شما اینجا هستید | 

مصالح ساختمانی ETFE ، ایده های جدید

319
1
0
مصالح ساختمانی ETFE

مصالح ساختمانی ETFE ، ایده های جدید

 

پلیمر ETFE در اصل در دهه‌ی 1970 ساخته و در صنایع هوافضا به عنوان متریالی سبک و مقاوم در برابر حرارت استفاده می‌شد. از همان زمان این فیلم‌ها گهگاه در پروژه‌های معماری و کشاورزی مثلاً برای پوشاندن گل‌خانه‌ها یا محافظت صفحات خورشیدی مورد استفاده قرار می‌گرفت. سپس در سال 2001 این مصالح به صورت گسترده به عنوان یک غشا کپسولی در پروژه‌ای در انگلستان مورد استفاده قرار گرفت. مهندسین مشاور این پروژه به خاطر توانایی تنظیم دقیق شرایط محیطی و شفافیت  UV پیشنهاد استفاده از پلیمر ETFE را دادند.

مصالح ساختمانی ETFE ، ایده های جدید

 

پلیمر


قابلیت چاپ الگوهای مشخص و لایه‌های متنوع جهت کنترل شرایط نور یکی از ویژگیهای این صفحات است. علاوه بر این ضریب اصطکاک پایین پلیمر های ETFE که از چسبیدن ذرات گرد و غبار و آلودگی‌ها جلوگیری می کند و در نتیجه عدم نیاز به نگه‌داری مستمر دارد یکی دیگر از نکاتی است که این صفحات را متمایز از سایر مصالح می‌کند.

مصالح ساختمانی ETFEبعد از مشاهده‌‌ی موفقیت پلیمر ETFE به عنوان پوسته‌ی گسترده‌ی بیرونی، استفاده از آن گسترش یافت و در پروژه‌های بعدی این فیلم‌ها تنها به خاطر زیبایی یا قابلیت استفاده از آن‌ها به‌جای صفحات فلزی مورد توجه نبودند بلکه به‌خاطر قابلیت‌های آکوستیکی‌شان با اقبال معماران روبرو شدند. در این روش جدید استفاده لایه‌های ETFE با یک سیستم بادی پر از هوا شدند و تشکیل بالشتک‌هایی را دادند که عایق حرارتی هستند و در برابر باد فشار برف مقاومت سازه‌ای دارند. بالشتک‌ها را از هر دو می‌توان با لامپ‌های LED که تغییر رنگ می‌دهند تزیین کرد و الگوهای منحصربفردی را بوجود آورد.

مصالح ساختمانی ETFE

 

قابلیت شفاف بودن این فیلم‌ها استفاده از مناظر خارجی را برای طراح مهیا می‌کند. برخلاف سایر پلیمرها مانند PVC، صفحات ETFE به‌سادگی قابل بازیافت هستند و در عین حال عمر طولانی‌ای در مقابل شرایط آب و هوایی دارند. تولید مقرون به صرفه و روند کم‌هزینه‌ی تولید و حمل و نقل این مواد به علت وزن سبکشان بسیار مورد توجه می‌باشد. با توجه به قابلیت ارتجاعی این صفحات که آن‌ها را در مقابل زلزله و عوامل مخرب مقاوم می‌سازد، قابلیت خود خاموشی آن در برابر آتش باعث شده که این صفحات به عنوان متریالی موفق در عرصه‌ی معماری وارد شده و پروژه‌های زیادی با آن انجام شود.

مصالح ساختمانی ETFE