بومی در آن منطقه، یعنی رشته کوه‌های آلپ بودند. لوکوربوزیه دائماً برای فرار از محدودیت‌های حاکم در شهرش، به دورتا دور اروپا سفر می‌کرد. در حدود سال ۱۹۰۷ به پاریس رفت. در آنجا در دفتر یک فرانسوی پیشگام تولید بتن تقویت شده، به نام آگوست پرت (August Perret) کار پیدا کرد.
لوکوربوزیه در حدود سال ۱۹۰۷ به پاریس رفت و در آنجا در دفتر دو تن از معروف‌ترین معماران آن دوره یعنی آگوست پره و پیتر بهرنز به مدت چند سال کار کرد. وی در اواخر سال ۱۹۱۱ به بالکان، آسیای صغیر، یونان و رم سفر کرد و نقاشی‌های بسیاری از این سفر با خود به همراه آورد.
دفترچه‌ای از پیش‌طرح های او در این مسافرت، حاوی طرح‌هایی از معبد پارتنون، به خوبی اثبات کنندهٔ تأثیرات ارائه شده در کار بعدی او به نام ورس اون آرکیتکچر (Vers Une Architecture) در سال ۱۹۲۳ بود. او در سال ۱۹۱۶ و در سن ۲۹ سالگی برای همیشه به پاریس نقل مکان کرد و در سال ۱۹۲۰، لقب لوکوربوزیه را که اسم پدربزرگ مادری اش بود به عنوان اسم مستعار خود انتخاب کرد.لوکوربوزیه در طی فعالیت حرفه‌ای خود، استفاده از یکی از شاخص‌ترین مصالح ساختمانی مدرن یعنی بتن را به نهایت زیبایی رساند و کارهای وی مورد تقلید جهانی قرار گرفت.

 ویلا(savoye)

 ویلا(savoye)

 ویلا(savoye)

لوكوربوزيه هنوز خيلي جوان بود كه به نشر افكار انقلابي خود در باره لزوم تحول در سبك معماري پرداخت و بعد از آن كه افكار خود را با ايجاد بناهايي در گوشه و كنار جهان به مرحله عمل درآورد ، شهرت بين المللي يافت . و در اكثر ممالك بزرگ و كوچك جهان بناهايي از او به يادگار مانده است. نقش لوكوربوزيه در معماري نو مانند نقش پيكاسو در نقاشي نو بود . او مانند پيكاسو زندگي درويشانه بسيار ساده اي داشت و تا آخر عمر در همان آتيله محقر خود كه در جواني تاسيس كرده بود ، كار كرد. اين آتليه ، اتاق كوچكي بيش نبود و شمار همكاران لوكوربوزيه هرگز از چهار يا پنج نفر بيشتر نشد. گاه اتفاق افتاد كه تنگي جا سبب شود نقشه هاي اجرايي كارها در جايي ديگر رسم شوند.

آنچه  که لوکوربوزیه به عنوان نکته در معماری جدید ذکر کرده  بود عبارت اند  از:پیلوت، باغچه بام، پلان باز، نمای آزاد و پنجره‌های  کشیده می‌باشد.  چیدمان  اصلی فرم‌ها و فضاها بسیار ساده است:یک مکعب کم  ارتفاع و تقریباً  مربعی  شکل در پلان، دارای پنجره‌های طولانی در چهار سمت  خود بوده و توسط  پیلوت از  روی زمین بالا آمده است. 

ویژگی و نکات طراحی این بنا:

_نکته    کلیدی در این طرح رمپ است که از حال ورودی تماماً شیشه‌ای برخاسته و با   طی  کردن دو سطح، به طبقه اصلی ساختمان می‌رسد، جایی که رمپ به تراس  می‌رسد  و  از آنجا دو طبقه دیگر تا رسیدن به اتاق آفتاب گیر طبقه بالا  ادامه  دارد.  عنصر همراه این رمپ یک پلکان مارپیچ است، اگرچه عنصری زیباست  فقط  برای  استفاده خدمه و به عنوان میانبر به کار می‌رود.

_ورودی اصلی سایت در جنوب قرار دارد. سایت ویلا ساوا چمن زار وسعی است که درختان بسیاری دور تا دورآن قرار دارد. راه دسترسی به بنا در ضلع شمالی قرار دارد، پیش بینی شده است که این مسیر با ماشین طی شود. لوکوربوزیه با این کار قصد داشته است تا مخاطب خود را دور ویلا بچرخاند و با این کار ویلا ساوا را در همان برخورد اول به ساکنان نشان می‌دهد.

_دیوار پرده‌ای منحنی شکل که بر روی اتاق آفتاب گیر بالای سقف سایه می‌اندازد، دارای پنجره بدون شیشه می‌باشد و شکلی شبیه یک کشتی به ویلا می‌دهد. تنها چیزی است که از سوییت و اتاق خواب اصلی طبقه دوم در طرح اصلی باقی مانده است.

_بدون احتساب پارکینگ و اتاق‌های خدمه واقع در طبقه همکف، فضاهای قابل استفاده شخصی، تنها شامل سالن، سه اتاق خواب، یک اتاق مخصوص خانم خانه، دو حمام و یک آشپزخانه است. تمامی این فضاها در یک تراز قرار دارندو اکثر فضاهای باقی مانده به تراس اختصاص داده شده است.
 اين آرشيتكت و معمار برجسته  جهان در قرن بيستم پس از 68 سال زندگي روز 27 اوت 1965 ميلادي هنگام  استحمام طبي در پلاژ " رك برون " فرانسه غرق شد...

 ویلا(savoye)

 ویلا(savoye)

 ویلا(savoye)

 ویلا(savoye)