شما اینجا هستید | 

باغ کتاب تهران

249
0
0
باغ کتاب تهران

 

باغ کتاب تهران در تپه‌های عباس‌آباد تهران واقع شده‌است. تپه هـای عباس آبـاد در حـال تبدیـل شـدن بـه بزرگترین تفـرجگاه طبیعـی و فرهنگی کشـور و منطقه اسـت.  این تپه ها به مساحت 623 هکتار در قلب تهران واقع شده اند.

این مجموعه در ناحیه ای از تپه ها قرار دارد که به باغستان شمالی معروف است و با کتابخانه ملی ، فرهنگستان ها ، باغ هنر ، باغ نمایش ، باغ موزه جواهرات و باغ موزه دفاع مقدس همسایه است .این بنا در زمینی به مساحت 11 هکتار و زیر بنای 65 هزار متر مربع ساخته میشود .

_این ساختمان چند قسمت دارد، یک قسمت که در دو طبقه در 16 هزار متر فضاست محل نمایشگاه و فروشگاه دائمی کتاب است که تمام کتاب‌هایی که    در ایران چاپ شده و خواهد شد و منابع مورد نیاز مراکز پژوهشی و دانشگاهی خارجی که در ایران است، در این بخش گرد می‌آیند
_«باغ کتاب» علاوه بر چینش موضوعی، به عنوان مشاور مردم انواع راهنمایی‌های دیگر را هم عرضه می‌کند، در حال تهیه یک دستگاه چاپ هستیم تا برخی از آثار که تنها یک نسخه از آنها باقی است، با همان شکل و شمایل چاپ کنیم (ظرف چند دقیقه) اگر خواننده خواهان دریافت فایل کتاب بود آن فایل به مراجعه ‌کننده فروخته می‌شود، فکر نمی‌کنم فردی در «باغ کتاب» حس محدودیت داشته باشد، معتقدم اگر نظام تصمیم دارد روی خوراک معنوی مردم فعالیت کند، باید از سرچشمه آغاز کند.

فضا ها و امکانات باغ کتاب تهران
_  مجموعه ســـالن های نمایش تئاتر علاوه بر اینکه سالن اصلی این امکان را دارد که تئاترهای حرفه‌ای فاخر با محوریت کتاب و بر مبنای کتاب، اقتباس شده از یک کتاب را نمایش دهد
_  نمایشگاه و فروشگاه کتاب و محصـــولات کودک و نوجوان :  به مساحت 6 هزار متر مربع  دارای فضای اختصاصی برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است که در آن علاوه بر عرضه مستقیم کتاب و محصولات فرهنگی و جذاب مناسبِ این دوره سنی، امکان بازی و سرگرمی نیز برای آنها فراهم می‌شود.
_ تالار علم تعاملی دیجیتال
_ تالار علم تعاملی
_ بام سبز : به مساحت 2.5 هکتار فضای سبز پوشیده شده و در احداث آن آخرین فناوری های موجود به کار گرفته شده است.در این فناوری تا 90 درصد رطوبت از بارش باران طبیعی تامین میشود.

 معماری داخلی :
معماری داخلی باغ کتاب به صورت رو باز (    expose    ) و شفاف طراحی شده و کوششیده شده عناصر موجود در فضا کاملا انعطاف پذیر باشند تا به اقتضای عوامل مختلف به سرعت و سهولت چیدمان فضا تغییر یابد.

 

از اهداف پروژه باغ تهران نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد :

_ می‌توان با برپا کردن چادرهای نمایشگاهی، در رویدادهای ویژه مثل نمایشگاه بین‌المللی کتاب بخش‌هایی از محوطه باغ را نیز به فضای نمایشگاهی اضافه کرد.
_ ترویج نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه نشر.
_ دسترسی مخاطبان بین‌المللی به منابع اسلام و ایران و انقلاب اسلامی
_  ارتباط حضوری مخاطب با کتاب در محیطی مفرّح و آرام
_ افزایش تعامل تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نشر.

شناسنامه پروژه باغ کتاب تهران :

_ کارفرما:شهرداری تهران،معاونت فرهنگی و اجتماعی ،شرکت توسعه فضاهای فرهنگی

_پیمانکار مهندسی و ساخت : کیسون

_دستگاه نظارت:مهندسین مشاور پل میر

_ مشاور:مهندسان مشاور هسته طراحی 

_تاریخ شروع پروژه:31 اردیبهشت 1386

_ مساحت زمین :           110000        متر مربع

_ سطح اشغال:          25000            متر مربع

_سطح زیر بنا:            65000          متر مربع

باغ کتاب تهران

 

باغ کتاب تهران