شما اینجا هستید | 

کاخ و موزه توپکاپی

389
0
0
کاخ و موزه توپکاپی

 

قصر توپ قاپی در سال 1478 به دستور فاتح سلطان مهمت احداث شد . و نزدیک 400 سال  به عنوان مرکز اداری و محل اقامت امپراطوران عثمانی بود . و هم اکنون 40 کشور مستقل از این امپراطوری به وجود آمده است .

مکانی که برای توپقاپی در نظر گرفته شده بی نظیر است، هزار سال پیش نیز امپراطوران بیزانسی این زمین را برای قصرهای  خود انتخاب کرده بودند .  این کاخ در شبه جزیره تاریخی (تاریخی یاریم آدا ) قرار دارد و این شبه جزیره میان گلدن هورن و دریای مرمره قــــــــــــــرار دارد . این قصر  در مجموع یک شهر کوچک 5000 نفری را تشکیل می داد .
بعد از احداث قصرهای دولماباغچه و ییلدیز پادشاهان عثمانی به این قصرها انقال و دولمه باغچه را محل اداری کردند اما این قصر اهمیت خود را هیچ زمان از دست نداده و سالانه امپراتوران برای دیدن قصر ، کلکسیونها و اشیای مفدس قصر به اینجا می آمدند و حساسیت ویژه ای در حفظ این اشیای داشتند.
امروزه نیز این قصر از مکانهای جالب و دیدنی برای عموم مردم و هنرمندان است و سالانه چندین بار موضوع بحث در محافل علمی و مدیای دنیا می شود.

 

اهمیت و تاریخ

این قصر در میان قرون وسطی و زمان معاصر قرار دارد و می تـــــــــواند نشانگری از تاریخ معماری قصر سازی رومی ، بیزانسی و اسلامی باشد . این قصر چه از نظر معماری و چه از نظر حجم موزهها  چه از نطر اهمیت اشیای گران قدرش از مهمترین موزه های دنیا است .

معماری داخلی آن بسیار زیاست و کیفیت آن کاملا حفظ شده است. این کاخ یک کمپلکس کامل است و دارای حیاط زیبا و بزرگی نیز است. در کمپلکس یک چشمه آب زیبا از چشمه های استانبول هم موجود است. این کاخ که سالانه بیش از 5 میلیون زیارت کننده دارد دارای منظره زیبایی نیز است.

موزه کاخ توپکاپی بیش 86 هزار شی ارزشمند دارد . و باید گفت که اهمیت دیگر آن به خاطر کیفیت آثار آن است.  این موزه آثار و کلکسیونهای زیبا و ارزشمندی در زمینه های مختلف دارد و برای هرکسی از هر گروهی جالب است.  با آنکه دارای کلکسیونهای زیبایی از جواهرات ، ساعتها ، لباسها و عتیقه جات زیبای امپراطوران است  اما در بین مسلمانان بیشتر با اشیای پیامبران  بخصوص اشیای پیامبر  اکرم و ائمه و اصحاب پیامبر مشهور شده است که در بخش امانات مقدسه حفظ می شود.

موزه قصر توپ کاپی با اینکه آثار مقدسی از اکثر ادیان منطقه دارد اما بیشترین آثار مربوط به اسلام است و مهمترین و مقدس ترین موزه اسلام محصوب می گردد .

موزه توپکاپی :
در زمان عبدالحمیدخان برای اولین بار این قصر و اثار آن به سفیر انگلیس نشان داده شد و از زمان عبدوالعزیز خان این یک رسم شد و به دستور ایشان ویترینهای ویژه ساخته شد.

تصاویر و عکس هایی قصر توپکاپی ،

کاخ و موزه توپکاپی

کاخ و موزه توپکاپی

کاخ و موزه توپکاپی

کاخ و موزه توپکاپی

کاخ و موزه توپکاپی

کاخ و موزه توپکاپی

 

کاخ و موزه توپکاپی
کاخ و موزه توپکاپیقصر توپکاپی باب الاسلام قاپیسی (قاپوسو به  ترکی عثمانی)

کاخ و موزه توپکاپیموزه توپکاپی :
در زمان عبدالحمیدخان برای اولین بار این قصر و اثار آن به سفیر انگلیس نشان داده شد و از زمان عبدوالعزیز خان این یک رسم شد و به دستور ایشان ویترینهای ویژه ساخته شد.

در سال 1924 مرحوم مصطفی کمال آتاترک پسر مرحوم علیرضا فرمان باز شدن آن به روی مردم را داد و به عبارتی تبدیل به موزه شد . چینی آلات ،چینی کاریها ، اشیای عتیقه ،نسخ خطی ، معماری خود قصر ، کلکسیون های قصر و اشیای پیامبران و امپراطوران و... جزء اشیایی است که مردم آرزوی دیدن آن را داشتند و با موزه شدن این امکان بوجود آمد.
کاخ زیبا و بزرگ توپکاپی جزء آثار میراث فرهنگی یونیسف میباشد و اطراف این موزه با قصرهای بغداد،مصطفی کمال، مجیدیه ،سبدچی لر،یالی ،چینیلی کشک و دیگر  قصرها احاطه شده است .ضمنا کل منطقه تاریخی یاریم آدا(شبه جزیره) که شهر قسطنطنیه یا استانبول قدیم نامیده میشود جزء میراث فرهنگی است. اما امروزه این منطقه تنها یکی از 39 شهرستان استانبول بزرگترین شهر اروپاست.

این قصر توسط سورها و دیوارهای تاریخی بیزانس از دریا و سورهای سلطان از فاتح و بخش خشکی شهر جدا میشود البته سورهای بخش دریا ساده تر از سورهای شمال شهر استانبول فدیم است .

کاخ و موزه توپکاپی

کاخ و موزه توپکاپیکتابخانه :

کتابخانه آن منحصر به فرد و نمونه زیبایی از هنر قرن 18 است. قفسه ها طوری طراحی شده که موجب چرخش هوا شود و کتابها به مهر سلطان احمد سوم ممهور شده است و پنجره ها از عاج فیل است.

تعداد کتاب ان 18 هزار و همگی تاریخی هستند.

این کتابخانه  بدون شک غنی ترین و گرانبهاترین مجموعه به لحاظ نسخ خطی،مینیاتور، نقاشی و معماری در طرحهای اسلامی و شرفی در دنیا بویژه در جهان اسلام است و شامل کتابهای اهدایی از سراسر جهان از جمله تیموریان در قرن 13.14  است. نیز 21 هزار کتاب خارجی وجود دارد از منابع غیر اسلامی .بیشتر  شاهان عثمانی خطاطان و نقاشان  برجسته بودند و 600 نسخ خطی با مینیاتورهای زیبا وجود دارد.

بزرگترین مجموعه نگارگری دنیا و مهمترین آن با 13533 عدد در کتابخانه موزه توپ قاپی نگهداری میشود.

در این موزه کتابهایی از عهد صفوی و به زبان ترکی و نیز کتابهای تاریخی فارسی نیز اهدا شده و وجود دارد.از جمله قرآن کریم به نستعلیق و خط محمود نیشابوری که به عثمانیان اهدا شده است.