شما اینجا هستید | 

انواع رنگ و نقاشی ساختمان

361
0
0
انواع رنگ و نقاشی ساختمان

 

رنگهای رایج ساختمان در ایران به ۳نوع تقسیم میشوندکه هر کدام معایب و محاسنی نسبت به یکدیگر دارند

1.رنگهای روغنی الکیدی(رنگ با بوی ساختمان)

2.رنگهای پلاستیک ساختمان

3.رنگهای اکریلیک (رنگهای قابل شستشوی بدون بو)


انواع رنگ و نقاشی ساختمان

 

رنگ آستر:

موفقیت پرداخت نهایی در هر رنگ پوششی به آماده سازی دیوار یا اشیا برای رنگ بستگی دارد. در واقع زیرسازی از رنگ آمیزی بسیار مهم تر است . افزودن چند قطره رنگ به آستر به پوشانندگی بهتر آن کمک می کند همچنین در صورت تغییر رنگ نیز آستر ضروری است.کاربرد آستر درکلیه سطوح بدون پوشش، کاغذ دیواری،تعمیر، پنل های پیش ساخته، محل بروز لکه ها، کار بر روی رنگ موجود که بر پایه رنگ روغنی است و  در هنگام تغییر ناگهانی رنگ نیز استفاده می شود.

 

رنگ لاتکسی یا اکریلیک :

رنگ های لاتکسی حلال در آب بوده و به سادگی تمیز می شوند و سریعتر از رنگ های روغنی خشک می شوند و در حین خشک شدن گاز کمتری متصاعد می کنند در نتیجه فرآیند کار سرعت بیشتری می یابد. این رنگ دارای خاصیت ارتجاعی بیشتری نسبت به رنگ های روغنی بوده و در برابر ترک های سطحی مقاوم تر هستند.

 

رنگ آلکاییدی یا روغنی:

این رنگ ها مقاومت بالایی در برابر فرسودگی و ترک دارند و کند تر از رنگ های لاتکسی خشک می شوند  معمولا پس از پرداخت نهایی لایه هموار تری بدون رد قلمو و یا غلطک ایجاد می کنند.
 

رنگ لعابی:

رنگ های لعابی بعد از خشک شدن با لایه ای سخت و مقاوم تبدیل می شوند  و بر روی دیوارها و سطوحی کاربرد دارد به پوشش ضد آب نیاز دارند.


رنگ پلاستیک:

این رنگ از قدیمی ترین نوع رنگ ها بوده و با کیفیت های مختلف در بازار وجود دارد اما به دلیل غلظت بالای رنگ به خوبی بر روی سطح پخش نمی شود و پس از خشک شدن اثر قلم مو یا غلطک را باقی می گذارد. در کل این رنگ برای پوشش سقف مناسب می باشد.


رنگ جلا و ورنی :

جلاها با درجات مختلفی از شفافیت ،میزان پدیدار ماندن زیر لایه را تنظیم می کنند جلاها برای پرداخت نهایی کافی نبوده و برای ایجاد دوام لازم است ورنی شوند.

 

 

انواع رنگ و نقاشی ساختمان

 

در این پست به قسمتی از این موارد اشاره میکنینم تا انتخاب شما برای نقاشی  ساختمان و انتخاب رنگ ساختمان آسان تر شود رایجترین و با کیفیت ترین رنگهای موجود در بازار ایران برای نقاشی ساختمان و مناطقی که نیاز به شستشو زیادی برای انها احساس میشود رنگهای روغنی آلکیدی ساختمان میباشند که تقریبا میتوان گفت که تمام افراد با این نوع از رنگها اشنایی دارند این نوع رنگها به دلیل بوی تند اغلب باعث ناراحتی صاحب خانه و کارفرما میشود ولی شما اگر قدری تحمل کرده و با بوی این نوع از رنگها اندکی کنار بیاید بعد از اتمام کار و رفتن بوی رنگ کاری و نقاشی خانه رنگ و محیط با کیفیت و پاکیزه ای خواهید داشت که به راحتی قابل شستشو بوده و شما را برای سالها از نقاشی مجدد بی نیاز میکند رنگهای روغنی آلکیدی قابلیت شستشوی بهتری نسبت به رنگهای دیگر دارند به شرطی که ترکیب نوع مات و براق برای شستشوی مناسب به اندازه ترکیب شده باشد.

 

انواع رنگ و نقاشی ساختمان

 

برای کسانی که علاقه زیادی به رنگهای براق ندارند باید روغنی مات ۶۰٪و روغنی براق۴۰٪ ترکیب شود تا رنگ نهایی هم قابلیت شستشوی مناسب داشته باشد و هم رنگ براق به نظر نرسد. رنگ مات در مقایسه با رنگ براق  قابلیت شستشوی کاملی ندارد برای کسانی که اهل شستشوی بیشتر خانه هستند به طوری که هر چند ماه دیوارها را دستمال کشیده و با براقیت رنگ هم مشکلی ندارند باید در ترکیب رنگ مات و براق بر عکس نوشته بالا عمل کرد یعنی۶۰٪براق و۴۰٪مات رنگهای پلاستیک هم رنگهای غیر قابل شستشو هستند که معمولا برای سقفها استفاده شده و فاقد بوی تند رنگهای روغنی ساختمان بوده و قیمت ارزانتری نسبت به رنگهای روغنی ساختمان دارند رنگهای پلاستیک گزینه مناسبی برای دیوارهای خانه نیستند رنگهای اکرولیک یا همان روغنی بدون بو به دلیل داشتن تنوع  رنگی بسیار بالا و به دلیل نداشتن بو و سرعت اجرایی بالاتر نسبت به رنگهای روغنی گزینه خوبی برای کسانی میباشد که با بوی رنگهای روغنی مشکل داشته و زمان زیادی برای رنگ ساختمان خود ندارند رنگهای اکرولیک هم مانند رنگهای روغنی کاملا قابل شستشو میباشند همچنین رنگهای اکرولیک به دلیل کامپیوتری بودن و داشتن ده هزار طیف رنگی زنده برای کسانی که دوست دارند در خانه ای با رنگهای زیبا ، رنگارنگ وطراحی شده زندگی کنند گزینه مناسبی است

 

 

انواع رنگ و نقاشی ساختمان